1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura

Wystawa "W Polsce króla Maciusia. 100-lecie odzyskania niepodległości" w Muzeum Polin!

Wystawa pt. "W Polsce króla Maciusia. 100-lecie odzyskania niepodległości" osnuta będzie wokół książki Janusza Korczaka "Król Maciuś Pierwszy", która powstała pod wpływem ówczesnych wielkich wydarzeń politycznych - końca wojny, odrodzenia i odbudowy kraju. Korczak napisał ją pragnąc wyjaśnić dzieciom, jakie są mechanizmy sprawowania władzy oraz jak wielki trud i odpowiedzialność wiążą się z rządzeniem państwem.

"Król Maciuś Pierwszy" to jedna z najważniejszych powieści Janusza Korczaka dla dzieci. Jej pierwsze wydanie ukazało się w 1923 roku. Korczak napisał tę książkę w pierwszych latach po zakończeniu pierwszej wojny światowej, kiedy odbudowywała się i tworzyła niepodległa Polska, pragnąc przybliżyć dzieciom mechanizmy sprawowania władzy i odpowiedzialność wiążącą się z rządzeniem państwem. Bohaterem książki jest dziesięcioletni chłopiec, który po śmierci ojca wstępuje na tron i urządza wyniszczony przez wojnę kraj, przez doświadczenie ucząc się, czym są reformy, parlamentaryzm, budowa społecznego ładu.

Podobnie jak Korczak w momencie odzyskania niepodległości, tak Muzeum Polin, w 100 rocznicę tego wydarzenia,  pragnie zaprosić "dużych i małych dorosłych" do refleksji nad tym, czym jest wolność, odpowiedzialność, demokratyczne państwo, samorządna wspólnota.

W trakcie trwania wystawy w muzeum odbywają się liczne wydarzenia kulturalne i artystyczne dla dzieci i dorosłych oraz realizowany jest program edukacyjny skierowany do przedszkoli, szkół i nauczycieli.

Wystawie towarzyszy skierowany do dorosłych odbiorców katalog zawierający eseje na tematy poruszane na wystawie: wyzwania odbudowy II RP, myśl i praktyka Janusza Korczaka, współczesna edukacja obywatelska.

Dla dzieci Muzeum POLIN wspólnie z Wydawnictwem Wolno przygotowało książkę artystyczną "Jak ciężko być królem", opartą na ilustracjach Iwony Chmielewskiej inspirowanych książką Janusza Korczaka Król Maciuś Pierwszy.

Wystawa trwa od 9 listopada 2018 - 1 lipca 2019

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze