1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura

Polański rezygnuje z przewodniczenia Cezarom

123rf.com
123rf.com
W ubiegłym tygodniu Akademia Cezarów zaproponowała Romanowi Polańskiemu przewodniczenie gali rozdania francuskich nagród filmowych. Po fali protestów reżyser odrzucił tę propozycję.

Cezary to najbardziej prestiżowe nagrody filmowe we Francji. Są przyznawane od 1976 roku, obecnie w 23 kategoriach. Tydzień temu przewodniczący Akademii Sztuki i Techniki Filmowej, Alain Terzian ogłosił, że przewodniczącym gali w dniu 24 lutego 2017 będzie Roman Polański. W komunikacie prasowym wyrażał się o nim w najlepszych słowach.

Informacja ta wywołała wielki szum we Francji z powodu ciążącego na Polańskim od lat oskarżenia o gwałt na nieletniej, do którego doszło w latach 70. w Stanach Zjednoczonych. Francuska minister praw kobiet Laurence Rossignol w audycji na antenie France Culture uznała ten wybór za zaskakujący i szokujący oraz wpisujący się w trend banalizowania gwałtów. O odebranie Romanowi Polańskiemu roli przewodniczącego postulowały też organizacje feministyczne - petycję w internecie podpisało ponad 55 tysięcy osób. Reżysera wsparli niektórzy aktorzy i ludzie ze środowiska, m.in. Gilles Lellouche i François Berléand.

Pod wpływem polemiki, która uznaje za „nieuzasadnioną”, Roman Polański ostatecznie odrzucił propozycję, organizatorzy nie zajęli jeszcze oficjalnego stanowiska.

źródło: Le Figaro, Le Monde

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze