1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura
  4. >
  5. W lepszym świecie

W lepszym świecie

To tegoroczny zdobywca Oscara dla filmu nieanglojęzycznego. Złośliwie można powiedzieć, że skoro był Oscar, to pewnie nie ma arcydzieła. Ten film rzeczywiście pokonał dużo bardziej oryginalne i ciekawsze tytuły, jak opisywany wcześniej „Kieł”.

Arcydzieła faktycznie nie ma, ale obraz nie jest na szczęście tak zły jak reklamujący go plakat – nie przypomina jakiegoś miłosnego kiczydła. Akcja toczy się w Afryce i w Danii. Najciekawszy motyw to pytanie, jak postępujemy z tymi, którzy są dla nas potencjalnie niebezpieczni – lekarz w Afryce musi poradzić sobie z miejscowym watażką, a w tym samym czasie jego syn w Danii jest ofiarą szkolnej przemocy i chce zemsty.

Szkoda, że Bier opowiada tę historię w sposób przewidywalny, przerysowany i w tonie lekcji moralności dla kilkulatków. Pomysł i zamysł miała szlachetny, ale w lepszym świecie byłby z tego film fascynujący, a wyszedł tylko chwilami poprawny, częściej zaś irytujący dydaktyzmem. In a Better World, Dania/Szwecja 2010, reż. Susanne Bier, wyk. Mikael Persbrandt, Trine Dyrholm, Ulrich Thomsen, Markus Rygaard, William Jøhnk Nielsen, dystr. Vivarto

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze