1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Ekologia

Nanołączki – ukwiecamy parapety i balkony z okazji Roku Botaniki

(Fot. iStock)
(Fot. iStock)
Czy wiedzieliście, że rok 2022 został ustanowiony Rokiem Botaniki z okazji stulecia powstania Polskiego Towarzystwa Botanicznego? To dobry moment na podejmowanie inicjatyw, które przysłużą się polskiej przyrodzie – np. ukwiecanie parapetów i balkonów, do czego namawia Fundacja Kwietna.

Na inicjatywie fundacji skorzystają nie tylko miejskie przestrzenie, lecz także zapylacze.

– Nanołączki robimy już po raz trzeci, ale nigdy wcześniej nie działaliśmy na taką skalę. W edycji 2022 do rozdania mamy aż 100 000 porcji nasion kwiatów do wysiania na balkonach i parapetach – mówi Karolina Nawrot, prezeska fundacji. – Zależy nam na dotarciu do jak największego spektrum odbiorców, którzy mogą założyć na słonecznym balkonie lub parapecie doniczkową nanołączkę z kwiatami pożytecznymi dla dzikich zapylaczy. Wspólnie mamy szansę stworzyć sieć miejskich hotspotów dla miejskich owadów – kontynuuje.

Fundacja Kwietna chce podjąć współpracę z organizacjami i osobami, które działają na rzecz lokalnych społeczności. Na chętnych do działania czekają gotowe saszetki, miarki, etykiety i nasiona pięknych nanołączek, które już po 4 do 6 tygodni zakwitną i dostarczą wszystkim mnóstwo radości, a także przyczynią się do promocji bioróżnorodności i przyniosą pożytek miejskiej przyrodzie.

Wszystkim, którzy zaangażują się w działania, Kwietna zapewni także instrukcje, jak postępować z nasionami krok po kroku.Przez cały czas trwania akcji nasz zespół będzie do dyspozycji zarówno wolontariuszy, jak i osób, które zasieją łączki u siebie, odpowiadając na pytania i wspólnie tworząc społeczność, której członkowie wymieniają się doświadczeniami i zdjęciami swoich kwiatów – zapewnia koordynatorka akcji Małgosia Perszutów. W miarę wzrostu łączek planowane są także działania edukacyjne w obszarze zbierania nasion. Pozwoli to na dalszy organiczny rozwój akcji i zasiewanie kolejnych doniczek i terenów kwiatami.

(Fot. materiały prasowe)

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze