1. Zwierciadlo.pl
 2. >
 3. Kultura
 4. >
 5. Maciej Nowak - czy artysta może zamilknąć?

Maciej Nowak - czy artysta może zamilknąć?

30 lat temu, w proteście przeciwko wprowadzeniu stanu wojennego, środowisko aktorskie ogłosiło bojkot telewizji. O milczeniu artysty Tomasz Kin rozmawia z Maciejem Nowakiem, dyrektorem Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego.

- Co jako szef Instytutu Teatralnego odpowiesz na pytanie: „czy artysta ma prawo zamilknąć, pozbawiając  się leżącej u podstaw zawodu mocy słowa?” Pytam przy okazji rocznicy stanu wojennego i zeszłorocznej tragedii lotniczej.

- Myślę, że nikt nie ma prawa oczekiwać od artystów tego, że zamilkną. To jest wbrew podstawowym zasadom uprawiania jakiejkolwiek twórczości.  Ale jeśli artyści chcą zamilknąć, to również nie można im odbierać tego prawa. Decyzja ta musi jednak wyjść od artysty. Jeśli się tak dzieje, to  w moim przekonaniu wynika  z chęci uszanowania emocji, które są wśród odbiorców i w całym społeczeństwie. Oczywiście rolą artysty jest komentowanie wszystkiego i przerabianie doświadczeń które przynosi los, świat i historia. Są jednak takie momenty, kiedy artysta wie, że jego głos może być nieusłyszany albo może sprowokować  jakieś reakcje naruszające godność tej chwili. Osobiście, dziś, prawie półtora roku od tragedii smoleńskiej, myślę sobie, że trzeba w takich chwilach zabierać głos. Sytuacja wówczas była niestety tak napięta, że organizowanie spektakli w dniu w którym odbywają się wielkie uroczystości żałobne, kiedy przez Warszawę jadą co chwilę kondukty żałobne, kiedy ludzie wychodzą na ulicę oddać hołd ciału prezydenta wraz z jego żoną, uruchamianie teatru byłoby przeciw teatrowi i artystom. Myślę, że ci z moich kolegów, którzy zajmują się teatrem ( mam na myśli tych dostatecznie wrażliwych, dostrzegających swoją twórczość w kontekście społecznym), decyzję o zawieszeniu Warszawskich Spotkań Teatralnych zrozumieli. Ale nikt nie ma prawa kneblować artystów, ta decyzja musi należeć do nich samych.

- Dla mnie to zwykła poprawność polityczna, która wywołała efekt domina. Wiele placówek miało wówczas ciekawy repertuar i wcale nie zamierzało milknąć. To przecież teatrum wyobraźni. Gdzie lepiej odreagować i wyciszyć swoje emocje, przed kanałem informacyjnym epatującym cierpieniem?

- Efekt domina to trafne określenie; powiem Ci, że ja na nie liczyłem. Podejmując decyzję w sprawie odwołania Warszawskich Spotkań Teatralnych, mówiłem wprost „jesteśmy instytucją narodową, miejscem, które stwarza standardy dla polskiego teatru”. Miałem nadzieję, że nasza  rezygnacja będzie sygnałem dla innych dyrektorów, by w tym tragicznym momencie zastanowili się nad tym, czy chcą swoją sztukę pokazywać.

- Co by się działo, gdybyś tego nie zrobił?

- Moja przyjaciółka przysłała mi bardzo przejmującego sms-a. Napisała, że całkowicie rozumie moją decyzję, bo gdybym jej nie podjął, to w przyszłości nie mógłbym robić Warszawskich Spotkań Teatralnych.

- Zrobiłbyś coś wbrew poprawności politycznej, skazując się na populistyczne potępienie decydentów?

- Raczej nie. Mógłbym za to doprowadzić do bardzo ostrych konfliktów między zwolennikami żałoby a tymi, którzy byli po stronie karnawału. Postanowiłem uciec z tego pola konfliktu, bo nie umiałem go jednoznacznie rozstrzygnąć. Ciągle mówiłem o tym że Warszawskie Spotkania Teatralne mieliśmy rozpocząć w Teatrze Polskim, a tam pod  drzwiami był stos kwiatów i płonęły znicze w związku ze śmiercią Janusza Zakrzyńskiego, aktora tego teatru.

- Grał Marszałka Piłsudskiego.

- Tak. I teraz wyobraź sobie tę szarpaninę ze strony tych, którzy chcą wejść na spektakl, i reszty, która chciała przeżywać zadumę.

- Ale artystom o to chodzi – im większe emocje, tym czują się bardziej potrzebni, zauważeni.

- To jasne, że zależy im na tym, by być zauważonym. Ale poza tym, że jesteśmy artystami, jesteśmy obywatelami i powinniśmy mieć empatię dla osób, które są naszym żywicielem – dla widzów.

- Empatia czy pragmatyzm?

- Empatia, która prowadzi do pragmatyzmu. Dziś te emocje wygasły, ułożyło się to wszystko zupełnie inaczej niż wtedy, kiedy to sobie wyobrażaliśmy. Mamy niemal dwuletnie doświadczenie wszystkich politycznych interesów, które usiłuje się na tej tragedii wygrać. Dziś mogę to bardziej niuansować, ale wtedy miałem poczucie, że następuje pewien rodzaj narodowej komunii, że doświadczamy momentu historycznego, kiedy anioł swoim skrzydłem dotknął nas wszystkich. Ten moment pozostanie w historii Polski i będzie przekazywany jako mit z pokolenia na pokolenie. W takiej chwili zaburzanie tego  byłoby według mnie niesłuszne i nieskuteczne. Wygrywalibyśmy wówczas nasze małe ambicje, małą próżność , że oto jednak chcemy się pokazywać. Tych najważniejszych emocji nie było w teatrze, dlatego nie mieliśmy szans, by przy pomocy repertuaru dać społeczeństwu szansę na odreagowanie.  A taki argument słyszę ciągle. Myśmy nie byli wtedy na to przygotowani.

- Myślisz, że to znak czasów, że skoro dziennikarze mają w redakcjach czarną kopertę z instrukcjami co robić w obliczu końca świata, artyści tez powinni mieć swój plan awaryjny?

- Wiem, o czym mówisz, bo kiedy prowadziłem dział kulturalny w Gazecie Wyborczej miałem tzw. zimny bufet.  Ale w teatrze tak nie będzie – czym innym zajmują się media, a czym innym jest materia artystyczna.

- Teatr obecnie jest przecież bardzo ważnym medium.

- Absolutnie tak. Nie mam co do tego najmniejszych wątpliwości. Zobacz jednak, że teatr przerobił lekcję smoleńską. Przez ostatnie miesiące mamy bardzo wiele premier, które odwołują się zarówno bezpośrednio do tragedii, jak i takich, które wykorzystują materiał zbierany pod pałacem prezydenckim i całą polaryzację społeczną. W końcu na trzeci poziom przeniosło się dyskutowanie z narodowymi emocjami, ponieważ obecnie mamy również wielki wysyp repertuaru romantycznego. W tamtych chwilach reanimowane zostało całe instrumentarium romantyczne. Wszystkie mity polskie, ofiarnicze znowu powróciły. Te premiery wręcz wyrastają z doświadczenia smoleńskiego.

- Zabrakło tego uzasadnienia wtedy. Ale chyba nawet nikt by go nie chciał słuchać…

- Pamiętam, jak kilka dni po wszystkim odbyła się dyskusja w Teatrze Dramatycznym w Warszawie, poświęcona również mojej decyzji o odwołaniu Spotkań Teatralnych. Jacek Kopciński, redaktor naczelny miesięcznika „Teatr”, wychwycił w pewnym momencie jedno moje zdanie, że teatr po Smoleńsku będzie już inny. Zaczęło się pełne oburzenia dopytywanie: co Pan ma na myśli itd? Wtedy to była moja intuicja, nie do końca wiedziałem, o co chodzi. Ale teraz już widzę, że pewne narzędzia i tematy znowu powróciły na scenę. Świetnie pisze o tym profesor Dariusz Kosiński , autor książki opowiadającej, jak teatr odbija polską duszę   (Dariusz Kosiński. Teatra polskie. Historie, Wydawnictwo Naukowe PWN, 2010). Napisał nowy rozdział do wydanej w zeszłym roku książki, pokazując teatrum roku 2010. Tematy przedstawiające powiązania życia politycznego z duchowym, nasze cierpiętnictwo, naszą mesjańską postawę Chrystusa narodów. Wszystko to odżyło.

- To teraz zróbmy coś co Polacy uwielbiają: pogdybajmy.  Ludzie przyszliby do teatru w czasie żałoby?

- Pewnie część by przyszła.

- Czego by oczekiwali?

- Przyszliby, kontestując ten zbiorowy zryw romantyczny, który się odbywał. Jednak będę się upierał, że w tamtym momencie postawa kontestacji była niewłaściwa. Pisałem nawet o tym artykuł, że byłby to wówczas gest klasowy. To jest zbadane przez socjologów. Tragedie mają największe konsekwencje dla klas niższych, dla ludzi, którzy w dużym stopniu żyją cudzymi emocjami, generowanymi przez media. Naukowcy z uniwersytetu w Chicago dowiedli, że po 11 września  trauma najdłużej utrzymywała się w środowiskach osób bezrobotnych, bezdomnych, samotnie wychowujących dzieci. Natomiast bardzo szybko z tragedii w Nowym Jorku otrząsnęli się ludzie dobrze sytuowani i klasy wyższe. Tutaj kontestacja tych zbiorowych emocji byłaby takim właśnie gestem klas wyższych.  „Niech te babcie i dziadkowie z prowincji przyjeżdzający do stolicy sobie płaczą, a my idziemy zajmować się własną rozrywką, czyli wyrafinowanymi spektaklami”.

- Zakładam, że artyści nie byli tacy zgodni?

- Reagowali rozmaicie. Otrzymałem wspaniałe, przejmujące dla mnie dowody poparcia, ale niektórzy do dziś mają mi za złe, że odebrałem im szanse  na zaistnienie w stolicy. Festiwal jest przecież możliwością dla wielu mniejszych teatrów z Polski. Oni nie mogli zrozumieć, że nie było szans na sukces tego festiwalu, kiedy przez kilkanaście dni media były wypełnione relacjami z kolejnych pogrzebów i spekulacjami o przyczynach wypadku. Najzwyczajniej nie byłoby miejsca, żeby przebić się przez ten wielki temat z recenzjami i opiniami na temat prezentacji teatralnych. Te emocje jednak gasną.

- Porozmawiajmy teraz o innym wydarzeniu historycznym, którego mamy zaraz rocznicę, i które równie mocno podzieliło środowisko. Dostrzegasz podobieństwa postaw ludzi z tym, co wydarzyło się po wprowadzeniu stanu wojennego?

- Sytuacja polityczna była kompletnie różna. Ale postawy, które się uaktywniły  w środowisku teatralnym, były rzeczywiście dość podobne.  Środowisko nie było jednoznaczne i zwarte. Szczęśliwie ci, którzy mieli największy wpływ na opinię środowiskową, przewalczyli postawę bojkotu. Ale była cała masa przeciwników.

- To środowisko Hanuszkiewicza?

- Generalnie środowisko warszawskie , najbardziej obecne w mediach. Ich wycofanie się z telewizji było bardzo znaczące. Ale było wielu artystów z mniejszych ośrodków, którzy tę chwile zamilknięcia części elit środowiskowych wykorzystali dla siebie. Szybko przecież pojawiły się przeniesienia spektakli z małych ośrodków. Nastąpiła ostra polaryzacja. Jednak szczęśliwie ludzie, którzy zrozumieli powagę chwili, zdominowali postawy artystów. Została legenda bojkotu a nie legenda kolaboracji, jak wtedy mówiliśmy.

- Dziś to gwiazdy seriali: Witold Pyrkosz, jeden z braci Damięckich. Kora mówiła mi ostatnio o zachowaniu moralnie nagannym. Tak interpretowałeś zachowanie kolaborantów?

- Nie wiem, czy było to zachowanie moralnie naganne. Gdyby nie było bojkotu, nic by się nie stało. Ten sprzeciw dodał godności środowisku artystów teatru, dzięki czemu na przełomie lat 80. i 90. mogliśmy mocno zaistnieć w świadomości społecznej.

- Ta legenda nie zawsze była wykorzystywana właściwie.

- Niestety to prawda. Mamy jednak za sobą heroiczną przeszłość. Pamiętaj, że oprócz stanu wojennego był jeszcze jeden taki moment, kiedy artyści bojkotowali sytuację w kraju – okupacja. Polska była jedynym w Europie okupowanej przez III Rzeszę, gdzie artyści odmówili pracy w teatrach. We Francji teatry działały przez cały czas. W kraju Związek Artystów Scen Polskich zarządził bojkot teatru. Niemcy nie protestowali przeciw polskiemu życiu teatralnemu, ale wymuszali najbardziej banalny, głupawy i komercyjny repertuar rozrywkowy. Kierownictwo ZASP-u, w tym m.in. ojciec braci Damięckich, zarządzili taką postawę moralną. Aktorki i aktorzy pracowali na budowach i  w kawiarniach. Nie chcieli mieć nic wspólnego z tym zaproponowanym przez okupanta obiegiem teatralnym. Zatem z takich trzech gestów: tego najwspanialszego obciążonego największym ryzykiem podczas okupacji, potem w czasie wojennym i po trosze, przy okazji Smoleńska – buduje się pomnik polskiego aktora i aktorki.

- Kim byłby dziś bez tego pomnika?

- Byłby kimś zupełnie innym, mimo że dziś zachowuje się, nie pamiętając o tym ideale. Ludzie nie postrzegają już nas jako tych chowanych za murem cmentarnym. Już nie jesteśmy komediantami, a jeśli nimi jesteśmy, mamy lekkie wyrzuty sumienia, że nasza działalność ogranicza się tylko do tego, a nie szukamy jakichś większych wyzwań artystycznych. Jasne, że nie ma miejsca na heroiczne gesty i autorytety, natomiast wzór istnieje.

- Co dla widza jest tym najważniejszym kryterium ważności wypowiedzi teatralnej, kiedy widzi, cytując Wilhelmiego, że artysta „przypierdolił”?

- Myślę, że to czego oczekujemy od sztuki,  czując że „przypierdolili” wtedy,  kiedy artyści demaskują fikcje życia społecznego. Ujawniając sytuacje, kiedy jesteśmy wkręcani przez media, władzę. Kiedy stajemy się częścią gier społecznych mających służyć ludziom bogatym czy określonym środowiskom. Ta postawa krytyczna jest w teatrze najsilniejsza. Osobiście tego właśnie oczekuję! Nie znoszę nagminnej w teatrze gry konwencjami i odwoływania się ciągle do tych samych tematów, wątków, które były już poruszane po tysiąckroć.

- Przykład?

- Kwestia mieszczańskiej moralności. Można czy nie można zdradzać żonę? Oto klasyk, banał. Przede wszystkim konwencja, bo wielokrotnie na scenie przerabiana. Szukam nowych obszarów tematycznych. Oglądałem ostatnio „Położnice ze szpitala św. Zofii” – musical przygotowany w teatrze w Chorzowie. Spektakl opowiada o rodzeniu dzieci, połogu.

- Z punktu widzenia tego strasznego szpitala, który na siłę wyciska z kobiet noworodki metodami średniowiecznymi?

- Tak, ale również z punktu widzenia położnej. Wstrząsające było to, że oto weszliśmy w samo sedno  tematu, w ogóle przez teatr nie dotykanego.

- Na ten temat jest olbrzymie zapotrzebowanie mediów, stworzył się wręcz rynek.

- Na widowni cudowna wspólnota kobiet, które po raz pierwszy przyszły do teatru, i usłyszały o czymś co absolutnie jest ich. Z ich brzucha i umysłów. Siedziałem obok niesamowicie rozgorączkowanych dziewcząt, które co chwila szeptały, że tak właśnie jest, histerycznie się śmiejąc. Z drugiej strony wspólnota kobiet na scenie, które grając Szekspira czy Czechowa, nie są w stanie dotknąć swoich najbardziej intymnych emocji i ich ujawnić. Chodząc po scenie z wypiętymi brzuchami, zmęczonymi od ciąży kręgosłupami, a potem udając parcie i rozwarcie, przekazywały niezwykłą prawdę. Kobiety na scenie i widowni ,które tak doskonale się porozumiały, odkryły dla teatru nową przestrzeń. Zupełnie nie konwencjonalną, bo używały słów z życia codziennego, których dotąd nigdy nie mogły przenieść na scenę, by stworzyć jakość artystyczną. To chwila, kiedy widzę, że teatr wykonuje właściwą robotę.

- Artysta może kneblować się tylko wtedy, kiedy ta decyzja staje się podjęciem jakiegoś ważnego tematu i samoistnym komentarzem?

- Bardzo trafne słowa. Kneblowanie to najmocniejszy środek wyrazu.

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
 • Polecane
 • Popularne
 • Najnowsze
 1. Kultura

Filmy na długi weekend poleca szefowa działu kultury "Zwierciadła"

Kadr z filmu
Kadr z filmu "La Gomera". (Fot. materiały prasowe)
Jakie filmy na długi weekend? Jeśli myślicie o wybraniu się do kina, decyzja może być niełatwa, bo po tygodniach lockdownu namnożyło się nam premier i znakomita większość z nich jest warta zobaczenia. A może by tak spojrzeć na najnowsze kinowe produkcje czysto użytkowo? Czego się dzięki nim dowiecie? Czym was zaskoczą? Jakie drzwi przed wami uchylą? Oto trójka filmów ciekawostek, dzięki którym trochę inaczej spojrzycie na świat.

„Ludzki głos”

Przez ponad 40 lat reżyserowania filmów Pedro Almodovar wyraźnie dał publiczności do zrozumienia, jakie historie i postacie go interesują. Niewielu jest filmowców równie charakterystycznych, o „almodovarowskim klimacie” mówimy, kiedy na ekranie emocje sięgają zenitu, a namiętność uwikłanych w najdziwniejsze uczuciowe układy bohaterów prowadzi ich do niechybnej zguby. Plus wspaniałe kobiece role i dziko kolorowe stylowe wnętrza – oto Almodovar w czystej postaci. W „Ludzkim głosie” nie brakuje żadnego z wyżej wymienionych składników, a jednak to w twórczości reżysera rewolucyjne posunięcie. Po pierwsze Tilda Swinton na ekranie – twórca „Kiki” czy „Wszystkiego o mojej matce” nigdy wcześniej nie nakręcił anglojęzycznego filmu. Celowo nie piszę, że Tilda występuje tu w głównej roli, bo to właściwie filmowy monodram. Występuje tu jeszcze tylko sprzedawca w sklepie z narzędziami, od którego bohaterka grana przez Swinton (kobieta porzucona, na skraju załamania nerwowego) kupuje siekierę, żeby dać upust swojej rozpaczy. I jeszcze długość „Ludzkiego głosu” – pół godziny. Co z pozostałą prawie godziną? Po tym, jak wybrzmi ostatnia scena filmu, w ramach seansu zaglądamy z wizytą do mistrza hiszpańskiego kina i do ikony kina brytyjskiego. Zgodnie z nową pandemiczną tradycją, rozmawiają online, każde od siebie z domu. Chcecie wiedzieć jak mieszka Almodovar, a jak Tilda? Które z nich ma leniwie pozującego do kamery kota, a które psy? Jak się dogadują, jak powstawał film i co jeszcze wspólnie szykują? Wpadajcie do kina na „Ludzki głos”.

Kadr z filmu 'Ludzki głos'. (Fot. materiały prasowe)Kadr z filmu "Ludzki głos". (Fot. materiały prasowe)

„La Gomera”

Kryminalna historia gangsterska, opowiadana po części całkiem serio, po części z przymrużeniem oka. Jej reżyser Corneliu Porumboiu to uznany twórca rumuńskiej Nowej Fali, dotychczas kręcił filmy o i w swojej ojczyźnie, tym razem wziął się za produkcję międzynarodową. Jest tu wszystko, czego można się po tego typu kryminalnej historii spodziewać: skorumpowani policjanci, narkotyki, wielkie pieniądze, bezwzględne czarne charaktery, tajemnicza femme fatale. Ale są tu też wątki, których w takim filmie nie spodziewalibyście się wcale. Skąd w tytule „La Gomera”? To właśnie na tej jednej z Wysp Kanaryjskich gangsterzy mają dobić targu. A cała filmowa intryga opiera się na tutejszym el silbo. Czyli tradycyjnym języku tutejszych mieszkańców – gwizdanym. Na mało zaludnionej, a pokrytej dolinami i wzniesieniami, zamglonej i wietrznej Gomerze powstał system porozumiewania się na odległość inny niż rozpalanie ognisk czy bicie w tam tamy, skuteczniejszy i bardziej dokładny. Gwiżdże się głośno, przeciągle i bardzo melodyjnie. Całe sylaby. Dowolne zdanie, nazwy własne, wszystko. Dziś el silbo kultywuje się jako część tradycji regionu, jest wśród obowiązkowych przedmiotów w szkole. A w filmie „La Gomera” przybyłe z Bukaresztu typy spod ciemnej gwiazdy uczą się go jako szyfru, żeby porozumiewać się między sobą i uniknąć wpadki. Oryginalny pomysł? Tak jak i sam film, który niejednego widza skłoni do wycieczki na nie tak popularną – zupełnie niesłusznie – kanaryjską Gomerę.

Kadr z filmu 'La Gomera'. (Fot. materiały prasowe)Kadr z filmu "La Gomera". (Fot. materiały prasowe)

„Ojciec”

O tym filmie wiele mówi się w kontekście rewelacyjnej roli Anthony’ego Hopkinsa i Olivii Coleman i rzeczywiście oboje są świetni. A już szczególnie wznoszący się na wyżyny aktorstwa Hopkins: jeśli wydawało wam się, że znacie wszystkie jego genialne zagrania, możecie wyjść z kina zaskoczeni. Ta rola ma tym większy ciężar, że jest niezwykle osobista, Hopkins gra starszego schorowanego człowieka, w wywiadach sam przyznaje, że czerpał z doświadczeń własnego ojca, ale też oglądając go w tej roli nie sposób oprzeć się wrażeniu, że w jakimś sensie 84-letni brytyjski aktor odgrywa scenariusz, który może przytrafić się także jemu. Jego filmowy imiennik coraz mniej pamięta, coraz częściej mylą mu się fakty, gubi przedmioty, traci orientację. Tak, o starości i demencji opowiadano i w teatrze („Ojciec” to ekranizacja sztuki) i w kinie mnóstwo razy, a jednak ten film zaskakuje. Nakręcono go trochę jak thriller czy kryminał, tak, żeby każdy z nas mógł się wczuć w sytuację głównego bohatera. Razem z nim próbujemy odróżnić prawdę od tego, co tylko się wydaje, rozpoznać, kto jest kim, gdzie się w ogóle znajdujemy. Mieszkanie za każdym razem jest trochę inne, przedmioty zmieniają swoje miejsce. Czy córka Anthony’ego mieszka z mężem czy sama? Komu można ufać? Jaka jest kolejność zdarzeń? Odpowiedzi szukamy aż do finału, kiedy zagadka się rozwiązuje. Genialny pomysł, projekcje „Ojca” powinny być obowiązkowe dla wszystkich , którzy zajmują się bliskimi zmagającymi się z demencją czy chorobą Alzheimera. A właściwie dla każdego z nas, bo to poza wszystkim także po prostu film o byciu z drugim człowiekiem, wspieraniu go, nawet jeśli zupełnie nie rozumiemy jego zachowania.

Kadr z filmu 'Ojciec'. (Fot. materiały prasowe)Kadr z filmu "Ojciec". (Fot. materiały prasowe)

 1. Kultura

Seriale – nowości, które warto zobaczyć

Kadr z serialu
Kadr z serialu "Pure". (Fot. materiały prasowe)
Wśród serialowych nowości, są takie, które naprawdę warto zobaczyć. Oto produkcje, które obejrzycie z przyjemnością.

„Witamy na odludziu”, 8 odcinków, HBO GO

Nie spodziewajcie się kolejnego skandynawskiego kryminału. To bardziej czarna komedia w duchu braci Coen z elementami westernu. Akcja „Witamy na odludziu” rozgrywa się na północnych krańcach Norwegii, na dawnym terytorium Samów. Odwiedzamy niewielką, odizolowaną od świata społeczność, która składa się z samych oryginałów. Są tu: skorumpowany szef policji z chorobą Leśniowskiego-Crohna, opętana przez złego ducha sprzedawczyni, fińscy przemytnicy alkoholu, sutener w żałobie, przeklinająca Boga pastorka, no i patrząca na tę zwariowaną zbieraninę nauczycielka, która pojawiła się w Utmark, żeby zacząć nowe życie. Głównym wątkiem jest jednak zacięta rywalizacja między popijającym i niezbyt wygadanym hodowcą owiec Finnem a bezwzględnym Bilzim, dla którego Norwegowie to intruzi na ziemiach jego przodków. Zaczyna się banalnie, od konfliktu o owce, na które poluje ukochany pies Lapończyka. Sprawy się komplikują, gdy żona Finna opuszcza go i wraz z ich 12-letnią córką, najdojrzalszą z całego towarzystwa, wprowadza się do domu Bilziego.

„Nierealne”, 6 odcinków, HBO i HBO GO

W Londynie roku 1896 na skutek tajemniczego zjawiska część mieszkańców zostaje obdarzonych nadprzyrodzonymi zdolnościami. Chodzi głównie o kobiety, które bynajmniej nie zjednują sobie sympatii ogółu, są traktowane jako zagrożenie, a nawet prześladowane. Głównym bohaterkom serialu – skorej do bitki wieszczce i pomysłowej wynalazczyni – dzięki wsparciu filantropki z wyższych sfer udaje się stworzyć dla „dotkniętych” azyl. Serial jest jak ćwiczenie z wyobraźni, co by było, gdybyśmy przenieśli fabułę „X-Men” do wiktoriańskiej Anglii i wzbogacili ją feministycznym podtekstem. Produkcyjny rozmach robi wrażenie, ale mnożenie w nieskończoność wątków i pomysłów trochę nuży.

„Pure”, 6 odcinków, BBC First

Nerwica natręctw może się przejawiać kompulsywnym myciem rąk albo ciągłym sprawdzaniem, czy zakręciliśmy wodę. W przypadku 24-letniej Marnie manifestuje się obsesyjnymi myślami na temat seksu. Kiedy na 25-leciu ślubu rodziców wyobraźnia podsuwa jej pornoscenki z rodziną w rolach głównych, Marnie pęka. Ucieka do Londynu. Chce się w końcu dowiedzieć, co z nią nie tak. Może podświadomość daje jej do zrozumienia, że jest lesbijką albo seksoholiczką? Twórcy umiejętnie łączą komediową konwencję o dojrzewaniu grupy 20-latków z tematem wpływu nerwicy na życie, w tym relacje z bliskimi i przyjaciółmi.


 1. Kultura

Katarzyna Gintowt: "Bez sztuki byłabym wrakiem człowieka"

Katarzyna Gintowt, absolwentka warszawskiej ASP. Projektowania graficznego uczyła się w pracowni plakatu u profesora M. Urbańca, malarstwa w pracowni profesorki T. Pągowskiej. Ukończyła także Studium Scenografii u profesora J. Szajny. Była dyrektorem artystycznym i autorem makiet m.in. magazynów „Cosmopolitan” i „She”. (Fot. archiwum prywatne)
Katarzyna Gintowt, absolwentka warszawskiej ASP. Projektowania graficznego uczyła się w pracowni plakatu u profesora M. Urbańca, malarstwa w pracowni profesorki T. Pągowskiej. Ukończyła także Studium Scenografii u profesora J. Szajny. Była dyrektorem artystycznym i autorem makiet m.in. magazynów „Cosmopolitan” i „She”. (Fot. archiwum prywatne)
Bez sztuki byłabym dziś wrakiem człowieka − mówi malarka Katarzyna Gintowt. Kiedyś malarstwem i rysunkiem zajmowała się „przy okazji”, po wyprowadzce na Suwalszczyznę poświęca się im w pełni. Powstałe w tym czasie obrazy pokaże wkrótce w Galerii Leonarda w warszawskim centrum Koneser.

Czy sztuka jest dla ciebie formą rozwoju osobistego?
Sztuka jest dla mnie nie tylko formą rozwoju, ale także rodzajem terapii. W domu na suwalskiej wsi mogę zamknąć się w pracowni i potraktować ten czas jako medytację. Mam w głowie zanotowane jakieś obrazy i wrażenia, i jestem na tym skoncentrowana. I powiem ci, że już bym bez tego nie mogła żyć. W czasach pracy w luksusowych magazynach, malarstwo i rysunek były tylko „przy okazji”, teraz mogę wreszcie pokazać obrazy, które wtedy powstały, ponieważ dałam im całą moją uwagę, energię i talent.

W większości są to abstrakcyjne plenery...
Tak, ale nie malowałam ich w naturze. Nasycam się krajobrazami, porami roku, pogodą, nastrojem i potem w pracowni wyrzucam na płótno lub papier to, czego doświadczyłam, przetworzone już przeze mnie. Obrazów nie traktuję w sposób komercyjny, bo wyrywam je ze swoich wnętrzności. Nie wiem, czy to na nich widać, ale tak właśnie jest. Żeby wyjaśnić, czym są dla mnie, opowiem ci o moim dniu. A więc wstaję, biorę psa i ruszam na spacer po okolicy, czyli Wigierskim Parku Narodowym. Jest tu naprawdę pięknie. Mamy dwa jeziora, plażę, wieżę widokową, las… No a ja idę z psem i obserwuję. Co roku na przykład przyjeżdża tu, jak mogę już powiedzieć, nasza znajoma, rozbija namiot niedaleko wieży widokowej i tak sobie żyje kilka miesięcy z całą rodziną. Jeden z obrazów powstał tak, że po ich przyjeździe wróciłam do domu i z pamięci namalowałam ten moment, kiedy oni się już kąpali, odpoczywali po podróży.

- Obrazów nie traktuję w sposób komercyjny, bo wyrywam je ze swoich wnętrzności. Nie wiem, czy to na nich widać, ale tak właśnie jest - mówi Katarzyna Gintowt.- Obrazów nie traktuję w sposób komercyjny, bo wyrywam je ze swoich wnętrzności. Nie wiem, czy to na nich widać, ale tak właśnie jest - mówi Katarzyna Gintowt.

Pamiątką z wakacji jednak bym go nie nazwała. Mnie niepokoi.
No właśnie, to, co robię, to tylko pogranicze sztuki przedstawiającej i abstrakcyjnej. Niektóre obrazy są bardziej abstrakcyjne, inne mniej. Ale wszystkie są naładowane tym, co przeżyłam, co widzę, co czuję. Na przykład idę z psem na spacer, patrzę na rytmy brzóz, na rytmy innych drzew, a potem przenoszę je na płótno. Podobnie znajduję inspiracje w zaoranej ziemi. To nowy etap mojego malarstwa, który narodził się tutaj, na Suwalszczyźnie, i zapewne nigdzie indziej by się nie narodził w takiej formie.

Pejzaże i emocje – malarstwo, które leczy duszę?
Kiedy się zabieram do malowania, muszę być wewnętrznie naładowana. Muszę też mieć ochotę malować. Profesorowie mówią, że w malarstwie trzeba unikać anegdoty, ale dla mnie jest ona ważna. Aby ją jednak dobrze pokazać, muszę skupić się na świetle, zastanowić nad kolorami, kompozycją – zwłaszcza że mnie kompozycja bardzo kręci.

Kompozycje na twoich obrazach, w moim odczuciu, po mistrzowsku oddają postrzeganie świata, kiedy przeżywamy trudne emocje.
Dla mnie najbardziej przerażający moment to ten, kiedy staję przed czystym płótnem. Zazwyczaj wtedy mam jednak już w głowie, co zrobię że na przykład: „na tym płótnie opowiem o zimie”, i zaczynam. A wtedy jak podczas medytacji kompletnie odcinam się od zewnętrznego świata. Zaczynam tworzyć na płótnie świat, który wychodzi ode mnie, a nie jest tylko odwzorowaniem tego wokół mnie. W swoim świecie czuję się bezpieczna. Ten zewnętrzny budził zawsze we mnie różne lęki, na przykład boję się ludzi, jestem introwertyczką. Malarstwo mnie koi, a doświadczenie życia na wsi zmieniło także moje obrazy. Mniej zainteresowania człowiekiem, a więcej – naturą.

- Wszystkie moje obrazy są naładowane tym, co przeżyłam, co czuję. Idę z psem na spacer, patrzę na rytm drzew, a potem przenoszę je na płótno - mówi Katarzyna Gintowt.- Wszystkie moje obrazy są naładowane tym, co przeżyłam, co czuję. Idę z psem na spacer, patrzę na rytm drzew, a potem przenoszę je na płótno - mówi Katarzyna Gintowt.

Jak jeszcze zmieniłaś się przez te trzy lata?
Przestałam się spieszyć. Mam swój stały rytm, ale jest to rytm narzucony przez naturę. Nie chcę, żeby to brzmiało w sposób egzaltowany, ale to prawda. Wstaję razem ze słońcem, bo to jest dla mnie magiczny moment. Lubię się wtedy napatrzeć na świat, lubię się ładować tym specyficznym światłem wschodzącego słońca, tymi kolorami. Żyję też porami roku. Zima jest bardzo trudna. Ale potem jest nagroda – wiosna i lato. Pojawiają się kwiaty i ptaki. Magicznym momentem jest na przykład ten, na który czekam i którego staram się nie przegapić, a jest nim przylot żurawi. Zawsze zjawiają się trzy. Śmieję się, że to albo trójkąt, albo małżeństwo z dzieckiem, które – jak to teraz u ludzi bywa – nie chce się wyprowadzić.

Udało ci się tej wiosny złapać ten moment, kiedy przylatują?
Do tej pory zawsze mi się udawało. A wtedy dostaję takiego speedu, że chce mi się żyć jak nigdy! Bo tu jest życie. Przychodzą jelenie, a ja codziennie kupuję w sklepie pięć kilogramów kartofli i pięć kilogramów marchwi, i im wysypuję. Mój rytm życia reguluje też prowadzenie ogrodu na zasadach permakultury, a więc nie stosuję pestycydów, a uprawy dobieram tak, aby nawzajem się chroniły przed szkodnikami. Nauczyłam się tych zasad, i to się sprawdza. Wszystko samo rośnie, a ja nie mam problemu z kretami czy ze ślimakami. Nie zaburzam ekologicznej równowagi, nie tępię żadnych zwierząt i dlatego do mojego ogrodu przylatują ptaki, które te ślimaki zjadają. Sąsiadka, która prowadzi ogród tradycyjny, wciąż na nie narzeka…

Permakultura zakłada troszczenie się o ziemię, ale także o innych ludzi i sprawiedliwy podział dóbr…
Tutaj postanowiłam kultywować wszystko, co jest zgodne z naturą i co jest dobre. Oraz ograniczyć konsumpcję. Kiedy mam wybrać: czy wydam pieniądze na buty czy na farby albo filtr do aparatu, bo robię dużo zdjęć, to nigdy nie wybiorę butów.

Samo niespieszenie się może wiele zmienić…
Dokładnie tak, gdybym się spieszyła, nie miałabym czasu na permakulturę, na czekanie na żurawie, karmienie jeleni. Nauczyłam się tu kochać ziemię, kochać naturę, a to naprawdę wszystko zmienia. Ale też z tego powodu zaczynam świrować, bo tu są myśliwi, którzy zabijają zwierzęta. Są rolnicy, którzy zatruwają pola, a ja mam ule i szkoda mi pszczół. Nie chcę, żeby umierały załatwione chemią. A na przykład jutro jadę do wsi Szwajcaria pod Suwałkami walczyć o to, aby nie wycinali drzew.

Zamiast rozgrywek w redakcji, które często przypominały to, co znamy z „Diabeł ubiera się u Prady”, robisz coś bardzo sensownego.
Kiedyś sensem mojego życia było latte na soi. Tak, mam poczucie zmarnowanego czasu. No ale każdy z nas ma taki czas, kiedy „musi”, bo ma rodzinę, kredyt, ma dzieci. Na szczęście ja już nic nie muszę. Tu czuję się częścią natury, a to daje poczucie wewnętrznej równowagi…

Twoje malarstwo i rysunki tego nie pokazują. Mimo sielankowych miejsc i sytuacji jest w nich dużo trudnych emocji, depresyjnych, może nawet traumatycznych?
Zdecydowanie tak, choć wolałabym o tym nie mówić, wolę malować. Chciałabym, aby każdy mógł samodzielnie te moje prace odczytać. Powiem ci jednak, że moje życie i twórczość to była do niedawna ciągła walka z tym, co trudne, ciemne, chaotyczne. Teraz zaczynam odnosić w niej zwycięstwo, które polega na odzyskiwaniu wewnętrznej równowagi. Jestem pewna, że to zasługa czasu, jaki ofiarowałam mojemu malarstwu. Ale i miejsca, w którym żyję. Wróciłam do natury i to mnie leczy.

Miejskie życie nie służy spokojowi, wciąż o coś zabiegamy, rywalizujemy…
Jak mówi moja przyjaciółka, Hania Samson, w mieście trzeba wciąż: „kupywać, kupować, kupywać!”. Ale kiedy stajesz się częścią natury, wszystko wraca do normy, bo natura jest bardzo mądra.

Żyjesz ze sztuki?
Nie, ale mało o to dbam. Mam, jak wspominałam, taki problem, że ciężko mi się rozstawać z obrazami. Kontrakty, jakie dostają koleżanki artystki: powstaje hotel i w każdym pokoju powinien być obraz, a więc właściciel kupi płótna hurtem – mnie nie interesują. Z jednej strony to fajne, taka stała wystawa w hotelu, ale z drugiej – moje obrazy są zbyt intymne. Ja bym chciała, żeby kupowali je ci, którym one się naprawdę podobają. Jak ktoś powie: „o rany, jakie fajne, ja chcę to mieć” – to jest dla mnie największa zapłata!

„O rany, jaki fajny jest ten obraz z kilkoma psami, chciałabym go mieć!”. No właśnie, czy psy na obrazach to także zysk z zamieszkania na wsi?
Psy były ze mną już w Warszawie. Kocham te zwierzaki i zawsze je miałam. Dlatego zazwyczaj na każdym moim obrazie znajdzie się jakiś piesek. Kiedy boisz się ludzi, to bywa, że pies jest twoim jedynym przyjacielem…

Ale tu, na wsi, malując, pokonałaś swoje lęki?
Bez sztuki byłabym dziś wrakiem człowieka, tyle ci powiem…

Katarzyna Gintowt, absolwentka warszawskiej ASP. Projektowania graficznego uczyła się w pracowni plakatu u profesora M. Urbańca, malarstwa w pracowni profesorki T. Pągowskiej. Ukończyła także Studium Scenografii u profesora J. Szajny. Była dyrektorem artystycznym i autorem makiet m.in. magazynów „Cosmopolitan”, „She”.

 1. Kultura

"Mayerling" w Teatrze Wielkim Operze Narodowej. Poleca szefowa działu kultury „Zwierciadła”

"Mayerling", Vladimir Yaroshenko i Chinara Alizade jako Arcyksiąże Rudolf i Mary Vetsera. (Fot. Ewa Krasucka/materiały prasowe)
Sceny znowu są dostępne na żywo dla publiczności, a Teatr Wielki Opera Narodowa w Warszawie świętuje wystawiając „Mayerlinga”. Baletową opowieść o jednej z bardziej intrygujących zagadek przeszłości, tajemniczej śmierci słynnej pary kochanków.

Tytułowy „Mayerling” to nazwa pałacu myśliwskiego w Austrii, w którym 30 stycznia 1889 roku arcyksiążę Rudolf, następca tronu austro-węgierskiego, jedyny syn Franciszka Józefa I i cesarzowej Elżbiety, zmarł w tajemniczych okolicznościach z 19-letnią baronówną Marią Vetserą u boku. Podwójne samobójstwo czy zabójstwo? Zagadka śmierci tych dwojga nie została rozwikłana do dzisiaj i z miejsca stała się pożywką dla plotek, teorii spiskowych, a także niewyczerpaną inspiracją dla pisarzy i scenarzystów. Najsłynniejsza ekranizacja tej historii to „Mayerling” Terence’a Younga z Omarem Sharifem i Catherine Deneuve rolach głównych. Film do kin trafił w 1968 roku, a dokładnie dekadę później swoją prapremierę w londyńskim Royal Opera House miała baletowa wersja „Mayerlinga”.

'Mayerling', Vladimir Yaroshenko jako Arcyksiąże Rudolf.(Fot. Ewa Krasucka/materiały prasowe)"Mayerling", Vladimir Yaroshenko jako Arcyksiąże Rudolf.(Fot. Ewa Krasucka/materiały prasowe)

Balet w czterech aktach stworzony przez sir Kennetha MacMillana, słynnego brytyjskiego choreografa do muzyki Ferenca Liszta. Porywczy, kochliwy, z obsesją na punkcie rewolwerów i śmierci Rudolf i zapatrzona w niego młodziutka Vetsera. To historia ich miłości, namiętności, romansu bez szans na szczęśliwe zakończenie, historia życia pod presją konwenansów i monarszych powinności, aż w końcu decyzji kochanków o wspólnej śmierci. „Mayerling” grany jest rzadko, tylko na wybranych scenach baletowych świata, do słynnych jego wystawień należy choćby to z 2013 roku z „pierwszym bad boyem baletu” Siergiejem Połuninem w roli Rudolfa. Premierę w warszawskim Teatrze Wielkim Operze Narodowej ma spektakl pod batutą Patricka Fournilliera, w wykonaniu tancerzy Polskiego Baletu Narodowego. A w obsadzie największe gwiazdy warszawskiej sceny – Władimir Jaroszenko, Yuka Ebihara i Chinara Alizade.

Fot. materiały prasoweFot. materiały prasowe

 1. Kultura

"Boginie" – premiera w Teatrze Słowackiego w Krakowie

Fot. Bartek Barczyk/materiały prasowe Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie
Fot. Bartek Barczyk/materiały prasowe Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie
Teatr Słowackiego w Krakowie zaprasza na kolejną premierę, tym razem spektaklu "Boginie" opartego na mitach Orfeusza i Eurydyki oraz Demeter i Kory. – Archetypiczna energia mitów greckich, stwarza przestrzeń do poszukiwań wspólnych płaszczyzn dla antyku i świata dzisiejszego, co wydaje mi się szczególnie fascynujące – wyjaśnia reżyser Jan Jeliński.

„Boginie” to spektakl oparty na mitach Orfeusza i Eurydyki oraz Demeter i Kory, które łączy motyw wędrówki między światami żywych i umarłych. Moment przejścia oraz liczne w kulturze przedstawienia Hadesu zainspirowały twórców do postawienia pytania o kondycję bogów i bogiń. To opowieść o cielesności, bólu, chorobie, ale również o poszukiwaniu tożsamości, wracaniu do zdrowia i nauce rozumienia własnego ciała. Czym jest Hades dla Demeter, bogini urodzaju i opiekunki pięknych narodzin? Czym jest Hades dla jej córki Kory, jedynej żywej wśród umarłych? Czym jest Hades dla Eurydyki nieustannie wyciąganej z zaświatów? Czym jest Hades dla Orfea, w mitologii sławnego poety i argonauty? Czym jest Hades dla Karen Carpenter? Czym i kim jest Hades współcześnie?

– Wybrałem temat czerpiący ze świata mitycznego, ponieważ interesuje mnie badanie kondycji bóstw w kontekście współczesności. Archetypiczna energia mitów greckich, stwarza przestrzeń do poszukiwań wspólnych płaszczyzn dla antyku i świata dzisiejszego, co wydaje mi się szczególnie fascynujące – wyjaśnia Jan Jeliński, reżyser spektaklu, student V roku Wydziału Reżyserii warszawskiej Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza, laureat nagrody głównej Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu podczas 10. Forum Młodej Reżyserii za wrażliwość i autorską drogę w rozczytywaniu i redefiniowaniu archetypów kultury za reżyserię spektaklu „Nimfy 2.0” wyreżyserowanym w Starym Teatrze.

Obsada:
Natalia Strzelecka
Alina Szczegielniak
Magdalena Osińska
Karol Kubasiewicz
Rafał Szumera

Pozostali twórcy:
reżyseria: Jan Jeliński
tekst i dramaturgia: Alicja Kobielerz
scenografia i kostiumy: Rafał Domagała
muzyka: Filip Grzeszczuk
wideo: Adam Zduńczyk
projekty multimedialne: Tomasz Gawroński
inspicjent: Bartłomiej Oskarbski
producentka: Oliwia Kuc

Premierowy set: 4,5,6 czerwca
Spektakle w lipcu: 1,2,3,4 lipca

Bilety i więcej informacji na www.teatrwkrakowie.pl.