1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura
  4. >
  5. „Tajemnicza śmierć Marianny Biel”

„Tajemnicza śmierć Marianny Biel”

Marta Matyszczak, znana z prowadzenia bloga „Kawiarenka kryminalna”, zadebiutowała jako autorka powieści. „Tajemnicza śmierć Marianny Biel” to komedia kryminalna, w której śledztwo prowadzi dwóch życiowych rozbitków: zwolniony ze służby policjant i pies ze schroniska.

Do Chorzowa, miasta pełnego familoków i dziwnych typów spod ciemnej gwiazdy trafia zwolniony z pracy policjant, Szymon Solański. Żeby mu było raźniej w nowym lokum, bierze ze schroniska psa Gucia, który również ma za sobą niejedną przygodę. Pies kuleje na jedna łapę, ale widzi i słyszy dużo więcej niż jego nowy właściciel. Wspólnie odnajdą zwłoki byłej gwiazdy teatru Marianny Biel i poprowadzą nieformalne śledztwo. Ta urokliwa książka obfituje w humor i ciekawe informacje socjologiczno-kulturalne.

Autorka prowadzi wielowątkową narrację - historię śledztwa opowiada pies i  jego pan, a od pewnego momentu pośrednio również morderca. Matyszczak malowniczo opowiada o Śląsku, sprawnie posługuje się gwarą i barwnie opisuje życie mieszkańców familoków. Czuć od razu, że to jej mała ojczyzna i o swoich bohaterach wie wszystko, więc zręcznie prowadzi nas przez powikłane historie ich rodzin. Zresztą sąsiedzi Solańskiego to niezłe zbiorowisko dziwadeł. Bliźniacy Gierlochowie są kompletnie do siebie niepodobni i bardzo skonfliktowani, a Róża Kwiatkowska (dziennikarka smoląca cholewki do byłego policjanta) jest ogromna, zaniedbana, uwielbia whisky i słodycze, ale jak nikt inny potrafi w archiwach odszukać każdego, kto kiedykolwiek miał kontakt ze ze zmarłą. To jej wścibstwu - i odwadze - po kolei dowiadujemy się o romansach, losach zawodowych i lokalnej aferze z udziałem zamordowanej aktorki. Oraz o tajemnicach związanych ze śmiercią kilku innych osób z domu, w którym mieszkała Marianna Biela, i okolic. Poznając swoich sąsiadów, Solański odkrywa kolejne tropy prowadzące go do rozwiązania zagadki, ale chwilami dopada go zwątpienie. Gdy załamany, zamienia swoje mieszkanie w twierdzę, biedny Gucio musi mu przypominać o obowiązkach właściciela psów. W komitywie nieuchronnie drążą temat aż do finału, który jak w dobrej komedii kryminalnej przystało jest prosty i zaskakujący równocześnie. Autorka ma swój język, styl i sposób na oczarowanie czytelnika - wróżę jej świetlaną przyszłość w kryminale „cozy”.

„Tajemnicza śmierć Marianny Biel”,Marta Matyszczak, Wydawnictwo Dolnośląskie 2017, s.304, premiera 14.06.2017

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze