fbpx

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy przekaże niebagatelną kwotę na walkę z koronawirusem

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy przekaże 20 mln złotych na walkę z koronawirusem
Jurek Owsiak. (Fot. Bew)

Zarząd Fundacji zdecydował się przekazać część środków zebranych w roku 2019 w ramach 1% podatku, oraz część ze zbiórki 28. Finału WOŚP.

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy złożyła zamówienie na 50 tysięcy Indywidualnych Pakietów Ochrony Biologicznej (IPOB) dla lekarzy i personelu medycznego. Bez tych zestawów praca medyków i diagnostów nie jest możliwa. W skład każdego zestawu wchodzi:  kombinezon ochronny z dodatkowymi butami, panoramiczne gogle, 2 pary rękawiczek, maska o właściwościach ochronnych z filtrem mechanicznym i zaworem oddechowym oraz worek na odpady medyczne. Fundacja dodatkowo zajęła się w przyśpieszonym trybie zakupem analizatora laboratoryjnego, pozwalający wykonywać testy na koronawirusa. 

– Kiedy tylko polski system opieki zdrowotnej rozpoczął przygotowania do walki z koronawirusem, uruchomiliśmy wszystkie nasze kontakty i relacje ze światowymi producentami sprzętu i wyposażenia medycznego, by pomóc szpitalom w zaspokajaniu najbardziej palących potrzeb. Nie jest to łatwe w warunkach ogromnego popytu praktycznie na całym świecie, ale jako Fundacja przeznaczająca rocznie kilkadziesiąt milionów euro na zakup sprzętu dla szpitali, mamy bardzo silną pozycję negocjacyjną. Dzięki temu udało nam się w pierwszej kolejności pozyskać 150 łóżek na stanowiska OIOM, a teraz zaawansowany sprzęt laboratoryjny oraz najbardziej rozchwytywane zestawy ochrony osobistej. Na pewno nie jest to nasze ostatnie słowo, ponieważ uruchamiamy także specjalny fundusz interwencyjny i planujemy kolejne zakupy – mówi Lidia Niedźwiedzka-Owsiak, członek zarządu i dyrektor ds. medycznych WOŚP.

WOŚP poinformowała także o stworzeniu funduszu interwencyjnego skierowanego do partnerów biznesowych Fundacji oraz przedsiębiorstw chcących zaangażować się w walkę z koronawirusem. Fundusz ma na celu finansowanie kolejnych zakupów sprzętu oraz wyposażenia medycznego dla placówek medycznych walczących z epidemią. Fundacja nie planuje jednak uruchomienia zbiórki społecznej – na tę chwilę fundusz oparty ma być wyłącznie na darowiznach firm.

  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze