1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura
  4. >
  5. Aukcja Fotografii Macieja Plewińskiego

Aukcja Fotografii Macieja Plewińskiego

Maciej Plewiński, N.Y.C. Wrong Way, odbitka autorska,

żelatynowo srebrowa / baryta, sygnowana, nr 2/10,

1985/2015, 23 x 35 cm, źródło: portal Auxioner.com
Maciej Plewiński, N.Y.C. Wrong Way, odbitka autorska, żelatynowo srebrowa / baryta, sygnowana, nr 2/10, 1985/2015, 23 x 35 cm, źródło: portal Auxioner.com
Zobacz galerię 3 zdjęcia
Sugestywna gra odcieni, estetyczna siła półtonów, zapis codziennych momentów i wizualna dokumentacja wędrówek? To wszystko to można znaleźć na listopadowej Aukcji Fotografii Macieja Plewińskiego, która odbywa się online na platformie Auxioner.com i potrwa do 18 listopada.

W ofercie aukcji znalazło się 31 prac artysty, posiadającego ugruntowaną pozycję na rynku sztuki i odnoszącego spore sukcesy. Pasjonaci współczesnej twórczości wizualnej będą mogli wybierać spośród trzech cykli: Ludzie są ludźmi, Notatki z Podróży w Czasie oraz Heliograwiury.

Chociaż Maciej Plewiński od najmłodszych lat aktywnie uczestniczył w pracy twórczej ojca, jego prace znacznie różnią się od realizacji Wojciecha już na poziomie formalnym. Podczas gdy ten ostatni upodobał sobie mocno kontrastowe zdjęcia, Maciej w sztuce fotograficznej dużo bardziej zdaje się cenić estetyczną siłę półtonów, sugestywną grę odcieni.

Cykl fotografii Ludzie są ludźmi stanowi zapis przypadkowych, prozaicznych, ale jednak interesujących w swojej codzienności momentów. Ich bohaterami są, jak twierdzi Andrzej Strumiłło, mieszkańcy dnia powszedniego. W obiektywie Macieja Plewińskiego powszechność ta okazuje się być nam bardzo bliska. Uświadamiając sobie, że moglibyśmy stanowić jej część, dzieła te osobiście nas dotykają.

Serię Notatki z podróży w czasie natomiast, nazwać można wizualną dokumentacją z wędrówek samotnego włóczęgi. Puste, odludne przestrzenie oraz uchwycone z bliska szczegóły scenerii ujęte najczęściej w kolorach monochromatycznych, potęgują atmosferę wyobcowania i anonimowości w wielkim świecie.

Maciej Plewiński w 1982 roku za radą Andrzeja Pietscha zaczął robić heliograwiury. Przez dekadę powstało ich kilkadziesiąt. Heliograwiura, znana również jako fotograwiura, to technika polegająca na trawieniu obrazu fotograficznego w miedzianej płycie i drukowaniu obrazu w prasie miedziorytniczej. Fotograf łączy ją często z mezzotintą, czasem ruletką czy miedziorytem. Po 25 latach wraca do tej techniki. Na aukcji można nabyć grafiki z lat 80. i prace najnowsze.

Aukcja fotografii Macieja Plewińskiego z cyklu: Ludzie są Ludźmi oraz Notatki z Podróży w Czasie

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze