1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Zwierciadło poleca

Martyna Wojciechowska na okładce majowego wydania miesięcznika "Zwierciadło"

Jest we mnie więcej akceptacji, spokoju, łagodności, ale również pokory i wątpliwości - mówi bohaterka naszej majowej okładki Martyna Wojciechowska

– Kiedyś kojarzyłaś mi się z wojowniczką, dziś powiedziałabym, że z matką naturą – zaczyna rozmowę z bohaterką naszej majowej okładki Martyną Wojciechowską Joanna Olekszyk. – Podoba mi się to porównanie – mówi Martyna. – Bo chyba dobrze obrazuje moją przemianę. Oczywiście nadal potrafię skutecznie walczyć, ale metody tej walki, jeśli w ogóle do niej dochodzi, są już inne. Jest we mnie więcej akceptacji, spokoju, łagodności, ale również pokory i wątpliwości.

Opowiada też o tym, jak ważne jest – zwłaszcza dla młodych – hasło I’m enough, czyli „Jestem wystarczająca”. Chce powiedzieć młodym ludziom, że są wystarczająco dobrzy, wystarczająco fajni, wystarczająco atrakcyjni. To nowa misja Martyny.

Zamiast kwiatka na Dzień Matki mamy dla was tekst. Nasz Temat miesiąca poświęcamy macierzyństwu. Młodym mamom jest dziś pod wieloma względami łatwiej. Mają jednorazowe pieluchy, gotowe zupki dla dzieci w słoiczkach, otwarty dostęp do wiedzy. I – teoretycznie – wsparcie innych kobiet. Tyle że np. fora internetowe są często raczej źródłem krytyki. „Nie ma większego wroga dla matki niż druga matka. Nie nosisz w chuście – to znaczy, że nie kochasz swojego dziecka. Pytasz o mleko modyfikowane – jesteś złą matką, bo nie karmisz piersią. Przefiltrowanie tych rad, znalezienie złotego środka jest bardzo trudne” – mówi jedna z bohaterek tekstu. A psycholożka Katarzyna Półtorak podsumowuje: „Jeżeli mama pozna swoje potrzeby, to zrozumie źródło swoich problemów i wtedy może poszukać rozwiązań, które będą jej służyły. A gdy je znajdzie – nabierze poczucia kompetencji. I będzie dużo lepiej sobie radzić z ocenami płynącymi z zewnątrz, wszystko jedno, czy z krytyką, czy z pochwałą”. Tekst Aliny Gutek.

„Przyglądanie się z bliska życiu innych ludzi to przywilej” – mówi dziennikarka, reporterka Barbara Włodarczyk. Ona najchętniej przygląda się Rosjanom, zwłaszcza tym z tzw. głubinki, czyli prowincji, bo takie spotkania dają więcej wiedzy o kraju niż nawet nieoficjalne rozmowy z politykami i ekspertami. O Związku Radzieckim zrobiła nagradzany cykl telewizyjnych reportaży „Szerokie tory”. Jest też autorką książek: „Nie ma jednej Rosji” i „Szalona miłość. Chcę takiego jak Putin. Reportaże z Rosji”. Rozmowa Remigiusza Grzeli.

Zorientował się, że ma problem, który nazywa się uzależnienie, kiedy czytał swoje robione regularnie zapiski. „Zdawałem sobie sprawę, że mam problem, ale jednocześnie gdzieś to wypierałem. I skuteczne zapominałem. Tak działa jeden z najważniejszych mechanizmów uzależnienia: mechanizm iluzji i zaprzeczeń. Parę dni jesteś trzeźwy i od razu wydaje ci się, że stany upojenia to są tylko epizody. Dopiero po lekturze moich zapisków dotarło do mnie, że pod wpływem jestem o wiele, wiele za często”. Teraz Jacek Poniedziałek jest trzeźwy. To już rok, dwa miesiące i dwa tygodnie. I napisał „(nie)Dziennik”. Szczera rozmowa o szczerej książce. I nie tylko o niej. Wywiad Dariusza Janiszewskiego.

Pisała o Holokauście, Wikingach, pierwszych Piastach. I o pewnej zapomnianej Piastównie – córce Mieszka I, siostrze Chrobrego. „Mieszko, Bolesław i Świętosława to wielka trójca początków państwa polskiego. Fascynująca rodzina! Mamy tu silnego ojca, silnego syna, ale najsilniejsza z nich jest Świętosława, córka i siostra, która miała długie życie, siedziała po kolei na czterech tronach”.

Elżbieta Cherezińska, królowa polskiej powieści historycznej, w rozmowie z Katarzyną Kazimierowską.

Jeśli czytaliście i lubicie „Stulecie Winnych” albo jesteście miłośnikami serialu – mamy coś dla was. Po Brwinowie – tym z powieści i tym współczesnym – oprowadza pisarka Ałbena Grabowska. Na spacer wybrała się tam z nią Joanna Olekszyk.

– Zamiast posiadać ziemię, zacznijmy się o nią troszczyć. Stańmy się strażnikami ziemi, a nie jej posiadaczami – przekonuje Mary Reynolds, irlandzka projektantka ogrodów, aktywistka ekologiczna i autorka książki „Ogrodowe przebudzenie”.

On, nałóg i ja. – Wiele kobiet bagatelizuje zachowanie partnera, nawet kiedy ten kolejny raz się upije czy przegra pensję. Dlaczego? Bo w głowie noszą iluzję: „ja go zmienię” – mówi psychoterapeutka Katarzyna Miller. I dodaje: – Pomysły o uzdrowieniu mężczyzny to początek drogi do współuzależnienia. Wywiad Beaty Pawłowicz.

Dziecko w łóżku z nami czy osobno? Usypiać czy zostawiać, aż samo zaśnie? „Poczucie bezpieczeństwa i wartości, jeśli mocno się w dziecku zakorzeni, będzie niezastąpionym skarbem na resztę jego życia. Dziecko w wieku do dwóch lat powinno do woli korzystać z bliskości i obecności rodziców” – uważa psychoterapeuta Wojciech Eichelberger. Rozmowa Aliny Gutek.

„W młodości godziłyśmy się na kiepski seks, a nawet udawałyśmy orgazm, żeby nie zrobić mu przykrości, teraz możemy robić to, na co mamy ochotę. W dodatku znikają problemy młodości – dzieci za ścianą, rata kredytu do zapłacenia, szef, który w pracy wylał na nas swoje frustracje. Jest jeszcze jeden powód, dla którego seks po menopauzie daje nam już tylko radość – znika lęk, że zajdziemy w niepożądaną ciążę”. O kobiecych orgazmach w każdym wieku (zwłaszcza tym dojrzałym) pisze Beata Biały. 

Niektóre z nas wciąż słyszą o sobie: „przewrażliwiona”, „histeryczka”. Psychoterapeutka Katarzyna Kucewicz proponuje określenie: „kobiety, które czują za bardzo”. – Tego nie można się „oduczyć” i dzięki pracy nad sobą stać się osobą nisko wrażliwą. To, co można zrobić, to się o tę swoją inność zatroszczyć. Wywiad Karoliny Morelowskiej-Siluk.

Majowe wydanie miesięcznika „Zwierciadło” w sprzedaży od 1 kwietnia, w cenie 9,80 zł (wersja podstawowa).  Magazyn dostępny również z dodatkami: kosmetykiem (miks kosmetyków do wyboru), kremem do rąk i żelem antybakteryjnym Foslek lub książką (różne tytuły do wyboru).

[embed]https://youtu.be/Lwv8yjsypJM[/embed]

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze