1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura
  4. >
  5. Steinar Bragi "Kobiety"

Steinar Bragi "Kobiety"

"Kobiety", szósta książka islandzkiego pisarza Steinara Bragiego, wywoła w Islandii ogromne poruszenie. Ukazała się ona w momencie, kiedy islandzki system bankowy - jedna z najsilniejszych gałęzi tamtejszej gospodarki - znalazł się w poważnych opałach.

W błędzie byłby jednak ten, kto podejrzewałaby Bragiego o napisane książki "ku pokrzepieniu serc". "Kobiety" są powieścią na wskroś poruszającą i  - co tu dużo mówić - przygnębiającą. Autor z przerażającą dosadnością ukazuje problemy nękające islandzkie społeczeństwo - alkoholizm, przedmiotowe traktowanie kobiet oraz przemoc wobec nich, a także wewnętrzną pustkę i moralny upadek elit, zwłaszcza kregów wielkiej finansiery.  Książka - nazywana przez wydawcę thillerem politycznym - przedstawia nacisk, które właśnie ta grupa wywiera na życie klasy średniej.

Eva - główna bohaterka powieści - znajduje się na poważnym życiowym zakręcie. Dzięki uprzejmości pewnego, niemal nieznajomego finansisty wprowadza się do ogromnego, luksusowego apartamentu. Próbuje zmierzyć się ze swoimi problemami. Wraz z bohaterką przeżywamy coraz bardziej tajemnicze wydarzenia, które doprowadzają do zdumiewającego zwrotu akcji...

Przekł. Jacek Godek, Wydawnictwo Krytyki Politycznej, s. 280, Warszawa 2010

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze