1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Zdrowie

Onko Kanon: o czym zawsze pamiętać podczas leczenia?

(Fot. Getty Images)
(Fot. Getty Images)
Po usłyszeniu diagnozy onkologicznej pacjent często doznaje szoku. Trudno mu jest nie podążać za czarnym myślowym scenariuszem. Dlatego warto, żeby zawsze miał z tyłu głowy 10 poniższych zasad.

1. Rak nie wyrok, lekarz nie wyrocznia.
Rokowania opierają się na danych statystycznych. Ty nie jesteś statystyką.

2. Diagnozę, zwłaszcza tak poważną jak rak, bezwzględnie trzeba konsultować.

3. Zdaniem fachowców z fundacji wspierających pacjentów onkologicznych warto szukać i świadomie wybrać lekarza prowadzącego
, z którym da się nawiązać bezpośredni, życzliwy i partnerski kontakt. Z badań wynika, że udaje się to średnio za czwartym podejściem.

4. Walka z rakiem jest walką o rzecz najcenniejszą na świecie – o twoje życie.
Niech więc nic (strach, brak inicjatywy, impetu czy dostępu do wiedzy) nie hamuje cię i nie ogranicza w tej batalii. Masz prawo chcieć więcej, najwięcej, chcieć wszystkiego, co tylko można. Możesz być upierdliwy, ale nikomu, kto może i powinien pomóc, nie daj się zbyć.

5. Jeśli nie czujesz się na siłach
(w sensie psychicznym czy też fizycznym) być dyrektorem twojej choroby i stanąć do współdecydowania o leczeniu, zgłoś się po pomoc do jednej z fundacji czy stowarzyszeń wspierających pacjentów. Oni bardzo dużo wiedzą, mogą i potrafią! Są zawsze pomocni.

6. Wchodź z bliską osobą do gabinetu lekarskiego.
Co dwie głowy, to nie jedna.

7. Jeśli usłyszysz odmowę wykonania jakiegoś potrzebnego badania
czy udzielenia pomocy, żądaj tej odmowy na piśmie z wyraźnym podpisem i pieczątką. Nie respektuj tłumaczeń, że są w lecznictwie niedobory, błędy i braki. To nie jest twój problem!

8. Zadbaj o biochemię swojego organizmu
i wprowadź dietę wspierającą leczenie, odtruwającą i wspomagającą system odpornościowy.

9. Nie wyrzekaj się metod pozaszpitalnych
, wprowadzaj je jednak w porozumieniu z lekarzem prowadzącym, aby terapie się wspierały, a nie wypierały nawzajem. Zabiegi hipertermii na przykład w wielu przypadkach wzmacniają efekty chemioterapii, pod warunkiem, że zostanie podana w niedługim odstępie czasu.

10. Bądź aktywny życiowo
– nie izoluj się, nie dyskryminuj sam siebie, bądź blisko z ludźmi. W miarę możliwości prowadź normalne życie: pracuj, kochaj się, oddawaj pasjom. Dla wielu pacjentów choroba nowotworowa to tylko krótki przystanek, po którym życie wróci na swoje tory.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze