1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura
  4. >
  5. Najnowszy spektakl Iwana Wyrypajewa: Irańska Konferencja

Najnowszy spektakl Iwana Wyrypajewa: Irańska Konferencja

Zobacz galerię 8 zdjęć
Znakomici aktorzy, nowy język teatralny, aktualne pytania. Prapremiera "Irańskiej konferencji" Iwana Wyrypajewa 14 września na Scenie na Woli Teatru Dramatycznego w Warszawie.

Iwan Wyrypajew, przez "The New York Timesa" nazwany najbardziej obiecującym dramatopisarzem Europy, wielokrotnie podejmował tzw. "trudne tematy", nieodmiennie traktując je jako punkt wyjścia do rozmowy o niejednoznaczności świata XXI wieku. Jego znakiem rozpoznawczym jest połączenie dużej dawki humoru i inteligentnej ironii z ważkimi pytaniami i diagnozami współczesności. Widzowie pokochali go za przedstawienia, w których śmiech oraz zaduma harmonijnie się przeplatają. Wyrypajew, znany z oszczędnych, ascetycznych inscenizacji, w swoim najnowszym spektaklu, "Irańskiej konferencji", wyraźnie kontynuuje eksperyment z językiem teatru i proponuje nowy sposób komunikacji z widzami. Najnowsze przedstawienie ma formę międzynarodowej konferencji naukowej. Wyrypajew deklaruje: nie oceniam swoich bohaterów, słucham ich i zastanawiam się, czy i w jaki sposób oni słyszą siebie. Zapraszam widzów do debaty o komunikacji, rozwoju i duchowości w XXI wieku.

W "Irańskiej konferencji" cenieni aktorzy, m.in. Agata Buzek, Patrycja Soliman czy Juliusz Chrząstowski, Redbad Klynstra i Mariusz Zaniewski, wcielają się w uczestników odbywającej się w Kopenhadze konferencji naukowej poświęconej sytuacji Iranu. Naukowcy, dziennikarze, działacze społeczni, przedstawiciele władz, duchowni oraz irańska poetka, która po 20 latach spędzonych w areszcie domowym opuściła ojczyznę, spotykają się, aby na przykładzie Iranu rozmawiać o tym, czy i na jakich zasadach mogą się porozumieć ludzie wychowani w odmiennych tradycjach religijnych i społecznych. Duchowość i rozwój wewnętrzny, relacje między wiedzą i wiarą, rozumienie wolności, różnica między wiedzą a informacją - w ich wypowiedziach i polemikach odbija się wiele dylematów, z którymi mierzymy się w życiu codziennym. Sztuka jest intymnym dialogiem o otaczającym nas świecie i o nas samych.

Jak mówi autor: Iran i jego religia jest pretekstem do powiedzenia czegoś o nas wszystkich - czy umiemy ze sobą rozmawiać? Czym jest dla nas rozwój i postęp?

Dla Iwana Wyrypajewa inspiracją do napisania "Irańskiej konferencji" były kontakty ze środowiskiem uniwersyteckim na Uniwersytecie Stanforda, które zaprosiło go do debaty o wyzwaniach, problemach i diagnozach dotyczących życia społecznego w dobie błyskawicznego rozwoju technologii. Prapremiera "Irańskiej konferencji" odbędzie się w piątek 14 września 2018 r. na Scenie na Woli Teatru Dramatycznego. Bilety na kolejne spektakle będą niebawem dostępne online:

www.teatrdramatyczny.pl

"Irańska konferencja" Autor tekstu i reżyser: Iwan Wyrypajew Premiera: 14 września 2018 r., Teatr Dramatyczny, Scena na Woli im. Tadeusza Łomnickiego, Warszawa Obsada: lektorzy - Michał Klawiter / Anna Moskal, Astrid Petersen - Agata Buzek / Anna Moskal, Ojciec Augustyn - Redbad Klynstra, Magnus Tomsen - Philip Mogilnitzky, Shirin Shirazi - Patrycja Soliman / Justyna Kowalska, Emma Schmidt-Poulsen - Magdalena Górska, Gustaw Jensen - Mariusz Zaniewski, Daniel Christensen - Juliusz Chrząstowski, Philipp Rasmussen - Krzysztof Kumor, Oliver Larsen - Richard Berkeley

Produkcja: Dom Artystyczny WEDA, Aksenov Family Foundation we współpracy z MIA Group oraz Fundacją Sztuki Kreatywna Przestrzeń.

Patroni medialni: Gazeta Wyborcza, Co Jest Grane 24, Radio Chillizet

Opieka medialna: SZUSTOW. Kultura i Komunikacja

Co? Gdzie? Kiedy?

CO: "Irańska konferencja" Iwana Wyrypajewa

GDZIE: Teatr Dramatyczny, Scena na Woli im. Tadeusza Łomnickiego, Warszawa

KIEDY: 14.09.2018 r. (premiera)

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze