1. Zwierciadlo.pl
 2. >
 3. Kultura
 4. >
 5. Wywiad z Mirosławem Baką - rozmowa o przyjaźni

Wywiad z Mirosławem Baką - rozmowa o przyjaźni

</a>
Zobacz galerię 1 Zdjęć
Czy polubiłby kumpla swojej żony, gdyby wpadał do nich co drugi dzień? – Liczyłbym na szczerą rozmowę i pozbycie się intruza – mówi Mirosław Baka. Z kim (oprócz żony) się przyjaźni, podpytuje Hanka Halek.

Ma pan wielu przyjaciół?

Dziwi mnie, kiedy słyszę, że ktoś mówi „niektórzy moi przyjaciele…” i trochę tego nie rozumiem. Albo zwyczajnie zazdroszczę. Chociaż wydaje mi się, że ludzie często beztrosko stawiają znak równości między określeniami „znajomy”, „kolega”, „przyjaciel”. Dla mnie przyjaźń to szczególna wartość, zbyt duża, żeby ją tak sobie codziennym mówieniem i nazywaniem dewaluować. Kiedy powiedziała mi pani przez telefon, o czym będziemy rozmawiać, zacząłem się nawet zastanawiać, czy ja w ogóle mam przyjaciół.

Chyba nie...

To niemożliwe.

Człowiek, którego nazywałem przyjacielem, wyprowadził się daleko stąd... On jest marynarzem i bywało, że znikał na kilka miesięcy, ale teraz?...

Spotkałem bratnią duszę, z którą się doskonale rozumiałem. Ale okoliczności sprawiły, że się od siebie oddaliliśmy. Nie mentalnie, nie psychicznie, ale najnormalniej w świecie fizycznie. A kontakty typu dwóch facetów wydzwania do siebie co drugi dzień i opowiada sobie, co Kryśka mówiła albo co dziś jedli lub też dlaczego ona taka jest... nie wchodzą w grę. Faceci nie rozmawiają w taki sposób. Tak potrafią konwersować kobiety, o każdej porze dnia i roku i na każdy temat, a po dwóch godzinach znów mają sobie coś do powiedzenia. To się u nich tak, a nie inaczej eksplikuje i tego nie można wartościować. Główne założenia męskich i kobiecych przyjaźni są takie same, ale treści przekazywane między dwoma facetami w moim wieku są dosyć skondensowane, konkretne, skąpe.

Czyli „Jedziemy w góry?”. „Tak”. I jedziecie.

No, tak. Bo o czym tu jeszcze dyskutować? Trzeba ustalić tylko mniej więcej, które góry. (śmiech)

I co takich dwóch ze sobą robi, gdy już się spotkają? Aktor i marynarz?

Nie ma znaczenia, czy piją wódkę, czy idą w te góry. Chodzi o to, żeby razem być, nieważne w jakich okolicznościach.

Czego potrzebuje znajomość, by stać się przyjaźnią?

Czasu, wyzwań, prób sił, beczek soli… Nie da się zaprzyjaźnić z kimś, jeśli się z nim nie doświadczyło sytuacji trudnych, wspaniałych, ekstremalnych. Trzeba najpierw zażyć trochę wspólnego życia, żeby sprawdzić to, co chcemy nazwać przyjaźnią, w najróżniejszych okolicznościach. Coś się napsociło, zdarzyło się jakieś szczęście, nieszczęście. Trzeba dorobić się wspólnych wspomnień. Im bogaciej, tym lepiej. Bo jeśli nie ma zawartości rozdziału, to nie da się tak samym tytułem polecieć. Sam fakt, że po prostu się kogoś zna od 77 lat i czasem z nim fajnie pogada, nie oznacza, że jest on przyjacielem. Bo może nagle jakaś ekstremalna sytuacja pokaże, że to dupa nie przyjaciel.

Czyli przyjaźń od pierwszego wejrzenia nie istnieje?

Nie wiem nawet, czy jest miłość od pierwszego wejrzenia, ale nie wchodźmy w te meandry. Przyjaźń jest przyjaźnią wtedy, kiedy jest co jakiś czas egzaminowana, kiedy się ją potwierdza, weryfikuje. Jeśli takich sytuacji nie ma, trudno być przekonanym i pewnym, że to właśnie jest to. Krótko mówiąc, przyjaciel to człowiek, na którego można liczyć i na którym można polegać, i musi nadawać na tych samych falach. Dobrze to widać, gdy spojrzy się wstecz. Myślisz sobie: „To jest, kurde, przyjaciel – pomógł mi wtedy, ufał, nie sknocił niczego w naszych relacjach”. Na przyjaźń trzeba zapracować.

Pamięta pan najważniejszy moment cementujący waszą przyjaźń z marynarzem?

Oj, wieloma, czasami wydawałoby się nieistotnymi, pierdołami cementowała się nasza przyjaźń. Bardzo ważny był moment, kiedy powiedział, że wyprowadza się z Trójmiasta. Przestraszyłem się wtedy, że to wszystko, co jest między nami, się rozpierzchnie, zmaleje, unieważni. Uświadamiając sobie, że on nie wypływa w kolejny rejs, tylko gdzieś dalej, zobaczyłem nagle, że go już nie będzie w takim wymiarze, jak bym chciał. Człowiek szczęśliwy nie zdaje sobie sprawy z tego, że jest szczęśliwy. Dopiero, gdy ten stan straci, docenia, co miał. Kiedyś ktoś powiedział, że prawdziwe przyjaźnie to te, które rodzą się w okresie dojrzewania i zostają na całe życie. Coś w tym jest, bo doroślejąc, wchodzimy w relacje z większą uwagą i ostrożnością, ale ta przyjaźń zrodziła się, gdy byłem już dobrze po trzydziestce. I zaistniała. Po męsku, dojrzale, naprawdę. I wierzę, że sobie poradzi.

No właśnie, ale w Ostrowcu Świętokrzyskim ma pan swojego Giovanniego z podstawówki.

Z Giovannim widzieliśmy się półtora roku temu i zobaczymy się pewnie za pół roku, może za rok, ale wiem, że gdy się spotkamy, będzie tak jak zawsze. Między nami nic się nie zmienia. Giovanni jest jednym z trzech facetów, z którymi spotykam się, gdy jadę do Ostrowca. Rosną im brzuchy, wypadają włosy, a ja wciąż patrzę na nich przez różowe okulary, tak jakby czas się zatrzymał. Są dla mnie nadal chłopakami, z którymi różne dziwne rzeczy robiłem w młodości, i zawsze mam ochotę się z nimi spotkać. Może tu chodzi o to, że te przyjaźnie, które zawiązują się w momencie krystalizowania się osobowości, dojrzewania, takiego gotowania się charakteru, robienia z niego jajka na twardo, które już wie, czego chce – mają się czym scalić? Wtedy wszystko działo się szybciej, intensywniej, mocniej. W ciągu jednej nocy i wypitych trzech flaszek wina nagle rano dochodziło się do wniosku: „Stary, ja cię normalnie kocham, człowieku”.

Pański zawód sprzyja przyjaźniom?

Ani tak, ani nie. Myślę, że te wszystkie opowieści o aktorskich zawiściach są grubo przesadzone. To jakieś legendy.

Słyszałam też legendy o teatralnych „rodzinach”.

Wie pani, co…? Teraz to sobie uświadomiłem. Ja przyjaźnię się z innym aktorem. Kurczę, ja się naprawdę z nim przyjaźnię! Aż mnie teraz ciarki przeszły, że go skrzywdziłem, mówiąc na początku, że chyba nie mam przyjaciół. To Janek Jankowski, z którym na początku lat 90. zrobiliśmy przedstawienie na motywach „Pięknych dwudziestoletnich” Hłaski. Myślę, że nie obruszyłby się, gdybym nazwał go przyjacielem. Zagraliśmy to ponad 300 razy jako spektakl, z którym jeździ się po Polsce i występuje wszędzie, w wielkich salach, w korytarzach, na plebaniach, w remizach, domach kultury, szkołach.

Pamiętam, gdy któregoś razu przyjechaliśmy do Częstochowy i ja mówię: „Janek, chodź, pójdziemy na Jasną Górę, skoro już i tak tu jesteśmy”. „Pomodlić się chcesz?”– spytał. „Nie wiem, czego chcę, chcę tam być”. Weszliśmy na tę Jasną Górę i stanęliśmy przed ogromną ramą, w której nie było obrazu, ale cała wypełniona była setkami szkolnych tarcz. I ja tak stanąłem przed tym jak małe dziecko i mówię: „Ty Janek, patrz, ile jeszcze szkół do zagrania Hłaski” (śmiech). Wspominamy to z Jankiem jak kombatanci do dziś. Innym razem graliśmy w sali gimnastycznej, nie po raz pierwszy, ale tym razem tablica do koszykówki wisiała tak nisko, że musiałem pod nią schylać głowę. Oczywiście, w trakcie spektaklu (śmiech). Albo trafiliśmy do jakiegoś domu kultury, w Darłówku chyba, weszliśmy do sali, która miała swoją scenkę i... ja po prostu zemdlałem, jak to zobaczyłem. Jako jedyne oświetlenie była tam skonstruowana rampa oświetleniowa – czyli brzeg sceny z całym rzędem żarówek. Jak w jakimś molierowskim teatrze! Z samochodu przynieśliśmy więc własny reflektorek, ale jedyne gniazdko do podłączenia go znajdowało się na... scenie. Nie zapomnę tego nigdy: my dwaj jak trupy w tym świetle, świecącym na nas od dołu, i do tego ten Hłasko, którego dzieciaki nie bardzo rozumiały. I po końcowych słowach spektaklu: „Marek Hłasko już nigdy nie wrócił do kraju”, ja wyciągam z gniazdka wtyczkę! Janek nieomal spadł ze sceny w paroksyzmach śmiechu. „Pięknych dwudziestoletnich” nie graliśmy od lat, ale gramy teraz razem w teatrze Komedia w dwóch przedstawieniach, więc powstają nowe anegdoty, nowe wspólne przeżycia. No właśnie, i to jest to! Dobytek naszych przeżyć. Koszmarnych i cudnych jednocześnie. Z tego składa się przyjaźń.

A miłość bez przyjaźni obumiera?

Tak. Przyjaźń w miłości to jest, moim zdaniem, dojrzalszy etap. Kolejny. Fascynacja drugą osoba może trwać całe życie. Ale zakochanie, ten stan motyli w brzuchu, to, że nie widzi się tej drugiej osoby, tylko swoje wyobrażenie o niej – tak się dzieje tylko na początku. Kiedy natomiast przychodzi ten dojrzalszy etap, żeby z kimś być i ładnie razem to życie spędzać, to już trzeba się z tym kimś zaprzyjaźnić. To jest dopełnienie związku.

Moja żona jest moim przyjacielem. Sprawdzonym w najtrudniejszych sytuacjach. A jeśli mówimy już o związkach, to chcę powiedzieć o zaprzyjaźnianiu się z własnymi dziećmi. To strasznie ważne. Ja miałem tego pecha, że nigdy nie zaprzyjaźniłem się ze swoim ojcem. Zabrakło mi go w momencie, kiedy był najważniejszy, odszedł od nas, a zanim to się stało, i tak tylko się z nim kłóciłem. To ten rodzaj traumy, który zostaje w każdym, kto ją przeżył. I budując później swoją własną rodzinę, człowiek ciągle o tym myśli: „Jezu, żeby tylko się nie powtórzyło…”.

Oczywiście, nie chcę przez to powiedzieć, że nigdy nie popełniłem żadnego błędu. Zdarzały się między mną a moimi synami scysje, ale raczej oczyszczające. Myślę, że z dzisiejszej perspektywy, kiedy jeden jest żonaty, a drugi ma już dowód osobisty, nikt nie zaprzeczy, widząc nas, że się z sobą przyjaźnimy. Że jest trzech facetów, którzy razem gdzieś tam idą i jest im fajnie.

A gdyby pański syn dał pańskiemu wnukowi na imię… Kevin? Kevin Baka.

Boże… Prawie udławiłem się kawą. (śmiech) Kevin? Jeszcze gorszy byłby chyba Ken!

Ken Baka? Co wtedy z waszą przyjaźnią?

Nie, moi synowie nie są tacy. Nie, w życiu nie dopuszczą się Kevina… Łukasz ma normalne imię, Jeremi też jest ze swojego zadowolony. Może synowa, polonistka, wymyśli raczej jakiegoś Bożydara albo Chryzostoma. Mam nadzieję.

A jeśli jednak Kevin?

Nie, nie zrobią mi tego! A jeśli zrobią... Cóż, ja się nie będę wtrącał do imion. Przyjaźń to przyjaźń. Poświęcę się, wytrzymam (śmiech).

A przyjaźń między kobietą i mężczyzną jest możliwa? Nie mam oczywiście na myśli żony…

Nie skrzywdziłbym swojej żony, kultywując znajomość czy przyjaźń z jakąś moją koleżanką, wiedząc, że żona czułaby się z tym niepewnie. Po prostu są rzeczy mniej i bardziej ważne. Skoro ożeniłem się z tą kobietą, to jest ona dla mnie najważniejsza. Tyle.

A gdyby ona miała takiego kumpla, który wpadałby parę razy w tygodniu wysłuchać jej problemów?

Pewnie byłbym zazdrosny. Zadałbym sobie, a potem jej, pytanie: „Dlaczego on jest ci potrzebny?”. Liczyłbym na szczerą rozmowę i pozbycie się intruza.

A gdyby nie posłuchał, dostałby w szczękę?

Dawanie w szczękę to ostateczność. Myślę, że musiałbym to wyjaśnić od początku do końca z moją żoną, a nie obijać mu mordę, bo on nagle byłby taki biedny, taki pobity, tylko go pożałować. No, ale w razie czego byłbym gotów na ostateczność, trudno (śmiech). W imię miłości i przyjaźni.

I tak po godzinie rozmowy ma pan już szóstkę przyjaciół.

Jezu, a tak się martwiłem (śmiech).

Mirosław Baka, rocznik ’63, aktor teatru Wybrzeże w Gdańsku. Znany z licznych ról filmowych, m.in. u Władysława Pasikowskiego. Wkrótce będzie go można zobaczyć m.in. w „Wałęsie” Andrzeja Wajdy. Żonaty, ojciec Łukasza i Jeremiego.

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
 • Polecane
 • Popularne
 • Najnowsze
 1. Kultura

Anthony Hopkins w nowym filmie "Wirtuoz. Pojedynek zabójców" - zwiastun i data premiery

Dwukrotny laureat Oscara Anthony Hopkins jako tajemniczy szef płatnego zabójcy w filmie
Dwukrotny laureat Oscara Anthony Hopkins jako tajemniczy szef płatnego zabójcy w filmie "Wirtuoz. Pojedynek morderców". (Fot. materiały prasowe)
Zobacz galerię 1 Zdjęć
W thrillerze noir „Wirtuoz. Pojedynek morderców” dwukrotny laureat Oscara Anthony Hopkins wciela się w postać tajemniczego szefa płatnego zabójcy granego przez Ansona Mounta. Nowy film Nicka Stagliano zadebiutuje na VOD już 5 maja.

W thrillerze noir „Wirtuoz. Pojedynek morderców” dwukrotny laureat Oscara Anthony Hopkins wciela się w postać tajemniczego szefa płatnego zabójcy granego przez Ansona Mounta. Nowy film Nicka Stagliano zadebiutuje na VOD już 5 maja.

Jest opanowany, skrupulatny i działa z morderczą precyzją. Wirtuoz to bezimienny zabójca na zlecenie, który od swojego mentora otrzymuje najtrudniejsze zadanie w dotychczasowej karierze. Musi wytropić i zabić zbuntowanego zabójcę, nie wie jednak, kto jest jego celem. Zna tylko czas i miejsce, gdzie będzie mógł spotkać swoją przyszłą ofiarę. Co zrobi, kiedy na jego drodze stanie piękna kobieta? Czy wytropi cel i idealnie wykona zadanie?

W rolach głównych występują: Anthony Hopkins („Milczenie owiec”), Anson Mount („Non-Stop”), Abbie Cornish („Jestem Bogiem”), Eddie Marsan („Dżentelmeni”). Za reżyserię odpowiada Nick Stagliano („Good Day For It”), który jest także współscenarzystą i producentem filmu.

https://www.youtube.com/watch?v=qWcW4vFHNfs&feature=youtu.be

- Mentor jest silną postacią. To co mi się najbardziej spodobało to prostota. Nick Stagliano w bardzo prosty sposób ułożył scenariusz. Nie przereżyserował go na papierze. Czasami trzeba przedzierać się przez scenariusze z ogromną liczbą wskazówek scenicznych. Ten z kolei był bardzo klarowny i napisany wprost – mówi Anthony Hopkins.

- Od zawsze fascynowało mnie, jaki wpływ na nas, ludzi, ma poczucie winy. Dlatego postanowiłem stworzyć  historię, w której główny bohater, będący w rzeczywistości złym człowiekiem, staje w obliczu poczucia winy, sumienia, współczucia i emocji, które zaczynają przejmować nad nim władzę – dodaje reżyser Nick Stagliano.

Film dostępny będzie od 5 maja na platformach VOD: ipla, vod.pl, Orange VOD, premiery Canal+, platforma CANAL+, Chili, PLAY NOW, Multimedia GO, mojeekino.pl, e-kinopodbaranami, TVP VOD, Vectra i UPC Polska.

 1. Kultura

Płyty miesiąca - nowości muzyczne

Relaks z dobrą muzyką to idealny pomysł na odpoczynek po pracy (Fot. iStock)
Relaks z dobrą muzyką to idealny pomysł na odpoczynek po pracy (Fot. iStock)
Zobacz galerię 5 Zdjęć
Dobrej muzyki nigdy za dużo. Wieczór z dobrą płytą to idealny sposób na relaks. W tym  miesiącu polecamy kilka nowości, które mogą wzbogacić waszą płytotekę.

Zaskoczenie

Pat Metheny „Road To The Sun”

Pat Metheny wydał już kilkadziesiąt płyt (za które dostał aż 20 nagród Grammy), ale takiej w swojej dyskografii jeszcze nie miał. Własne kompozycje powierzył bowiem pięciu innym gitarzystom: czterem weteranom z Los Angeles Guitar Quartet oraz gwiazdorowi filharmonicznych sal – Jasonowi Vieaux. Sam materiał to dwie kilkuczęściowe suity, którym zdecydowanie bliżej do muzyki kameralnej niż jazzu. Równie zaskakujący, co interesujący debiut Metheny’ego w nowej roli.

Pat Metheny „Road To The Sun”, Warner Pat Metheny „Road To The Sun”, Warner

Sprawdzona formuła

Mogwai „As The Love Continues”

Szkockie Mogwai od ćwierć wieku nagrywa na przemian nowe płyty studyjne i soundtracki (ostatnio do serialu „Zero Zero Zero”). Niespecjalnie zmienia się też jego muzyka. Wciąż może ona służyć za definicję post-rocka: cicho, głośniej, kulminacja, znów cicho, powtórz. Ale jak słusznie zauważają sami Szkoci, gdy ten gatunek podbijał muzyczny rynek, wielu obecnych słuchaczy jeszcze nie było na świecie. A starszym fanom ta formuła i tak nigdy się nie znudzi.

Mogwai „As The Love Continues”, Rock Action/PIAS Mogwai „As The Love Continues”, Rock Action/PIAS

Lekcja muzyki

Wau Wau Collectif „Yaral Sa Doom”

Trzy lata temu pewien szwedzki producent udał się do rybackiej wioski w Senegalu, by nagrać improwizacje tamtejszych muzyków. Później materiał szlifował z nimi zdalnie. Teraz możemy posłuchać efektów tej przygody w wykonaniu ponad 20 muzyków, dla których afrykański jazz, blues, dub i pieśni sufickie są jak „różne gatunki ryb pływające w tym samym oceanie”. Usłyszymy tu też chór dziecięcy, bo ta płyta to jedno wielkie wezwanie, żeby edukować i uwrażliwiać przez sztukę.

Wau Wau Collectif „Yaral Sa Doom”, Sahel Sounds Wau Wau Collectif „Yaral Sa Doom”, Sahel Sounds

Żywiołowo

Julia Stone „Sixty Summers”

Julia Stone tym razem bez brata, za to w innym doborowym towarzystwie. Australijska gwiazda folku nie przestaje muzykować z bratem pod szyldem Angus & Julia Stone, jednak po długiej przerwie od solowej kariery postanowiła przejrzeć dziesiątki swoich próbnych nagrań z ostatnich lat i wybrać tuzin najlepszych. Nie robiła tego sama, bo współproducentką nowej płyty jest mistrzyni pogmatwanych piosenek Annie Erin Clark, znana jako St. Vincent, a wśród gości pojawiają się Matt Berninger oraz Bryce Dessner z zespołu The National. Wspólnymi siłami pomogli Stone oderwać się od akustycznych łagodności – choć ich tu rzecz jasna nie brakuje – i popróbować syntezatorowego popu czy funku. Żywiołem Stone pozostaje jednak scena. Warto więc zajrzeć także na jej kanał YouTube, na którym opublikowała cały koncert z premierowym materiałem. Przy okazji zbierała fundusze dla poszkodowanych przez pandemię muzyków.

Julia Stone „Sixty Summers”, Warner Julia Stone „Sixty Summers”, Warner

 1. Kultura

Krystyna Janda promuje czytanie poezji

W ramach projketu
W ramach projketu "Poezja" Krystyna Janda przedstawi swoją interpretację poezji francuskiego autora Guillaume’a Apollinaire’a. (Fot. Adam Kłosiński)
Zobacz galerię 1 Zdjęć
Trwa projekt „Poezja”, czyli cykl spotkań online, podczas których znani aktorzy przedstawiają swoje interpretacje wierszy wybitnych poetów. W tym tygodniu Krystyna Janda zmierzy się z poezją francuskiego autora Guillaume’a Apollinaire’a. 

Trwa projekt „Poezja”, czyli cykl spotkań online, podczas których znani aktorzy przedstawiają swoje interpretacje wierszy wybitnych poetów. W tym tygodniu Krystyna Janda zmierzy się z poezją francuskiego autora Guillaume’a Apollinaire’a. 

W ramach projektu "Poezja" powstaje seria transmisji online, podczas których znani aktorzy interpretują wiersze  światowych poetów. Projekt, podobnie jak sama poezja, ma mieć wymiar międzynarodowy. Wiersze czytać będą znane osobistości, a transmisje będą nadawane z różnych krajów. Projekt ma na celu popularyzację czytania literatury, w szczególności poezji.

- „Poezja” w nazwie projektu występuje samotnie, bez dodatków, co jeszcze bardziej uwydatnia jej siłę. Jednocześnie poezja może mieć inne znaczenie w zależności od odbiorcy. Z poezją można mieć kontakt powierzchowny lub bardzo intymny, może wywoływać śmiech lub rozpacz, zawsze jednak ma ona efekt wyzwalający, pozwalając odkrywać i lepiej zrozumieć nas samych i otaczający nas świat. Poezja to wolność sama w sobie, jednak bez aktywnego udziału odbiorcy traci swoją wyzwalającą moc. Poezję trzeba więc najpierw uwolnić poprzez jej czytanie, aby mogła ona odwdzięczyć się odbiorcy tym samym - czytamy na stronie internetowej organizatora akcji, Galerii Pure Egoism.

Do tej pory w projekcie wzięli udział: Jan Peszek, który zaprezentował wiersze Krzysztofa Kamila Baczyńskiego oraz Janusz Andrzejewski, w interpretacji wierszy Marcina Barana. Transmisje można obejrzeć na profilu facebookowym Galerii Pure Egoism.

Gościem kolejnej transmisji będzie aktorka, reżyserka i pisarka Krystyna Janda. W środę 28 kwietnia 2021 o godz. 17:00 aktorka zaprezentuje wiersze Guillaume’a Apollinaire’a, francuskiego poety awangardowego, autora prozy i esejów. Urodzony w 1880 roku we Włoszech Guillaume Apollinaire przyjaźnił się z Picassem, pisał dla niego wiersze, uważając kubistyczne obrazy malarza za idealne dopełnienie własnych idei. Twórczość Apollinaire’a sytuuje się na granicy słowa i obrazu, formy jego wierszy mają kształt, który, obok treści, również jest nośnikiem znaczenia. Ta wyjątkowa forma działa na wyobraźnię, ma charakter figuratywny.

W najbliższą środę o godz. 17:00 zapraszamy na rozmowę z Krystyną Jandą, podczas której zaprezentujemy wiersze...

Opublikowany przez PURE ƎGOISM Piątek, 23 kwietnia 2021

 

Spotkanie i rozmowę z Krystyną Jandą poprowadzi Krzysztof Maruszewski, właściciel Galerii Pure Egoism oraz prezes Stilnovisti, partnera projektu „Poezja”. Transmisja na żywo wydarzenia rozpocznie się w środę 28 kwietnia, o godz. 17:00 na profilu Facebook Galerii Pure Egoism.

 1. Kultura

Galeria Zwierciadła - Czarodziej Henryka Strenga

Obraz „Czarodziej przy zielonej skale” wśród innych prac można oglądać na wystawie „Henryk Streng/Marek Włodarski i modernizm żydowsko-polski” w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, która ma potrwać do 9 maja.
Obraz „Czarodziej przy zielonej skale” wśród innych prac można oglądać na wystawie „Henryk Streng/Marek Włodarski i modernizm żydowsko-polski” w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, która ma potrwać do 9 maja.
Zobacz galerię 1 Zdjęć
Przed wojną Henryk Streng, po niej – Marek Włodarski. Powiedzieć, że to malarz zupełnie zapomniany, jest przesadą. Ale zdecydowanie był dotąd za słabo znany.

Kiedy malował „Czarodzieja przy zielonej skale”, miał 27 lat i wyrastał już na jedną z najciekawszych postaci sztuki nowoczesnej międzywojennego Lwowa. Niedawno wrócił do rodzinnego miasta z Paryża. Studiował tam u kubisty Fernanda Légera, poznał się także z papieżem surrealizmu Andrém Bretonem.

Wpływy jednego i drugiego widoczne są w „Czarodzieju...”, ale jeszcze wyraźniej daje jednak o sobie znać oryginalna indywidualność Henryka Strenga (1903–1960). Jako polski Żyd mieszkający w wieloetnicznym Lwowie przyzwyczajony był do czerpania z wielu źródeł i łączenia różnorodnych inspiracji. Angażował się politycznie po lewej stronie, ale jednocześnie przyjaźnił z wizjonerem Brunonem Schulzem. W sztuce interesował go realizm, ale zarazem fascynowała możliwość jego przekroczenia w stronę metafizyki, a nawet abstrakcji.

W czasie drugiej wojny światowej był świadkiem unicestwiania wielo­kulturowego świata, którego był obywatelem, przez dwa totalitaryzmy: hitlerowski i stalinowski. Uczestniczył w kampanii wrześniowej jako żołnierz. Później jako Żyd musiał się ukrywać – dosłownie – za szafą u swojej przyszłej żony, malarki Janiny Brosch. W 1944 roku oboje przedostali się ze Lwowa do Warszawy, zdążyli akurat na powstanie, podczas którego artysta został aresztowany i osadzony w obozie koncentracyjnym Stutthof. Przeżył cudem, ale nie jako Henryk Streng, lecz Marek Włodarski. Przybrał to nazwisko jeszcze w latach okupacji i po wojnie przy nim pozostał. Jak wielu ocalonych z Holokaustu uznał, że jego dawną tożsamość przekreśliła Zagłada. Rodzona córka Marka Włodarskiego, polskiego malarza z komunistycznej Warszawy, miała 24 lata, kiedy dowiedziała się, że był kiedyś ktoś taki jak Henryk Streng, żydowski artysta z przedwojennego Lwowa.

Powojenny artysta Marek Włodarski to malarz co najmniej równie ciekawy jak Streng – i jednocześnie nie tyle niedoceniony, ile słabo znany. Powiedzieć, że Streng /Włodarski to postać zapomniana, byłoby przesadą. Na to był to zbyt tęgi malarz. Fakty jednak są takie, że po drugiej wojnie światowej nie odbyła się żadna indywidualna wystawa artysty. Ani za jego życia, ani później. Aż do teraz, bo zakrojoną na szeroką skalę prezentację Henryka Strenga/Marka Włodarskiego przygotowało Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Całe szczęście, że jej otwarcie zbiegło się z poluzowaniem epidemicznych obostrzeń. Najmniej znany z najwybitniejszych polskich modernistów ma teraz nie tylko pokaz, lecz także publiczność, na którą bez wątpienia zasługuje. 

 1. Kultura

„Czego nauczyła mnie ośmiornica” z Oscarem za najlepszy dokument

Dokument „Czego nauczyła mnie ośmiornica” opowiada o przyjaźni filmowca Craiga Fostera z ośmiornicą. (Fot. materiały prasowe/Ross Frylinck)
Dokument „Czego nauczyła mnie ośmiornica” opowiada o przyjaźni filmowca Craiga Fostera z ośmiornicą. (Fot. materiały prasowe/Ross Frylinck)
Zobacz galerię 2 Zdjęć
Film „Czego nauczyła mnie ośmiornica” zdobył Oscara dla Najlepszego Pełnometrażowego Filmu Dokumentalnego. Historia o niezwykłej przyjaźni między człowiekiem a ośmiornicą podbija serca publiczności. 

Dziś w nocy Akademia Sztuki i Wiedzy Filmowej po raz 93. przyznała Oscary, najważniejsze i najbardziej prestiżowe na świecie nagrody filmowe. W kategorii na najlepszy film dokumentalny statuetkę zdobył tytuł "Czego nauczyła mnie ośmiornica" („My Octopus Teacher”) w reżyserii Pippy Ehrlich i Jamesa Reeda. Zwyciężył z filmami: "Kolektyw", "Crip Camp", "Agent kret", i "Time".

'My Octopus Teacher' Pippa Ehrlich. (Fot. materiały prasowe) \"My Octopus Teacher\" Pippa Ehrlich. (Fot. materiały prasowe)

"Czego nauczyła mnie ośmiornica" opowiada o przyjaźni pewnego filmowca z mieszkanką podwodnego świata. Po latach spędzonych na filmowaniu najniebezpieczniejszych zwierząt świata Craig Foster wypalił się, popadł w depresję i pogubił się w relacjach z rodziną. Postanowił więc zrobić sobie przerwę w karierze i wrócić do korzeni — magicznego podwodnego świata i gęstych lasów wodorostów u wybrzeży południowoafrykańskiego Kapsztadu. Przez niemal dekadę Craig codziennie nurkował w lodowatym i pełnym drapieżników oceanie bez kombinezonu i akwalungu. Pierwszym obiektem jego badań została napotkana i śledzona przez niego ośmiornica zwyczajna. Wkrótce stała się też jego nauczycielem i wprowadziła do świata, którego nie poznał wcześniej żaden człowiek. Film „Czego nauczyła mnie ośmiornica” powstawał przez ponad 8 lat, podczas których Craig nagrał ponad 3000 godzin materiału. Oglądamy w nim historię niezwykłej przyjaźni w unikalny sposób udowadniającej, jak inteligentne są zwierzęta.

Dokument miał swoją polską premierę kinową podczas festiwalu Millennium Docs Against Gravity i był jednym z najpopularniejszych tytułów kinowej części MDAG. Spotkanie dotyczące układu nerwowego stworzeń podwodnych okazało się wielkim hitem, a „Czego nauczyła mnie ośmiornica”, pokazywana w sekcji Klimat na zmiany, otrzymała nagrodę Green Warsaw Award dla najlepszego filmu o tematyce ekologicznej. Promyk nadziei na to, że człowiek jest jednak zdolny do stworzenia właściwych relacji z naturą odnaleźliśmy w kameralnej historii opowiedzianej przez duet reżyserski Pippę Ehrlich i Jamesa Reeda zatytułowanej "Czego nauczyła mnie ośmiornica" - tak brzmi fragment jednogłośnego werdyktu, który wtedy zapadł.

Oscarowy dokument "Czego nauczyła mnie ośmiornica" można obejrzeć na platformie Netflix.