1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura
  4. >
  5. Córeczki

Córeczki

Akcja „Córeczek” rozgrywa się we wnętrzu starej kamienicy na Nowym Świecie. Przenosimy się w początek XX wieku. Wówczas to Nowy Świat był salonem Stolicy. Dziś w tej kamienicy mieści się współczesny salon młodej Warszawy.

Spotykamy tu takie osobowości jak Maria Komornicka czy Dagny Przybyszewska. Uwaga skierowana jest na kobiety i jest to świat widziany oczami miedzy innymi  młodej Zofii Nałkowskiej. W postać pensjonarki wcieliły się cztery młode blogerki: Agnieszka Hajkiewicz, Lan Pham, Kasia Wąsikowska, Kasia Zimowska. Spektakl został zrealizowany na podstawie pierwszego tomu  „Dzienników” Zofii Nałkowskiej, ale słyszymy też głosy współczesnych blogerek. Powstał w ten sposób jakby most, metaforyczna rozmowa między młodymi kobietami. Ich porozumienie. Jakie jest wkraczanie w kobiecość teraz, a jakie było sto lat temu? Czy Zofia Nałkowska pisałaby bloga?

Tytułowe córeczki przyglądają się sobie i światu, w kontekście bycia córkami, to prelekcja Wacława Nałkowskiego otwiera spektakl. Ale zaraz otwierają się drzwi do kolejnego salonu. Przybyli siadają na krzesłach ustawionych przy ścianach, wchodzą w akcję, w monolog Anny Nałkowskij. Nie ma tu podziału na scenę i widownię. Widz staje się podglądaczem- „przyglądaczem” życia.

Scenografię stanowią trzy duże klatki. Symbolizują uwięzienie, ale także przeprowadzanie eksperymentów. W tych klatkach co jakiś czas ktoś przebywa. W pewnym momencie są to przerażone pensjonarki, cztery młode kobiety w sztywnych burych sukienkach. Na końcu spektaklu zdejmują swoje suknie. Stają się sobą, mówią pełnym głosem, są współczesnymi dziewczynami, ale także symbolicznie uwalniają się od „formy” – pensjonarki, córki, …

„Córeczki”, na podstawie I tomu „Dzienników” Zofii Nałkowskiej, reż. Małgorzata Głuchowska, występują: Joanna Drozda, Milena Gauer, Adam Graczyk, Natalia Kalita, Mateusz Ławrynowicz, Bartosz Martyna, Henryk Niebudek, Krzysztof Ogłoza, Piotrek Polak, Arkadiusz Smoleński, Agnieszka Wosińska, Agnieszka Hajkiewicz, Lan Pham, Kasia Wąsikowska, Kasia Zimowska. Teatr Dramatyczny.

Chodzisz do teatru...? Pisz dla nas!  Podziel się swoimi wrażeniami i przyślij własną recenzję na adres p.dobrzynski@zwierciadlo.pl. Najlepsze teksty doczekają się publikacji na naszej stronie!

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze