1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura
  4. >
  5. Książki dla kobiet na urlop

Książki dla kobiet na urlop

Zobacz galerię 3 Zdjęcia
Wiele osób ma już wakacje za sobą, ale lato jeszcze się nie kończy. Poza sezonem jest spokojniej i ciszej, więc wrześniowe wyjazdy mają wielu amatorów. Oto dwie powieści, które warto zabrać ze sobą na urlop.

Tak się składa, że te wakacje spędziłam, czytając głównie o kobietach. Jako szczęśliwa posiadaczka czytnika zbierałam przez kilka miesięcy pliki z propozycjami nowości kilku zaprzyjaźnionych wydawnictw. Wszystko po to, by rozsiąść się wygodnie na plaży i godzinami żyć w innym świecie... Czy faktycznie w innym? Nie do końca.

Okazało się, że wiele przeżyć, lęków i zachwytów bohaterek jest mi bardzo bliskich. One są lub były wręcz „moje”. Te same emocje, trudne wybory. No i lęk przed zmianą, temat ostatnio modny i jeśli pisarki sięgają po losy bohaterek współczesnych - niejako oczywisty. A mowa o kobietach, które przeżywają kryzys w małżeństwie, sięgają po nowe erotyczne doznania, wyjeżdżają w podróż w poszukiwaniu siebie samej: jedna, jadąc do Europy z koleżankami i nastoletnią córką, a druga - uciekając w świat wewnętrznych rozterek na własnej kanapie i w sieci. Obie na progu dojrzałości, spełnione zawodowo, z przystojnymi mężami, wakacjami za granicą i sushi kupowanym na lunch. Na zewnątrz żyją w idealnym świecie, ale za zamkniętymi drzwiami ich sypialni i kuchni czają się prawdziwe problemy wynikające, jak to zwykle u ludzi bywa, z braku komunikacji - z partnerami i z samymi sobą... Brzmi znajomo, prawda?

Ewa z powieści „Podróż w stronę czerwieni” Sylwii Zientek traci pracę w korporacji, jej mąż decyduje się na wyjazd na zagraniczną placówkę, a dzieci dorastają i żyją własnymi sprawami. Bohaterka chce zawalczyć o siebie. Postanawia napisać scenariusz o fascynującej ją poetce - Marii Komornickiej i wyruszyć śladem jej literackich tropów. Dołączą do niej przyjaciółki,  które także są na swoich życiowych zakrętach. Podróż wiedzie przez Europę aż do Marakeszu. Po drodze Ewa pozna tajemniczego Simona i przeżyje z nim fascynujący romans. Czy zakończy on okres rozterek w jej życiu? Wiele pytań pozostaje w tej powieści bez odpowiedzi. Psychologiczne tło akcji i otwarte zakończenie to największe zalety tej historii.

Anita, bohaterka „Idealnej”, debiutu Magdy Stachuli ma perfekcyjnie zorganizowane życie, urodę i pieniądze. Z przystojnym i porządnym mężem oraz ukochaną kotką zajmuje piękne mieszkanie w Krakowie. Ale cały ten perfekcyjny układ zaczyna się walić z powodu jednego niespełnienia: Anita nie może mieć dzieci i nie potrafi o tym rozmawiać z Adamem, swoim mężem. Nie ma bliskiej przyjaciółki, z którą mogłaby dzielić się swoim problemem; nie chodzi na terapię. Ze swoim bólem i smutkiem pozostaje sama.

Autorka przestawia kryzys kobiety i jej małżeństwa z kilku perspektyw: samej bohaterki, jej męża, jego kochanki i tajemniczego znajomego Anity z sieci - Eryka. To bardzo ciekawy zabieg, ponieważ Stachula ma dar opowiadania. Jej świat wciąga i intryguje, zwłaszcza że w powieści pojawia się także wątek sensacyjny. Zmiana perspektywy z warszawskiej na krakowską przeniosła mnie na ulice innego miasta, ale typowi ludzie sukcesu w okolicach czterdziestki wszędzie są podobni: eleganccy, smutni i pogubieni.

Obie książki skłoniły mnie do przemyśleń i przywołały wspomnienia. Choć nie wierzę w terapeutyczną moc literatury popularnej, na pewno ta lektura była bardzo pożyteczna. Warto przyjrzeć się innym kobietom, by potem odważnie zerknąć do lustra. Polecam oba tytuły!

„Podróż w stronę czerwieni”, Sylwia Zientek, Wydawnictwo Muza 2016, s.416 „Idealna” Magda Stachula, Wydawnictwo Znak literanova 2016, s.216

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze