1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura

Generał

W wybranych kinach można oglądać klasykę, jedną z najlepszych komedii w historii kina – film „Generał” z Busterem Keatonem.

Rok 1863, wojna secesyjna. Johnnie Gray jest mieszkańcem Południa i maszynistą kolejowym. Prowadzi lokomotywę "Generał". Chce wziąć udział w wojnie, ale nie zostaje przyjęty do wojska, gdyż jego zawód jest przydatny dla zaplecza. Niestety jego narzeczona Marty traktuje go jak tchórza, ponieważ narzeczony nie walczy na froncie. Niespodziewanie pociąg Johnniego, w którym przypadkowo znajduje się Mary, porywają dywersanci z Północy i bohater rzuca się w pogoń za swoją lokomotywą.

W swoich czasach „Generał” był najdroższym filmem, jaki wyprodukowano. I pomimo tego, że już wkrótce będzie liczył sobie 100 lat (!), to niektóre sceny kaskaderskie do dziś potrafią robić wrażenie! Znakomite tempo i humor wcale się zanadto nie zdeaktualizowały. Keaton to filmowy konkurent Charlie’ego Chaplina, jednak nie jest to konkurencja w dosłownym tego słowa znaczeniu – tak naprawdę ich filmy zawsze się uzupełniały w podejściu do komizmu. O ile Chaplin skupiał się bardziej na uzewnętrznianiu stanu ducha swoich bohaterów, tak Keaton tworzył właściwie żywe komedie akcji, pełne widowiskowych scen. „Generał” jest tego naczelnym przykładem. Film ten w dodatku jest mistrzowsko wyreżyserowany: z jednej strony jest on dynamiczny i pełen skomplikowanych ujęć (jak na swoje czasy), z drugiej – widać, że Keaton na stołku reżyserskim dbał wyraźnie o to, by było oszczędnie i bez zbędnych „fajerwerków”. Niemniej pełno w „Generale” fantastycznych scen, zrealizowanych z niezwykłą wyobraźnią i inwencją. Choć kino było jeszcze w powijakach, Keaton doskonale zdawał sobie sprawę z możliwości i siły poetyki obrazu filmowego. Jego pomysły wizualne nie mają sobie równych i są kapitalnie zainscenizowane.

Kto tylko będzie miał okazję, niech zobaczy „Generała” na dużym ekranie. To bodaj najlepszy film epoki kina niemego z popisową rolą Keatona – pozycja obowiązkowa!

The General, USA 1926, reż. Buster Keaton, Clyde Bruckman, wyk. Buster Keaton, Marion Mack, dystr. Art House

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze