1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Zdrowie

Alergia na słońce

123rf.com
Leżak, parasol, dobra książka, szum morza – innymi słowy długo wyczekiwany urlop. Ale już trzeciego, najdalej czwartego dnia sielanki pojawiają się na dekolcie lub szczycie pleców bądź na przedramionach małe czerwone, mocno swędzące punkty. Pierwsze symptomy alergii na słońce.

Podrażnienie występuje mimo starannego smarowania kremami z mocnym filtrem. Po kilku dniach reakcja skóry na słońce jest bardzo rozległa i wygląda na tyle paskudnie, że rezygnujemy z opalania. Co więcej świąd jest tak dokuczliwy, że powoduje skrajną irytację, nawet u osoby o temperamencie żółwia.

Decydujemy się na siedzenie na plaży wyłącznie w bluzce. W przypadku alergii na słońce niewiele to pomaga. Dekolt nadal piecze i coraz bardziej swędzi. Ale dlaczego? W końcu ubranie, a pod nim krem z mocnym filtrem są już chyba wystarczającą barierą dla słońca. Na skórze przybywa nowych czerwonych zgrubień, stare robią się większe. Drażni nas wszystko i wszyscy. Właściwie możemy już wracać do domu..

Co robić, gdy słońce uczula?
Kolejne wakacje przed nami. Zaczynamy myśleć o tym, co zdarzyło się podczas poprzedniego urlopu. Do podróżnej apteczki wrzucamy potężną porcję wapna (zazwyczaj tłumi reakcję alergiczną, więc liczymy, że pomoże także przy alergii na słońce), zawczasu zaczynamy łykać beta-karoten (jeśli się odłoży w skórze, może będzie mniej podatna na słońce). Niestety bez skutku. Historia się powtarza. Z wakacji wracamy nieopalone. O tym, że w ogóle na nich byłyśmy, przypomina jeszcze skóra, która wygładza się i wraca do normalnego stanu, gdy siedzimy już za biurkiem w pracy

Nadwrażliwość na słońce to jeden ze skutków ubocznych hormonalnych środków antykoncepcyjnych, szczególnie przy jasnej cerze. Jeśli na domiar złego kobieta ma alergię, kłopoty gotowe. – Mało kto kojarzy przyczynę ze skutkiem, pigułka antykoncepcyjna nie tylko może prowadzić do ostrej reakcji na ultrafiolet, ale także przyczynia się do przebarwień skóry. Ciemne brzydkie plamy schodzą potem przez długie miesiące – mówi dermatolog prof. Anna Zalewska-Janowska z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Jeśli nadmierna reakcja skóry już została uruchomiona, byle bodziec ją zaostrza – także zmiana temperatury. Skóra ogrzewa się, gdy siedzimy na plaży, chłodzi gdy zażywamy kąpieli. - Reakcja uczuleniowa roznosi się z komórkami układu odpornościowego krążącymi wraz z krwią w organizmie. – mówi prof. Anna Zalewska-Janowska.

Jak sobie pomóc? Zmienić metodę antykoncepcji. Problemy ze skórą nadwrażliwą na słońce miną jak ręką odjął.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze