1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Zwierciadło poleca
  4. >
  5. „Zamiast perfekcyjna, wolę być prawdziwa” – mówi Juliette Binoche, bohaterka okładki wrześniowego „Zwierciadła”. Nowy numer już w sprzedaży

„Zamiast perfekcyjna, wolę być prawdziwa” – mówi Juliette Binoche, bohaterka okładki wrześniowego „Zwierciadła”. Nowy numer już w sprzedaży

Na naszej okładce Juliette Binoche. Wiosną skończyła 60 lat. Teraz możemy ją oglądać w filmie, którym wszyscy się zachwycają – „Bulion i inne namiętności”.

„Uświadomiłam sobie, że jest tylko jeden sposób, żeby być perfekcyjną: być prawdziwą. Staram się zawsze wychodzić z założenia, że w porządku, teraz zrobię tyle, ile mogę. I nie będę się obwiniać ani karać za to, że nie mogę więcej” – mówi Juliette Binoche. A w życiu kieruje się zasadą, żeby nie oczekiwać od innych zbyt wiele. Z założeniem, że ona również daje tylko tyle, ile może. Także, a może zwłaszcza w relacjach.

Świat matki ocenia. Oceniał zawsze. Ale współczesne matki mają tego dosyć. Buntują się przeciwko idealnemu wizerunkowi macierzyństwa. Twierdzeniom, że ojciec jest mniej potrzebny. Przeciwko przedstawianiu macierzyństwa, zwłaszcza pierwszych dwóch lat, w różowych barwach. Udawaniu, że nie ma wtedy kryzysu w relacji z partnerem. Nie chcą już siedzieć cicho i przepraszać, że żyją, tylko śmiało domagają się świata otwartego na dzieci i rodziców. Oraz prawa do życia po swojemu. O tym w Temacie Miesiąca.

Aktorka Anna Próchniak wierzy, że różne rzeczy przychodzą do nas w odpowiednim momencie. Tak jak do niej przyszła rola Gity w „Tatuażyście w Auschwitz”. „To nie jest tylko kwestia szczęścia, musisz w tym konkretnym czasie mieć w sobie gotowość i pewność, że podołasz”.

„Ważne, by nie mieć poczucia wstydu, że coś odpuściłem. A czy to, co zrobiłem, jest dobre, bardzo dobre czy wybitne, czy zostanie w ludziach na dłużej – to nie jest już w mojej gestii. Może być też całkiem chybione, bo nie trafi na swój czas. To zawsze jest ryzyko” – mówi reżyser Jan P. Matuszyński. Jego „Minghun” to jeden z najbardziej wyczekiwanych filmów tego roku.

Grace Jones. Królowa disco, serce nowojorskiej bohemy, ikona queerowej rewolucji, idolka kobiet marzących o seksualnej emancypacji. Wokalistka, aktorka, modelka, performerka, muza. Przyjaciółka Warhola, rywalka Bonda, fanka ekscentrycznych nakryć głowy. Posągowa, intensywna, wyzwolona. „Niektórzy myślą, że wyszłam za mąż gazylion razy. Niektórzy uważają, że jestem mężczyzną. Jeszcze inni – że przeszłam operację zmiany płci. I super”.

Matteo Brunetti, popularny kucharz, twórca internetowy i prezenter telewizyjny. Właśnie ukazała się jego książka kulinarna „Włoska uczta”. Nam mówi o tym, co kocha we Włoszech, a co w Polsce, o smakach, o obyczajach, o relacjach i emocjach.

Do odejścia dzieci z domu trzeba się przygotować. O tym, jak to ważne i dla dzieci, i dla rodziców, mówi psychoterapeuta Wojciech Eichelberger w cyklu „Rodzice na nowe czasy”. „Trzeba rozpowszechniać wiedzę, że powołujemy dzieci na świat nie dla siebie, lecz dla świata, że rodzice są tylko przejściową bramą, a zarazem katapultą, dzięki którym nowi ludzie dostają się na planetę Ziemia” – tłumaczy. „A rodzicielska odpowiedzialność polega na tym, żeby zamiast straszyć dzieci światem, przygotować je do tego, by jak najlepiej sobie w tym świecie radziły”.

W cyklu „Porozmawiajmy o seksie” – miłosne choroby. Wzrost zachorowań na choroby przenoszone drogą płciową każe nam zastanowić się, czym możemy się zakazić i jak tego uniknąć. Wyjaśnia lekarka Karolina Lisek-Kubacka.

Według logoterapii nie nadajemy rzeczom ani życiu sensu. My go jedynie możemy odnaleźć, bo ten sens już jest. Możemy znajdować się w bezsensownych okolicznościach, na przykład w sytuacji nagłej śmierci kogoś bliskiego, ale sens może mieć dla nas to, jak się do nich odniesiemy, jaką wobec tych zdarzeń przyjmiemy postawę. Logoterapia mówi, że wprawdzie nie mamy już wpływu na to, co się stało, ale mamy wpływ na to, jak to w sobie przetworzymy. Rozmowa z dr. Romanem Soleckim.

Jak odpoczywać, żeby odpocząć? Jak skutecznie regenerować się nie tylko na urlopie? Mówi o tym psycholożka Joanna Chmura, jedna z ekspertek konferencji „Wolni od stresu”: „Uważam, że można się tego nauczyć. Ale to nie jest łatwe, bo nawyk nieodpoczywania, który zdążymy wykształcić przez te 20, 30, 40 czy 100 lat życia, jest bardzo silny. Zmiana trochę zajmie, bo to prawie tak, jakbym uczyła się myć zęby lewą ręką, kiedy całe życie robiłam to prawą”.

Spontaniczna aktywność psychiki, świat marzeń i fantazji nie jest wcale tylko dla dzieci – przekonuje psychoterapeutka Marta Niedźwiecka w „Niezbędniku nowoczesnej dziewczyny”. „Daydreaming, czyli pozwolenie myślom na swobodne błądzenie, nie tylko pomaga wydobywać treści z nieświadomej części naszej psychiki, ale jest też odżywcze neurologicznie, i są na to badania. Wzmaga neuroplastyczność i tworzenie się alternatywnych połączeń, dzięki czemu robimy się bardziej kreatywni i myślący poza schematem. A w dodatku nasz mózg odpoczywa – tak jakbyśmy zabrali go na spacer. Przychodzą do nas wtedy dawno niewidziane wspomnienia, a marzenia są częściowo wyhodowane na przebłysku słońca z wakacji z dzieciństwa, jakimś zapachu lub smaku. I tak powstaje nasz tajemniczy ogród”.

W rubryce „Świat młodych” Ida Karkoszka. Rzeźbiarka, sojuszniczka zwierząt. „Moje prace mogą być dla kogoś niewygodne, drażniące, jeśli chodzi o przekaz, ale bardzo ważna jest dla mnie forma, chcę, żeby moje rzeźby były atrakcyjne wizualnie, piękne, żeby najpierw przyciągały wzrok. A potem oddziaływały przekazem”.

Poruszająca rozmowa Remigiusza Grzeli z Ewą Hołuszko, jedną z ikon „Solidarności”, którą po korekcie płci próbowano wymazać z encyklopedii i podręczników historii. I która siłę, determinację i walkę ma wpisane w DNA. Nie pozwoliła siebie wymazać. Nie składa broni. Zrozumienie tego, kim jest, zajęło jej wiele lat. „Od dzieciństwa najgorsze było lustro. Kąpiel, szybko majtki, szybko koszula, żeby tylko siebie nie zobaczyć. Nie wiedziałam, co tak naprawdę jest grane. Musiałam być mężczyzną, bo taka był wówczas Polska”. Co ją trzymało po stronie życia? „Ambicja wynikająca z inteligencji, Bóg, a na trzecim konspiracja. Bo przecież nie można było zasnąć. Zasypianie jest najgorsze. Trzeba pracować od rana do wieczora, do upadłego. Każdy lubi leżeć na plaży albo beztrosko na łóżku. Ja nie mogłam, bo zaczynało się myślenie”.

Poza tym we wrześniowym „Zwierciadle”:

  • Kultura. Co czytać latem? Recenzje książek, rozmowy, najlepsze audiobooki.
  • Para we wnętrzu. Marta kochała minimalizm. Iza surowe lofty. Ale kiedy tworzyły wspólną przestrzeń do życia, nagle zrobiło się kolorowo.
  • Kuchnia. Rozkosze stołu. Przepisy dla smakoszy i miłośników filmu „Bulion i inne namiętności” w wykonaniu szefów kuchni.
  • Witamy nowy sezon. Najgorętsze trendy w modzie urodzie i wellness.
  • Zdrowie. Glukozowa rewolucja, czyli jak wypłaszczyć krzywą cukrową. I dlaczego warto to robić.

Wrześniowe wydanie miesięcznika „Zwierciadło” w sprzedaży od 7 sierpnia, wydanie podstawowe w cenie 12,90 zł. „Zwierciadło” dostępne również z dodatkami: zapachami Betty Barclay do wyboru: Dream Away lub Pure Pastel Mint; z zestawem dwóch izotoników od Levann Supplements o smaku tropical i citrus mix; z kosmetykami do pielęgnacji twarzy od marki Bielenda z linii Camellia Oil do wyboru: krem do twarzy dzień/noc 40+; 50+ oraz 60+; z regenerującym kremem-maską do rąk od marki Uzdrovisko; z hybrydą w naklejce do wyboru od Neonail; z kosmetykami do wyboru od Eveline Cosmetics: nawilżająca kuracja z kwasem hialuronowym, trehalozą i pantenolem lub serum peptydowe na twarz, szyję i dekolt oraz nawilżające serum energizujące z kompleksem kofeiny do skóry wokół oczu; książką – różne tytuły do wyboru od HarperCollins Polska.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Okładka Zwierciadlo
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze