1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura

Wystawa prac Janusza Kapusty w bistro WuWu

fot. materiały prasowe
Zobacz galerię 7 Zdjęć
Rysownik, którego prace publikowały najważniejsze światowe media, m.in. „New York Times” i „Washington Post”. Odkrywca K-dronu – jedenastościennej bryły przestrzennej. Grafik, malarz, scenograf. Galeria Nizio oraz bistro WuWu zapraszają na wystawę prac Janusza Kapusty. Finisaż z udziałem artysty odbędzie się już 12 września. Wstęp wolny.

W bistro WuWu można oglądać kilkanaście z ponad stu grafik Janusza Kapusty, które powstały w 2004 roku. Do ich stworzenia posłużyła artyście autorska technika, wykorzystująca modele, prototypy, ołówek i kredki, jak również narzędzia takie, jak kopiarka, skaner i komputer. Artysta nigdy nie nadał tytułów swoim pracom, ponieważ, jak mówi, są one „intymną rozmową z Kosmosem, Chaosem i przede wszystkim z K-dronem”. Grafiki Janusza Kapusty, które można oglądać w bistro WuWu są odzwierciedleniem matematycznych i filozoficznych zainteresowań artysty. Kapusta fascynuje się geometrią, ale równie dużą rolę odgrywa w jego pracach kolor. – W 1985 roku odkryłem w Nowym Jorku nowy geometryczny kształt, który nazwałem K-dron. W odróżnieniu od prac przygotowywanych na potrzeby doktoratu na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, w których chciałem pokazać jego obiektywną wyjątkowość i podstawowe właściwości K-dronu, kolekcja prezentowana na obecnej wystawie jest intymną, autorską zadumą nad jego bogactwem. Kształt ten był tylko pretekstem do stworzenia oryginalnych, wielopoziomowych obrazów. Są, w pewnym sensie, bardziej opowieścią o mnie i moim myśleniu, niż o kształcie samym w sobie mówi artysta.

Janusz Kapusta urodził się w Zalesiu w 1951 roku. Studiował na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej. Podjął też studia z historii filozofii na Wydziale Akademii Teologii Katolickiej (obecnie Uniwersytet Kard. S. Wyszyńskiego). W 1981 roku zamieszkał w Nowym Jorku. Od tego czasu publikuje w m.in. „New York Timesie”, „Wall Street Journal”, „Graphis ” i „Washington Post”. Jego prace znajdują się w zbiorach prestiżowych muzeów i galerii na całym świecie, takich jak Museum of Modern Art w Nowym Jorku, Museum of Modern Art w San Francisco, IBM Collection i Muzeum Sztuki w Łodzi. W 1985 roku Janusz Kapusta wynalazł nową figurę geometryczną – jedenastościenną bryłę, której nadał nazwę K-dron. W 2000 roku artysta odkrył nieznane wcześniej podstawy złotego podziału. Swoje odkrycia Kapusta prezentował na konferencjach naukowych w Stanach Zjednoczonych i Polsce, a jego artykuły ukazały się w wielu matematycznych periodykach na całym świecie.

Wystawa prac Janusza Kapusty otwiera cykl wydarzeń artystycznych organizowanych wspólnie przez Galerię Nizio oraz bistro WuWu na terenie Centrum Praskiego Koneser.

Link do wydarzenia na FB:

Prace artysty można oglądać w bistro WuWu na Placu Konesera 1 w Warszawie. W środę 12 września o godz. 19 odbędzie się finisaż z udziałem Janusza Kapusty, który opowie o projekcie K-dronu po projekcji kilkuminutowego filmu.

Wystawę można oglądać do 17 września.

 

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze