Książka „Czuła przewodniczka. Kobieca droga do siebie” jest najlepiej sprzedającym się i najczęściej komentowanym poradnikiem rozwojowym w Polsce. I choć Natalia de Barbaro wzdraga się przed tym określeniem, w ten sposób sama stała się czułą przewodniczką tysięcy Polek.
„Myślę, że w kobietach jest ogromna potrzeba tego, by coś było mówione do nas w naszym języku, cokolwiek to znaczy. I myślę, że udało mi się̨ do niej odnieść. Wiem, że napisałam tę książkę językiem, który wiele kobiet uznaje za swój” – mówi Natalia de Barbaro w rozmowie z Joanną Olekszyk… Co w tym wypadku znaczy „swój”? Na czym polega jakość umownie zwana kobiecą? Czego życzyć kobietom z okazji 8 marca? Na te pytania nasza okładkowa bohaterka odpowiada w marcowym „Sensie”.
Marzec, poza Dniem Kobiet, przynosi nadejście kalendarzowej wiosny. A właściwie, z perspektywy procesu rozwoju, coś ważniejszego, a mianowicie kilkudniową równonoc… Temat Numeru poświęcamy zatem przesileniu. Dla ludzi Zachodu XXI wieku to coś tak mitycznego, że niewielu z nich poświęca temu zjawisku jakąkolwiek myśl. A jednak jesteśmy częścią natury – ani nasze ciało, ani nasza psychika nie są obojętne na cykl przyrody. Co oznacza przesilenie? Jak się do niego przygotować? Jak przez nie przejść? W Temacie Numeru:
- piszemy o tradycjach słowiańskich związanych z równonocą i o tym, jak możemy z nich czerpać;
- zachęcamy do detoksu ajurwedyjskiego, którego działanie oczyszczające wykracza poza ciało;
- specjalistę̨ w zakresie Tradycyjnej Medycyny Chińskiej Rafała Beckera prosimy o wskazówki, jak zadbać o swoje samopoczucie na przełomie zimy i wiosny;
- psychoterapeutkę Katarzynę Miller pytamy, co zrobić, gdy stajemy przed życiową ścianą.
Kolejny duży blok tekstów marcowego „Sensu” skupia się na temacie związków, a w nim kolejno:
- psycholożka Ewa Klepacka-Gryz pisze o naturalnym w relacji falowaniu: raz bliżej, raz dalej;
- terapeuta Jacek Masłowski przybliża powody, które dziś najczęściej skłaniają nas do rozstania;
- autorzy poradnika „Sekrety wielokrotnych orgazmów” przedstawiają program rozwoju seksualności w 9 krokach;
- psychoterapeutka Katarzyna Moneta-Spyra wyjaśnia podstawy EFT, czyli terapii skoncentrowanej na emocjach.
I wreszcie nasz comiesięczny Temat Specjalny, który nie mógł dotyczyć czegoś innego niż wspomniany już 8 marca. Jednak sytuację kobiet przedstawiamy w nim nie z perspektywy tego jednego dnia w roku! Bo przecież kobietą się jest przez cały rok. Naszymi ekspertkami są:
- Magdalena Kostyszyn, która rozpoznawalność zyskała jako Chujowa Pani Domu, tym razem również w roli autorki książki „Też tak mam”;
- Urszula Nowakowska, założycielka i prezeska Centrum Praw Kobiet;
- Aneta Głuchowska, psycholożka ze schroniska dla nieletnich dziewcząt.
Ponadto w numerze, m.in.:
- Mentorki – pisarka Grażyna Plebanek zastanawia się, jak wyglądałby świat, gdyby to kobiety zapewniano, że mają wielką moc, bo są zdolne urodzić́ i wykarmić́ człowieka;
- Wychowanie z SENSem – o nauce zdrowego lęku rozmawiają psychoterapeutka Magdalena Mastalerz i pedagożka Ewa Nowak;
- Numerologia – archetyp Dwójki przedstawia Aleksandra Nowakowska z pomocą̨ astrologa i ezoteryka Piotra Gibaszewskiego;
- Psychologia pieniądza – o psychiczne skutki życia z długoterminowym kredytem na barkach pytamy terapeutę POP Mateusza Ostrowskiego.
„Życzę sobie i innym kobietom, żeby to ich zaprzyjaźnianie się ze sobą̨ i stawanie po swojej stronie było coraz częściej nie mozołem, a zabawą i przyjemnością” – mówi Natalia de Barbaro. Przyłączamy się do niej, a do zaprzyjaźniania się ze sobą zachęcamy naprawdę wszystkich Czytelników.
Redakcja magazynu „Sens”