1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura
  4. >
  5. Tomasz Karolak o „39 i pół tygodnia” i nie tylko

Tomasz Karolak o „39 i pół tygodnia” i nie tylko

Tomasz Karolak (Fot. Rafał Masłow)
Tomasz Karolak (Fot. Rafał Masłow)
Nie zwalnia tempa, gra rolę za rolą. Ale w końcu znajduje też przestrzeń poza teatrem. Uczy się życia. Zagrał w „39 i pół tygodnia”, kontynuacji lubianego serialu sprzed dziesięciu lat. Patrzy na przeszłość z perspektywy 50-latka. Dopiero teraz ma całkiem świadomy wpływ na siebie, swoją rodzinę i trochę też na świat. 

Co dzisiaj pasjonuje cię w tym zawodzie?
Po latach szefowania teatrowi IMKA, po sukcesie komercyjnym, uświadomiłem sobie, że tak naprawdę interesuję się tym dziwnym psychologicznym procesem, jakim jest aktorstwo, połączeniem mojej prywatnej prawdy z obcym tekstem. Poszukiwaniem intymności. I chcę zrobić kolejny krok. Przygotowuję się do fabularnego debiutu reżyserskiego. Mój film będzie miał tytuł „Wszystkie drogi prowadzą do Rzymu?”. A rzecz jest o tym, że często bliżej jest człowiekowi do Boga w Skaryszewie niż w Watykanie.

Robisz swoje „Quo vadis”?
[Śmiech] Coś w tym jest. To film o moim stryju, który przed śmiercią chciał zobaczyć Rzym. Był rok 2006. U stryja wykryto ciężką chorobę, ale mu o niej nie powiedziano. Nie było pewności, że z tego wyjdzie, więc rodzina postanowiła Po latach szefowania teatrowi IMKA, po sukcesie komercyjnym, uświadomiłem sobie, że tak naprawdę interesuję się tym dziwnym psychologicznym procesem, jakim jest aktorstwo, połączeniem mojej prywatnej prawdy z obcym tekstem. Poszukiwaniem intymności. I chcę zrobić kolejny krok. Przygotowuję się do fabularnego debiutu reżyserskiego. Mój film będzie miał tytuł „Wszystkie drogi prowadzą do Rzymu?”. A rzecz jest o tym, że często bliżej jest człowiekowi do Boga w Skaryszewie niż w Watykanie.

Robisz swoje „Quo vadis”?
[Śmiech] Coś w tym jest. To film o moim stryju, który przed śmiercią chciał zobaczyć Rzym. Był rok 2006. U stryja wykryto ciężką chorobę, ale mu o niej nie powiedziano. Nie było pewności, że z tego wyjdzie, więc rodzina postanowiła zrobić mu prezent. W pysze organizatora, który zarabia pieniądze w telewizji i kinie, zabrałem rodzinę w podróż do Rzymu, nie mogąc przewidzieć skutków. Stryj był dla mnie zawsze tajemniczą postacią. Niewiele mówił, ale jeśli już przy okazji świąt rozwiązywał mu się język, zaczynał mówić jakimiś sentencjami po łacinie, po grecku… Czułem, że coś za tym stoi, ale właściwie nikt nie chciał mi nic powiedzieć. Okazało się, że dawno temu był paulinem, świetnie wykształconym człowiekiem, nadzieją jednego ze znanych kardynałów. Mimo to po 12-letniej nauce nie przyjął ślubów wieczystych.

Co się stało?
Opowiadał mi to już w Rzymie: „Wszedłem między zboże, czytając św. Augustyna. Nagle usłyszałem jakieś śmiechy. Podszedłem, a tam leżała piękna dziewczyna, którą gilgotały dzieciaki będące pod jej opieką. Nie wchodził mi już ten Augustyn, więc postanowiłem poczytać Biblię. Ale też nie wchodziła”. Zerwał z zakonem. Rodzina to ukrywała, uznając to za hańbę. Była taka tradycja, że najstarszy syn wybiera stan duchowny. Moi dziadkowie byli z niego bardzo dumni. Kiedy nie podjął święceń, babcia przestała z nim rozmawiać.

A skąd Rzym?
Stryj usłyszał kiedyś legendę o tym, jak powstała jedna z czterech bazylik większych, czyli Santa Maria Maggiore. Nie wiem, czy wiesz, że są tylko cztery bazyliki większe, te najważniejsze dla chrześcijaństwa, reszta to są bazyliki mniejsze. Papieżowi Liberiuszowi przyśniła się Matka Boska, mówiąc, że w środku lata, na eskwilińskim wzgórzu w Rzymie spadnie śnieg i tam zbudują kościół. Przyszło lato i przy 35 stopniach spadł śnieg na Eskwilinie. Z powodu tej legendy stryj poszedł do stanu duchownego. Po powrocie z klasztoru nigdy nigdzie nie wyjechał, nawet poza swój powiat. Teraz, po 45 latach, miał w ogóle po raz pierwszy ruszyć w świat. To był dla niego niebywały stres, który skutkował wieloma komplikacjami i zwrotami akcji, o których opowiem w filmie. Odsłaniały się tajemnice rodzinne, co powodowało ostre spięcia. Dodam tylko, że stryj żyje do dzisiaj.

Grasz teraz w kontynuacji serialu „39 i pół”, tym razem to „39 i pół tygodnia”, bo właśnie tyle życia zostało twojemu bohaterowi. Obie te historie zbiegają się ze sobą.
Tak, to dość dziwne w ogóle. Ale wrócę do tego, co mówiłem o aktorstwie. Żebyś mi jako widz uwierzył, muszę się otworzyć. Tak, żebyś wiedział o mnie prawie wszystko. Prawda postaci skierowana jest do ciebie, ale też wchodzi we mnie. Może trudno w to uwierzyć, ale grając „Rodzinkę.pl”, stałem się w życiu prywatnym Ludwikiem Boskim. Utyłem, choć cały czas trenuję. Otworzyłem się na swoją rodzinę, tak jak moja postać. Prawdę mówiąc, też skapcaniałem. Kiedy grałem w „39 i pół” dziesięć lat temu, to właściwie było o mnie. Miałem poczucie, że ktoś naprawdę napisał o moim życiu, o moim błądzeniu między kobietami, kompleksie w stosunku do kobiet, strachu przed rodziną, nieuregulowanej relacji z matką…

Co to znaczy?
Nasze pokolenie wychowane jest w pewnych schematach państwa socjalistycznego. Ja dodatkowo pochodzę z wojskowego domu. Rodzice pracowali w wojsku, więc przenosili na dom pewne schematy. Nie mówiło się czułych słów. Była dyscyplina. Rodzice byli gówniarzami, jak się urodziłem, więc skąd mieli wiedzieć, co dać dziecku. Kiedy dowiedzieli się, że idę do szkoły teatralnej, to w ogóle nie wiedzieli, o co chodzi. Jedyną ich możliwością był sprzeciw. To bardzo zaważyło na moim życiu. Nowy serial opowiada o 50-latku. Zacząłem sam zauważać, że moje ciało stawia pewne blokady, choć jestem dość sprawny. Ale nie mam już dawnej swobody, różne sprawy mnie irytują. W serialu Darek, którego gram, ma nieuleczalną chorobę, i niedługi czas do wykorzystania. Może sobie w końcu odpuścić. Ma pretekst do przeanalizowania różnych postaw. Chce walczyć, a wie, że służba zdrowia jest do dupy. W ubiegłym roku trzykrotnie poddałem się ayahuasce, rytuałowi Indian z Peru. Ayahuasca to wywar przygotowywany od tysięcy lat. Pierwsza ayahuasca była dla mnie szokiem. Zobaczyłem swój własny poród, najbardziej stresującą sytuację w tym okresie, kiedy nie masz jeszcze pamięci. I podkreślam, to nie była wizja narkotyczna.

Jaka to była scena?
Kompletnie straszliwego, wielogodzinnego porodu człowieka, który ważył 4800, nie mógł się urodzić i nie zastosowano cesarki. Urodziłem się potwornie zniekształcony. Lekarze powiedzieli rodzicom, że będę chory. Kiedy dostali mnie takiego zniekształconego, zapłakali. Nie wiedzieli, że się za chwilę poodkształcam. Pamięć komórkowa zarejestrowała to jako odrzucenie. Podczas rytuału sam ten poród odczuwałem jako fiasko, śmierć. Ale organizm naprawdę coś takiego przeżywa, bo obniża się temperatura ciała.

Matka nigdy ci tej sceny nie opowiedziała?
Nie. Uważała, że to nie jest istotne. Kiedy po powrocie z Peru ją o to zapytałem, potwierdziła. Muszę ci też powiedzieć, że szaman wykonuje ten rytuał w twojej intencji. Przed wypiciem ayahuaski musisz ją wypowiedzieć. I to ma znaczenie.

Jaka była?
Było parę. Nie mogę wszystkiego ujawnić. Ale jedna z nich była w intencji miłości i tego ojca, jaki we mnie jest. Podczas tych trzech rytuałów wiele się o sobie dowiedziałem. Walczyłem z całym światem dlatego, że przy porodzie nie zostałem zaakceptowany. Dlatego też wybrałem aktorstwo, wymyślony, nieprawdziwy świat. Uświadomiłem sobie, że przez te wszystkie lata nie umiałem naprawdę żyć. Stąd moje późne dojrzewanie, dzieci, które rodziły się a my nie mogliśmy być ze sobą. Cały czas byłem w pracy, nie umiałem żyć.

Masz poczucie, że zacząłeś dojrzewać?
Tak, na pewno. Jestem fanem Johannesa Eckharta, niemieckiego mistyka i filozofa, który twierdził, że człowiek rozwija się tylko w cierpieniu. Że kiedy nie cierpi, nie rozwija się duchowo, bo nie szuka powodów cierpienia. W tym sensie ayahausca była tą kroplą, która wydrążyła skałę – zacząłem myśleć o swoim życiu w szerszym kontekście. I to dało mi spokój. A spokój jest koniecznym krokiem do odnalezienia siebie prawdziwego. Nagle zacząłem składać te puzzle. Przypominałem sobie różne sytuacje. Moja mama opowiadała zawsze, że jak Tomek dostał żołnierzyki o dziesiątej rano, to bawił się nimi do wieczora. A ona przynosiła tylko kanapki. I nagle widzę, że to była kompletna alienacja. Sam stworzyłem sobie świat pewnej gry i później już zawsze wybierałem granie. Ayahuasca uświadomiła mi, że muszę iść dalej. Dlatego też IMKA zmieniła trochę swój sposób działania. Jest bardziej komercyjna, dzięki czemu będzie mogła wesprzeć ambitniejsze przedsięwzięcia. Nie muszę już polegać na chimeryczności sponsorów. Dzięki dobrej sprzedaży rozrywki będziemy mogli w październiku dać premierę spektaklu o Grzegorzu Przemyku z Dorotą Landowską i Mariuszem Bonaszewskim. Chcę tylko powiedzieć, że jak człowiek zaczyna sobie układać swoje prywatne sprawy, prostują się też te zawodowe. Stąd pewność, że chcę również robić filmy. Dużo się we mnie zebrało i mam sporo do opowiedzenia. Chcę próbować zmieniać świadomość ludzi. Tutaj żyję. Z tego kraju nie chcę wyjeżdżać.

Jak rozumiesz patriotyzm?
Dokładnie tak, jak napisał Gombrowicz w „Dziennikach”, które wystawiliśmy. Nic własnego nie może nam imponować. Ani nasza wielkość, ani przeszłość. Bo znaczy to, że nie mamy tego we krwi. Dlatego ciągle walczymy z duchami przeszłości, opowiadamy nieprawdę o historii. Dla mnie patriotyzm to spokój bycia Polakiem. Nie walka, tylko spokój. Pewnie to jest pozytywistyczne.

Mówiłeś, że na naszym pokoleniu ciąży tamten system, że nie umiemy się z niego wywikłać.
Spójrz wokół, wszyscy nasi znajomi przechodzą totalne kryzysy relacji międzyludzkich. Wszyscy chodziliśmy na pierwszomajowe pochody, w czynie społecznym malowaliśmy krawężniki na biało. Tamten system wchodził w rodziny, rozwalał elity, żeby móc narzucić pewne zachowania, schematy myślenia. To miało na nas wpływ.

Pamiętasz przełom, zmianę systemu?
Pewnie. Byłem w ogólniaku. Mój kolega miał całą rodzinę w Ameryce, przez co jeszcze w podstawówce był szykanowany. Ale dzięki niemu miałem też dostęp do dobrej muzyki. Kiedyś przywiózł książeczki historyczne, wśród nich była książka o Katyniu, z której dowiedzieliśmy się, że to ruscy mordowali. Kto miał nam o tym powiedzieć? Nauczyciel wiedzy o społeczeństwie? Wchodząc do klasy, mówił: „Dzień dobry, uczniowie”. Na co my: „Czołem, obywatelu profesorze”. Po lekturze tej książeczki poszedłem na pochód pierwszomajowy w żółtej koszuli, za co dostałem naganę. Zrozumiałem, że to, co nam kładą do głowy, to totalne kłamstwo. W moim domu, w wojskowym mieszkaniu, raczej nie mogliśmy słuchać Wolnej Europy. Więc ten’89 rok i późniejsze lata to była totalna zmiana. Ale też natychmiast musiałem zacząć pracować, żeby zarobić na studia. Nocami pracowałem jako ochroniarz na Ostrobramskiej, kończyłem o piątej rano, spałem do dziewiątej i jechałem na wykłady w Instytucie Profilaktyki Społecznej i Resocjalizacji, bo jak wiesz, nie dostałem się do szkoły teatralnej. Sprzedawałem ciuchy na stadionie. Pracowałem na budowie. Byle uciec z domu i móc wynająć z kolegami mieszkanie. Stale czułem, że jestem w jakimś przedsionku.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze