1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Felietony

Na talerzu: sposób na długowieczność

Katarzyna Błażejewska-Stuhr (Fot. Krzysztof Opaliński)
Katarzyna Błażejewska-Stuhr (Fot. Krzysztof Opaliński)
Mówi się, że zachodni styl życia nas zabija. Ale to, że tak źle dzieje się ze zdrowiem mieszkańców europy i ameryki północnej, nie jest związane z położeniem geograficznym. To poniekąd nasz wybór.

Tłumaczymy wzrastające ryzyko chorób tym, że żyjemy w Europie. Ale przecież gdybyśmy zmienili sposób życia, miejsce zamieszkania nie miałoby wielkiego znaczenia. Bo to my przyczyniamy się do przedwczesnej śmierci – według analiz prowadzonych w 2016 roku w ramach Global Burden of Disease Study blisko połowa zgonów (48,7 proc.) oraz utrata lat w zdrowiu (o 35,7 proc.) spowodowane są stylem życia.

Nie sztuką jest teraz żyć długo. Medycyna nas w tym wspiera. Ale jakość tego życia to już zupełnie inny temat. Niepełnosprawności i inne ograniczenia przyczyniają się do jej obniżenia w sposób znaczący. Jakie więc grzechy popełniamy? Można je z łatwością wyliczyć: nieodpowiednia dieta, palenie tytoniu, alkohol, niska aktywność fizyczna oraz deprywacja snu.

Nie chcę tu was straszyć, wręcz przeciwnie. Ale warto mieć wiedzę i świadomość. Moją intencją jest zachęcenie was do zmian, które realnie wpłyną na waszą formę i jakość życia.

Modyfikacje w sposobie odżywiania oraz dołączenie aktywności fizycznej mogą wyeliminować ponad 90 proc. przypadków cukrzycy typu 2, nawet 8 proc. zawałów serca, około 50 proc. udarów czy 30–40 proc. nowotworów. W Polsce głównym czynnikiem ryzyka przedwczesnego zgonu są błędy żywieniowe i palenie papierosów.

Wiemy, że konieczny jest ruch – 30 minut dziennie na tętnie powyżej 100 (najlepiej 45 minut). Ale spokojnie: jeśli zaczniecie od kwadransa, to i tak będzie zmiana na plus.

A teraz żywienie. Nie po raz pierwszy zachęcę was do ograniczenia ilości mięsa i produktów odzwierzęcych. Proponuję, abyście jedli jak najwięcej warzyw i owoców, zdrowych tłuszczów roślinnych (między innymi w orzechach), kasz, pełnoziarnistych produktów zbożowych, no i oczywiście roślin strączkowych. Badania Nurses’ Health Study i Health Professionals Follow-up Study wykazały, że u osób jedzących większą ilość owoców bogatych w witaminę C oraz warzyw liściastych ryzyko chorób układu krążenia spada o 30 proc. Co więcej, ryzyko chorób serca maleje po wprowadzeniu dodatkowej porcji warzyw (o 4 proc.) i owoców (o 7 proc.). Najlepiej jeść 500 gramów warzyw i 200–300 gramów owoców dziennie. Plus 75 gramów strączków i 50 gramów orzechów. Codziennie. Lato to idealny czas na takie zmiany.

Jak wynika z corocznego raportu oceniającego diety, dieta fleksitariańska jest najlepszym sposobem na trwałe i zdrowe odchudzanie. Jest ona także świetna (na drugim miejscu ex aequo z dietą wegańską, tuż za dietą śródziemnomorską) w prewencji chorób serca i układu krążenia.

Osoby na diecie wegetariańskiej żyją zdrowiej (mają o 25 proc. niższe ryzyko chorób układu krążenia; aż o 34 proc. spada u nich ryzyko śmierci z powodu choroby niedokrwiennej serca). Ciśnienie krwi u wegetarian jest istotnie niższe niż u osób na diecie tradycyjnej. 15 proc. kobiet i 12 proc. mężczyzn jedzących mięso cierpiało na nadciśnienie, u wegetarian odsetek ten wynosił odpowiednio 10 i 9 proc., a u wegan 6 i 8 proc. (badanie EPIC Oxford). Okazało się też, że ryzyko nowotworu prostaty jest niższe o 54 proc., a nowotworu jelita grubego aż o 88 proc.! Dodatkowo (tak, wiem, już wiele razy pisałam) pijmy wodę – choćby dwa litry dziennie.

Niestety, nie tak łatwo przekonać innych, abyśmy żyli i jedli zdrowiej, bo większość z nas ma jednak nadzieję, że znajduje się akurat w tej grupie, która bez względu na styl życia nie zachoruje. A przecież tak niewiele trzeba. Zdrowa dieta, ruch, sen, spotkania z ludźmi, którzy dobrze na nas wpływają – i oto mamy sposób na długowieczność! Mimo naszego miejsca zamieszkania.

Katarzyna Błażejewska-Stuhr, dietetyczka kliniczna, psychodietetyczka. Autorka bloga kachblazejewska.pl, współautorka książki „Kobiety bez diety. Rozmowy bez retuszu”, Burda Media Polska.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze