fbpx

Czy herbata jest zdrowa w upały?

Czy herbata jest zdrowa w upały?
Ahmad Tea

Czy herbata dostarcza odpowiednią ilość składników mineralnych oraz czy wystarczająco nawadnia organizm latem. Eksperci z Brytyjskiego Towarzystwa Dietetycznego zbadali ten problem.
Płyny odpowiadają za regulację temperatury ciała, stanowią strukturalną część wszystkich komórek i tkanek, a także zbawiennie wpływają na proces trawienia. Ponadto transportują niezbędne składniki odżywcze oraz odpowiadają za prawidłowe nawilżenie skóry, stawów, a także gałki ocznej. Niewystarczające nawodnienie jest groźne dla naszego organizmu – może spowodować osłabienie pamięci, obniżenie koncentracji, nasilenie uczucia zmęczenia i senności. Mogą pojawić się również zaburzenia czynności układu krążenia, a także nerek.

Czy każdy powinien pić tyle samo?

Każdy z nas posiada inne zapotrzebowanie na płyny. Uwarunkowane jest to nie tylko temperaturą i wilgotnością powietrza, ale także indywidualnym poziom aktywności fizycznej, dietą, wzrostem, wagą, a także aktualnym stanem zdrowia. Brytyjskie Towarzystwo Dietetyczne poleca dwie szkoły nawadniania. Pierwsza z nich to spożywanie 35 ml płynu na kilogram masy ciała na dobę. Druga opcja to spożywanie 2 litrów wody na dobę, bez szczegółowego przeliczania. Ważne, aby po płyny sięgać regularnie, a nie tylko w chwili gdy odczujemy pragnienie.

Co pić w czasie upałów?

Ci którzy nie przepadają za wodą często borykają się z dużym dylematem. Czy muszą zmuszać się do picia wody, czy mogą zastąpić ją innymi napojami? Ciężki orzech do zgryzienia mają również smakosze herbaty, ponieważ dużo mówi się ostatnio na temat unikania kofeiny w trakcie upałów, głównie ze względu na jej moczopędne działanie. Brytyjscy naukowców, profesor Ron Maughan i Jane Graffen, na zlecenie Ahmad Tea zagłębili się w ten temat i po szerokim przeglądzie specjalistycznej literatury potwierdzili, że nie udowodniono negatywnego wpływ kofeiny na ludzki organizm, szczególnie kiedy bilans płynów w organizmie może być niepewny. Udowodniono również, że herbata nie posiada działania moczopędnego, gdy wypijemy jej nie więcej niż 5 szklanek jedna po drugiej. Tym samym Brytyjskie Towarzystwo Dietetyczne orzekło, że herbata idealnie wpisuje się w listę napojów, które śmiało można spożywać podczas gorącego lata, ponieważ pozytywnie wpływa na stan nawodnienia organizmu przyczyniając się do promowania zdrowego stylu życia i dobrego samopoczucia.

mat.pras.