W książce "Ślub doskonały" Katarzyna Gajek dzieli się doświadczeniem zdobytym przy realizacji ponad trzystu uroczystości – m.in. ślubów Lucasa Podolskiego, Marty Żmudy-Trzebiatowskiej, Katarzyny Zielińskiej oraz Małgorzaty Kożuchowskiej. Książka ilustrowana inspirującymi zdjęciami Agnieszki i Marcina Rusinowskich, którzy fotografowali setki ślubnych uroczystości, w tym ślub Anny i Roberta Lewandowskich.
Dla planujących swój „wielki dzień” par – jedna z porad doświadczonej organizatorki ślubów:
SZTUKA PRZEDŚLUBNYCH NEGOCJACJI – ZARĘCZYNY I CO DALEJ
Ciekawa jestem, jakie emocje w tobie aktualnie dominują? Podekscytowanie, podenerwowanie, strach, radość, szczęście, zdezorientowanie, niepewność? Domyślam się, że wszystkie naraz. Swoisty przedślubny miks. Pewnie często czujesz się jak na emocjonalnej karuzeli. nie obawiaj się i nie wpadaj w panikę.
Ambiwalentne czy nawet negatywne emocje związane ze zbliżającym się ślubem są czymś naturalnym. Wahania i rozterki nie są niczym niezwykłym i towarzyszą chyba wszystkim przyszłym żonom. Przed tobą i twoim narzeczonym dużo spraw do załatwienia i wiele decyzji do podjęcia. Na pewno nie możesz się już doczekać, kiedy wreszcie cała ta ślubna machina ruszy. To będzie wyjątkowy czas.
Gdy uzgodnicie już termin ślubu, przychodzi czas na analizowanie i artykułowanie własnych i partnera oczekiwań i wyobrażeń na temat ślubu i wesela. O niektórych kwestiach będziesz z nim pewnie rozmawiać po raz pierwszy w życiu, więc bądź gotowa na niespodzianki. Pomysły, sugestie i dobre rady będą kierować do ciebie rodzice, przyszli teściowie, bliższa i dalsza rodzina oraz znajomi. Będziesz musiała zdecydować, w których sprawach możesz pójść na kompromis, będziesz negocjować i dyskutować, by wypracować ostateczną koncepcję i kształt. To będzie także czas weryfikacji, czy wasze marzenia da się w stu procentach zrealizować. To będzie okres intensywnej pracy, angażujący czasowo i emocjonalnie. Przed tobą piękna przygoda. Pamiętaj jednak, że z przygotowaniami do ślubu i wesela jest trochę tak, jak z wycieczką w góry – warto dobrze zaplanować trasę i odpowiednio spakować plecak, by później czerpać radość z wyprawy.
Jesteś na początku drogi? Usiądź wraz z narzeczonym przy filiżance kawy lub kieliszku wina i porozmawiajcie. To, co teraz ustalicie, pomoże ci zaplanować kolejne kroki. Poniżej przedstawiam listę spraw, o których teraz powinnaś wraz z partnerem zdecydować: jaki to będzie ślub?
- cywilny w urzędzie stanu cywilnego,
- konkordatowy w kościele,
- a może ślub w plenerze: cywilny poza urzędem stanu cywilnego, kościelny, lecz poza murami kościoła.
Najważniejsze pytania i odpowiedzi – faza wstępna
Bądź przygotowana, że w polskich warunkach ślub kościelny niezwykle trudno zorganizować poza murami kościoła. Oczywiście zdarzają się takie przypadki, ale wciąż to tylko nieliczne precedensy.
Jeśli więc marzysz o tym, aby ślub i wesele zorganizowane były w tym samym miejscu, powinnaś brać pod uwagę wyłącznie ślub cywilny. I musisz pamiętać, że ma to istotny wpływ na rodzaj obiektu i lokalizację, spośród których będziesz wybierać.
Możliwości jest bez liku, dlatego na samym początku musisz zdecydować, czy marzy się wam wyjazdowy weekend ślubny, czy kameralne, kilkugodzinne spotkanie z gośćmi w przydomowym ogrodzie? Czy chcesz zaprosić najbliższych i liczba gości nie przekroczy trzydziestu osób, czy też będzie to przyjęcie weselne dla minimum dwustu gości? Czy myślisz o weselu w stylu glamour, w eleganckim dworku albo pałacyku, czy wolisz coś bardziej na luzie – w parku, pod namiotem albo w popartowskim duchu w wynajętym specjalnie na tę okazję lofcie?
Kogo zaprosić na ślub i wesele? ilu gości ma uczestniczyć w uroczystościach?
Zrezygnuj od razu z planowania typu: „OK, zaprosimy kilkadziesiąt osób, później się zastanowimy, kto to dokładnie będzie”. Weź kartkę i długopis lub otwórz notatnik w smartfonie i spisz imiona i nazwiska osób, które chcesz zaprosić. O to samo poproś narzeczonego, swoich rodziców i przyszłych teściów. Po skompilowaniu tych notatek powstanie lista gości, którą możecie następnie wspólnie zweryfikować. Od liczby osób, które chcecie lub powinniście zaprosić, zależeć będzie wybór miejsca. Liczbę tę będziesz też musiała „zderzyć” z waszym ślubno-weselnym budżetem.
W jakim terminie zorganizować ślub i wesele?
Najczęściej narzeczeni decydują się na organizację ślubu i wesela wiosną lub latem. Dość rzadko wybierana jest zima, a jesień odstrasza większość par deszczową i chłodną aurą. Wiele ślubów i wesel organizowanych jest podczas wakacji, jeśli taki jest też twój plan, warto możliwie szybko powiadomić gości, aby uwzględnili ceremonię w swoim wakacyjnym terminarzu. Sporą pokusą dla par są tak zwane długie weekendy. Taki wybór również wymaga wcześniejszego powiadomienia gości, bo to zwiększa szansę, że przybędą, a nie wyjadą na wcześniej zaplanowaną w tym terminie wycieczkę.