1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura

Droga na drugą stronę

fot. materiały prasowe
fot. materiały prasowe
Wstrząsająca polsko-rumuńska animacja o niesłusznie oskarżonym człowieku, którego niemy krzyk o sprawiedliwość został usłyszany wtedy, gdy było już za późno.

Film opowiada historię Claudiu Crulica (swego czasu głośną w polskich mediach), młodego Rumuna, który przyjeżdża pracować do Polski. Pewnego razu zostaje niesłusznie oskarżony o kradzież portfela. To na pozór drobne zdarzenie rozwinie się w dramatycznym kierunku. W proteście przeciw przetrzymywaniu w więzieniu Crulic rozpocznie strajk głodowy. Obojętność władz polskich i niedbałość lekarzy doprowadzi do tragedii:  głodówka skończy się jego nieludzką śmiercią.

Straszna historia, która niestety naprawdę wydarzyła się w naszym kraju, i to zaledwie kilka lat temu. Reżyser Anca Damian znakomicie wyczuła poetykę filmu animowanego i przedstawiła całą opowieść, dbając o kronikarskie szczegóły, a jednocześnie świadomie wykorzystując możliwości, jakie daje animacja i jej różne techniki. Obraz to sztuka sama w sobie. To, co widzimy na ekranie, przypomina ruchome dzieła malarskie, pięknie wystylizowane. Jednak z obrazu bije przede wszystkim chłód – przeważają bowiem głównie „zimne” kolory – oraz niepokój. Oglądamy bowiem historię, która skończy się tragicznie, i od początku o tym wiemy. A najgorsze jest to, że wszystko to wydarzyło się w obrębie litery prawa i można wnioskować, że do dramatu nie doszłoby, gdyby funkcjonariusze i lekarze nie trzymali się tak kurczowo wszelkich procedur. (Wyjaśnić mają to postępowania wobec lekarzy, które toczą się obecnie.) W tym wypadku bezpośrednia wina jest sprawą dyskusyjną, ale nie ma wątpliwości co do winy w sensie moralnym. Fabuła przedstawia przede wszystkim skutki grzechu zaniechania i obojętności, z którą niestety stykamy się każdego dnia. Warto mieć w pamięci historię Crulica, która zaczęła się od niepozornego zdarzenia, które może dotknąć każdego z nas.

Crulic - The Path to Beyond, Polska, Rumunia 2011, reż. Anca Damian, wyk. Maciej Stuhr (polski dubbing), dystr. Fundacja Magellan

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze