1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura

Steinar Bragi "Kobiety"

"Kobiety", szósta książka islandzkiego pisarza Steinara Bragiego, wywoła w Islandii ogromne poruszenie. Ukazała się ona w momencie, kiedy islandzki system bankowy - jedna z najsilniejszych gałęzi tamtejszej gospodarki - znalazł się w poważnych opałach.

W błędzie byłby jednak ten, kto podejrzewałaby Bragiego o napisane książki "ku pokrzepieniu serc". "Kobiety" są powieścią na wskroś poruszającą i  - co tu dużo mówić - przygnębiającą. Autor z przerażającą dosadnością ukazuje problemy nękające islandzkie społeczeństwo - alkoholizm, przedmiotowe traktowanie kobiet oraz przemoc wobec nich, a także wewnętrzną pustkę i moralny upadek elit, zwłaszcza kregów wielkiej finansiery.  Książka - nazywana przez wydawcę thillerem politycznym - przedstawia nacisk, które właśnie ta grupa wywiera na życie klasy średniej.

Eva - główna bohaterka powieści - znajduje się na poważnym życiowym zakręcie. Dzięki uprzejmości pewnego, niemal nieznajomego finansisty wprowadza się do ogromnego, luksusowego apartamentu. Próbuje zmierzyć się ze swoimi problemami. Wraz z bohaterką przeżywamy coraz bardziej tajemnicze wydarzenia, które doprowadzają do zdumiewającego zwrotu akcji...

Przekł. Jacek Godek, Wydawnictwo Krytyki Politycznej, s. 280, Warszawa 2010

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze