1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura
  4. >
  5. Moskwa upomina się o szczątki Rachmaninowa

Moskwa upomina się o szczątki Rachmaninowa

Siegiej Rachmaninow, domena publiczna
Legendarny kompozytor i pianista zmarł w Kalifornii w 1943. Jego grób znajduje się na cmentarzu Kensico, w pobliżu Nowego Jorku. Rosjanie zaapelowali o przeniesienie szczątków Rachmaninowa w miejsce jego urodzenia.

Minister kultury Rosji, Władimir Medinski zarzuca Stanom Zjednoczonym zawłaszczenie Rachmaninowa, podczas gdy dostał on obywatelstwo amerykańskie niedługo przed śmiercią. Polityk wezwał do przekazania do ojczyzny szczątków kompozytora, którego grób znajduje się w „żałosnym stanie”. Rosjanie chcieliby pochować je w obwodzie nowogrodzkim (na północnym-zachodzie kraju), gdzie Rachmaninow urodził się i spędził dzieciństwo.

„Dziedzictwo, dusza i talent Rachmaninowa należą do Rosji, sam wielokrotnie o tym mówił", dodaje pianista Denis Matsujew, dyrektor artystyczny Fundacji im. Siergieja Rachmaninowa, zastrzegając, że ewentualna zmiana miejsca pochówku wymaga zgody spadkobierców. Ci zaś zdecydowanie sprzeciwiają się rosyjskiej inicjatywie. Jedna z prawnuczek muzyka, Susan Wanamaker, tłumaczyła w rozmowie z BBC, że miejsce spoczynku w Nowym Jorku wynika z testamentu Rachmaninowa i rodzina nie będzie się sprzeciwiać ostatniej woli kompozytora.

Siergiej Rachmaninow pochodził z arystokratycznej rodziny z wielkimi tradycjami artystyczymi i wraz z nadejściem bolszewików cały jego świat się zawalił. Kompozytor opuścił porewolucyjną Rosję w grudniu 1917 w dramatycznych okolicznościach. Zabrał ze sobą tylko notesy ze szkicami utworów i dwie partutury na orkiestrę. Przedostał się do Skandynawii, gdzie mieszkał przez prawie rok. Do Stanów Zjednoczonych trafił w 1918. Nigdy nie wrócił do ojczyzny, ale pozostał wiernymi rosyjskim zwyczajom.

źródło: Le Figaro, własne

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze