1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura

Mamut

Mozaikowa historia nawiązująca stylem do takich filmów jak "Babel" czy "21 gramów", jednak nic nie wnosząca do gatunku i dość banalna w swej wymowie.

Przyglądamy się czwórce postaci, na których skupia się film, połączonych w różny sposób. Ojciec rodziny (Gael Garcia Bernal) właściciel odnoszącego ogromne sukcesy serwisu internetowego, który wyrusza do Tajlandii, by podpisać kontrakt na miliony dolarów. Znudzony życiem gadżeciarz, który rzadko bywa w domu. Jego żona (Michelle Williams), lekarka, większość dnia spędza w pracy, gdzie ma do czynienia z ludzkimi tragediami i widzi na co dzień tą mroczniejszą stronę życia. Dostrzega zło tego świata, jednak ma ciągłe wyrzuty sumienia, gdyż prawie wcale nie widuje się z córką. Oboje mają opiekunkę do dziecka, pochodzącą z Filipin Glorię, która przyjechała do Stanów by zarobić pieniądze na lepsze życie dla swojej pozostawionej w ojczyźnie rodziny. Ostatnim ogniwem jest dziesięcioletni syn Glorii, mieszkający na Filipinach, który po wyjeździe matki musi sam opiekować się sobą i młodszym bratem, jednocześnie tęskniąc za nią i starając się znaleźć jakąś pracę, by ta mogła szybciej wrócić z Ameryki.

"Mamut" to historia o pogoni za pieniędzmi, luksusem i lepszym życiem, wprawdzie różnie umotywowaną, ale zawsze prowadzącą (chcąc nie chcąc) do zaburzenia takich wartości jak, miłość, bliskość, rodzina. Przedstawione postaci zboczyły w pewnym momencie z obranego wcześniej kursu i dopiero w obliczu tragedii powracają na właściwą ścieżkę.

Reżyser jednak nie zagłębił się zbytnio w swą opowieść. Poszczególne wątki, z początku całkiem interesujące, z czasem tracą swoją siłę i się po prostu rozmywają. Cała problematyka obrazu, oczywiście zwracająca uwagę na rzeczy ważne w życiu, została przedstawiona dość powierzchownie i wprost, a sama puenta nie należy do specjalnie oryginalnych.

Mammoth, reż Lukas Moodysson, wyst. Gael García Bernal, Michelle Williams, Marife Necesito, Dania, Niemcy, Szwecja 2009, dystr. Kino Świat

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze