Jak pozbyć się siniaka?

Jak pozbyc sie siniaka
123rf.com

Aktywność fizyczna może mieć swoją małą ciemną stronę – siniaki. Powstają nie wiadomo kiedy, nawet podczas zupełnie nieforsownej jazdy rowerem. Jest z nimi taki kłopot, że wyjątkowo źle komponują się z elegancką letnią sukienką. Jak pozbyć się siniaka?
Mimo że z czasem zmieniają odcień, trwają uparcie przez dni kilkanaście. Chyba, że zaczniemy natychmiast kurować miejsce, w które się uderzyliśmy. Jak więc najskuteczniej pozbyć się siniaka, radzi prof. Anna Zalewska-Janowska kierująca Zakładem Psychodermatologii, Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

Dlaczego robi się siniak?

Siniak powstaje, gdy krew wydostanie się poza naczynie krwionośne.

A dlaczego jest tak trwały?

Potrzeba czasu, by komórki układu odpornościowego, zwane makrofagami, „ zjadły” barwnik krwi, bo to on powoduje, że miejsce uderzenia staje się ciemne. Czas trwania tego procesu jest sprawą indywidualną, ale niektórzy mają naturalną skłonność do siniaków. Zwykle jest to problem z nadmiernie kruchymi ścianami naczyń krwionośnych, można to sprawdzić robiąc podstawowe badania, czyli morfologię krwi. Stan ścian naczyń krwionośnych można poprawić zażywając preparaty z rutyną.

ZAMÓW

E-WYDANIE

Co jeszcze należy zrobić, by siniak krócej szpecił?

Sprawdzoną metodą jest oziębianie, przykładanie zimnego kompresu lub lodu. Ważne, by lód nie dotykał bezpośrednio do skóry, bo można sobie to miejsce odmrozić. Pomagają też preparaty o właściwościach kojących i ściągających, zawierające wyciągi z nagietka i arniki, pamiętajmy jednak, że zawierają one substancje uwrażliwiające na słońce. Nie wolno więc posmarowanego takim środkiem miejsca wystawiać na słońce.

A gdy nie ma pod ręką żadnego specjalnego preparatu?

Dobre są stare sposoby babci, na przykład okład z liści kapusty lub octu.

Kurowany siniak rzeczywiście zniknie szybciej niż niekurowany?

Tak, pod warunkiem, że zaczniemy go leczyć natychmiast po uderzeniu, Przy tym ostrożnie z rozmasowywaniem, bo zbyt silnym masowaniem można jeszcze siniak powiększyć. Pierwszy etap leczenia to schłodzenie bolącego miejsca.

  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze
?>