Majowy „Sens” już w sprzedaży. Temat Numeru nosi tytuł „Nie ma się czego bać”, a drugi comiesięczny blok tematyczny – „Rozwój przez sztukę”. Wydanie jest dostępne również z trzema książkami z katalogu Wydawnictwa Zwierciadło do wyboru: „Co, jeśli…?”, „Poznaj, zaakceptuj i pokochaj siebie” oraz „Spokojna pewność siebie”.
„Nie ma się czego bać” – apelujemy w Temacie Numeru, bo – jak mówi jeden z naszych ekspertów z zakresu psychoterapii – „nad każdym lękiem można pracować!”. Jak? Oto wskazówki:
- Chodzi nie o to, by się nie bać, bo poczucia niepewności nie da się wyeliminować, ale o to, by wyłączyć w sobie schemat myślowy, że niepewność to zagrożenie. Jeśli wzbudzimy w sobie więcej ciekawości niż lęku, jesteśmy na dobrej drodze – podpowiada przewodnik wysokogórski Paweł Kunachowicz, autor książki „Zmiana. Jak na nowo napisać swoją życiową historię”.
- Osoby z pozabezpiecznym stylem przywiązania spodziewają się, że bliska osoba celowo będzie je ranić. Jednak potrzeba bycia w relacji jest silniejsza niż strach przed cierpieniem. W efekcie żyją w ciągłym napięciu i rozedrganiu, czasem w bólu przez wiele lat. Psychoterapeuta dr Bartosz Zalewski przekonuje, że nie warto sobie tego robić, bo przecież nad każdym lękiem można pracować.
- Do ćwiczenia wystąpień publicznych – mimo obaw – zachęca dziennikarka i lektorka Kamila Kalińczak, bo tylko w ten sposób można zamienić paraliżujący stres w mobilizujący wyrzut adrenaliny.
- Gdy okazuje się, że wyjście spod skrzydeł rodziców oznacza również konieczność zadbania o rzeczy, o których wcześniej nawet nie myśleli, wielu młodych dorosłych ogarnia lęk. Psychoterapeutka Sonia Ziemba-Domańska apeluje, by nie zostawiać ich samych, i podpowiada, jak można pomóc im przekroczyć ten życiowy próg.
Nasz drugi blok tematyczny poświęcamy w tym miesiącu Rozwojowi przez sztukę. A w nim:
- psychoterapeutka Anna Sikorska wyjaśnia, na czym polega samopomocowe działanie procesu twórczego;
- krytyk i historyk literatur Jakub Skurtys przedstawia korzyści, jakie daje współczesnemu człowiekowi czytanie poeci poezji;
- pisarka i publicystka Agnieszka Wolny-Hamkało przypomina o terapeutycznej roli teatru.
W majowym wydaniu przygotowaliśmy również blok tekstów „Wolni od stresu”, na który składają się.:
- trening oddechu,
- program uspokojenia umysłu,
- metoda Jacobsona na relaksację,
- lekcja, jak osiągnąć dobrostan w pracy.
Jak zawsze dużo miejsc poświęcamy relacjom i pracy rozwojowej nad sobą. To m.in. teksty o:
- budowaniu poczucia własnej wartość na stabilnych podstawach;
- wyzwaniach dla związku z osobą uzależnioną od hazardu;
- zaburzeniu osobowości typu borderline;
- potrzebie nawiązywania zdrowych więzi z innym ludźmi.
W numerze także nasze stałe rubryki, m.in.:
- W dialogu ze sobą. Mentorka Ewa Stelmasiak zachęca do zawierania przyjaźni w każdym wieku.
- Zdrowie psychiczne. Jak zapobiec wypaleniu się w roli opiekuna, gdy choruje bliska osoba? Oraz: na czym polega diagnozowanie, czy mamy do czynienia z zaburzeniem osobowości bądź chorobą?
- Grażyna Torbicka i Martyna Harland zastanawiają się nad przepisem na szczęście, które w filmie „Perfect Days” daje Wim Wenders.
- Felieton o intuicji dr Matyldy Gerber.
- Bliżej natury. Zanim weźmiesz domowego zwierzaka, poznaj jego potrzeby.
- Psychonewsy, czyli ciekawostki psychologiczne.
- Polecenia książek, filmów i wydarzeń rozwojowych.
Majowy „Sens” można kupić z książką z katalogu Wydawnictwa Zwierciadło. Do wyboru są trzy poradniki z zakresu rozwoju osobistego: „Co, jeśli…? Dlaczego strach i niepokój rządzą naszym życiem”, „Poznaj, zaakceptuj i pokochaj siebie. 5 kroków do wzmocnienia poczucia własnej wartości” oraz „Spokojna pewność siebie. Od nieśmiałości do przebojowości”.
Zapraszamy do lektury
Redakcja „Sensu”