1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura
  4. >
  5. Jaśniejsza od gwiazd

Jaśniejsza od gwiazd

Trudno jest pokazać poezję. Jeszcze trudniej, kiedy z poezji rodzi się miłość, a nad miłością unosi się śmierć. Czysty romantyzm. A przecież jednocześnie czysta prawda.

Bo historia jest prawdziwa. 18-letnia Fanny chce zrozumieć poezję znajomego młodego człowieka, jej sąsiada, przychodzi do niego na lekcje poezji. „Poezja koi i zachęca duszę do pogodzenia się z tajemnicą”, tłumaczy jej John Keats. „Uwielbiam tajemnice”, odpowiada dziewczyna, coraz bardziej zafascynowana wierszami i ich autorem. On nie ma majątku ani żadnych dochodów, w tych czasach wyklucza to możliwość założenia rodziny. Mimo to Fanny i John kochają się coraz bardziej, ich miłość przełamuje ówczesne konwenanse. Trwa tylko rok. 25-letni Keats umiera na gruźlicę, Fanny przez trzy lata nosi po nim żałobę, dopiero po kilkunastu latach wychodzi za mąż. Campion opowiada o tym roku ich miłości w formie romantycznej ballady, za pomocą nasyconych światłem zdjęć, oszczędnych dialogów przeplatanych piękną muzyką. Pozostaje po obejrzeniu tego filmu aura łagodnej melancholii.

Bright Star, Australia/Wielka Brytania/Francja 2009, reż. Jane Campion, wyk. Ben Whishaw, Abbie Cornich, Kerry Fox, Paul Schneider, dystr. Best Film

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze