1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Zdrowie
  4. >
  5. Jak schudnąć po menopauzie?

Jak schudnąć po menopauzie?

(Fot. iStock)
Praktykujący różnorodne diety wiedzą doskonale, że łatwo zrzucić zbędne kilogramy w przez pierwsze tygodnie odchudzania. Jednak utrzymanie smukłej linii na dłuższą metę, to zadanie trudniejsze. Dla kobiet po menopauzie nawet wielokrotnie trudniejsze.

 

Praktykujący różnorodne diety wiedzą doskonale, że łatwo zrzucić zbędne kilogramy w przez pierwsze tygodnie odchudzania. Jednak utrzymanie smukłej linii na dłuższą metę, to zadanie trudniejsze. Dla kobiet po menopauzie nawet wielokrotnie trudniejsze. Po pierwsze - fizjologia stawia zaciekły opór – po menopauzie metabolizm organizmu znacznie spowalnia, a ilość hormonów odpowiedzialnych za apetyt wzrasta. W efekcie, jak odkryli naukowcy, trudno wytrwać przy ambitnych postanowieniach dietetycznych, bo odczuwanie przyjemności związanej z jedzeniem, zwłaszcza po pierwszym etapie chudnięcia, jest znacznie większe. Za słabą wolą stoi więc mózg, rządzący się trochę inaczej u dojrzałej kobiety niż u kobiety o 10-20 lat młodszej. Nic dziwnego więc, że trudniej wcielić w życie postanowienie z rodzaju: już nigdy nie wezmę do ust frytek!

Czy to oznacza, że po menopauzie wiek nieuchronnie odbija się na figurze? Niekoniecznie, pod warunkiem, że będziemy bardzo konsekwentnie przestrzegać prostych reguł. Zamiast pieczołowicie liczyć kalorie albo przyjmować drakońską dietę, warto stopniowo zmieniać zwyczaje żywieniowe. Cenne są małe kroczki, a droga do sukcesu jest prosta: na początek wystarczy zmniejszyć ilość smażonych dań, deserów i napojów słodzonych. Z badań przeprowadzonych na pół tysiącu kobiet wynika, że przestrzeganie tych ograniczeń przez 4 lata gwarantowało utrzymanie wagi. Kolejny ważny element strategii odchudzania po menopauzie to zrezygnowanie z obiadów poza domem, zwiększenie ilości owoców, warzyw, pełnoziarnistego pieczywa oraz ograniczenie spożycia mięsa i żółtego sera.

Kluczem do zdrowia i smukłej sylwetki są także ćwiczenia fizyczne, ale nikt nie wymaga wylewania siódmych potów na zajęciach z aerobiku. Wystarczy energiczny spacer kilka razy w tygodniu.

W byciu konsekwentną bardzo pomocny bywa dzienniczek, w którym notowane są posiłki. Te panie, które prowadzą taki dietetyczny pamiętnik, chudną o 2,7 kg więcej niż te, które notatek nie robią.

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze