Nordic Walking wymyślili Skandynawowie jako formę letniego treningu narciarzy biegowych. W ciągu kilkudziesięciu lat stał się samodzielną dyscypliną sportu. Jego popularność jest ogromna. Niestety zaledwie jeden na pięciu maszerujących robi to poprawnie. A tylko wtedy możemy liczyć na dobre efekty wysiłku.
Większość amatorów nie zachowuje sylwetki, źle trzyma kije, ciągnąc je za sobą albo nieprawidłowo poruszając rękami. W ten sposób nie angażuje wszystkich mięśni, zwłaszcza ramion, a to jest właśnie podstawowym warunek tego, żeby Nordic Walking był sposobem na regenerację i rozwijanie tężyzny fizycznej.
Żeby wysiłek przyniósł spodziewany efekt, musimy nauczyć się kilku prostych zasad. Nawet – a raczej zwłaszcza wtedy, gdy Nordic Walking ma pomóc w powrocie do formy po kontuzji. To samo dotyczy osób starszych. W ich przypadku nieprawidłowe używanie kijów będzie miało efekt odwrotny od zamierzonego. To znaczy - zamiast odciążać stawy - jeszcze je dodatkowo obciążymy.
Jeśli marsze mają wspomóc odchudzanie, to jest o co powalczyć, ponieważ podczas godzinnej prawidłowej aktywności spalamy około 400 kalorii, czyli więcej niż biegając. Dodatkowym bonusem jest rzeźba sylwetki, szczuplejsza talia i brzuch.
Ci, którzy dużo pracują przy komputerze, mogą traktować marsz z kijami jako sposób na rozluźnienie, przywrócenie prawidłowego krążenia i dotlenienie. Ich praca prowadzi do napięcia barków, uniesienia ramion i wciśnięcia głowy w tułów - nawet jeśli w lustrze wygląda to z pozoru inaczej, to taki werdykt wyda masażysta.
Jeśli już zdecydujemy się na to, żeby spróbować, to przynajmniej na początku dołączmy do grupy z instruktorem albo zamówmy lekcję indywidualną. Jeśli trafimy do klubu, to możemy wypożyczyć kije odpowiednie do naszego wzrostu i z końcówkami właściwymi do podłoża, po jakim będziemy chodzili. Gdy po pierwszych próbach okaże się, że pomysł się dobry i będziemy dalej trenowali, to pomyślmy o własnych kijach. Pamiętajmy, żeby kupić kije do Nordic Walkingu, a nie sprzęt do trekkingu.