1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura
  4. >
  5. Skandynawskie kryminały – polecamy 5 książek najpopularniejszych skandynawskich autorów

Skandynawskie kryminały – polecamy 5 książek najpopularniejszych skandynawskich autorów

(Fot. iStock)
(Fot. iStock)
Zobacz galerię 9 zdjęć
Skandynawskie kryminały są jednym z najchętniej czytanych gatunków książek na całym świecie. Mroźny klimat Północy stanowi idealne tło do kryminalnych historii, mrocznych zagadek i zawiłych śledztw. Polecamy 5 książek najpopularniejszych skandynawskich autorów kryminałów.

Stieg Larsson „Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet”

Nie wypadało zacząć naszego zestawienia od książki jakiegokolwiek innego autora, bowiem Stiega Larssona można już śmiało nazywać legendą skandynawskiego kryminału. Na jego fenomen składa się nie tylko niewiarygodny talent pisarski, ale również historia jego samego. W 2008 roku Stieg Larsson, znany w Szwecji jako dziennikarz i publicysta, zmarł nagle na atak serca i tym samym nie doczekał premiery swojej pierwszej książki. W tym samym roku został drugim najlepiej sprzedającym się autorem świata.

A wszystko za sprawą znakomitej trylogii „Millenium”, której pierwszą częścią jest właśnie „Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet”. Książka opowiada o dziennikarzu finansowym i wydawcy magazynu „Millenium” Mikaelu Blomkvist, który pracuje nad sprawą kryminalną sprzed czterdziestu lat, kiedy to Harriet Vanger znika nie zostawiając śladu. Pomaga mu Lisabeth Salander, intrygująca hackerka komputerowa. Blomkvist i Salander tworzą niezwykłą parę i wspólnie wpadają na trop mrocznej i krwawej rodzinnej historii. To doskonała, wielowątkowa opowieść, mroczna i pełna znakomicie wykreowanych postaci. Idealny wybór dla tych, którzy dopiero poznają skandynawskie kryminały.

 \ "Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet", Stieg Larsson, Wydawnictwo Czarna Owca, cena: ok. 40 zł

Camilla Läckberg „Księżniczka z lodu”

Camillę Läckberg nie bez powodu nazywa się szwedzką Agathą Christie. „Księżniczka z lodu” to jej debiutancka powieść, która momentalnie przyniosła jej ogromny rozgłos i stała się początkiem doskonałej sagi o Fjällbace. Fjällbacka to rodzinna miejscowość autorki. Małe, nadmorskie miasteczko na Zachodzie Szwecji, z którego Läckberg postanowiła zrobić centrum akcji jej mrocznej i krwawej sagi.

„Księżnicza z lodu” to początek całej historii – w jednym z domów znaleziono zwłoki młodej kobiety. Początkowo wszystko wskazywało na samobójstwo, jednak szybko okazało się, że kobieta została zamordowana. Erika Falc, pisarka i przyjaciółka z dzieciństwa zmarłej kobiety, rozpoczyna prywatne śledztwo, w którym pomaga jej miejscowy policjant Patrik Hedström. Kryminały skandynawskie wyróżnia specyficzny klimat, a powieść Läckberg to jego kwintesencja. Głęboko skrywane w bohaterach emocje, które nagle wybuchają ze zdwojoną siłą, wywleczone na wierzch ludzkie pragnienia i namiętności, a wszystko okraszone tajemnicą i chłodnym klimatem prowincji.

 \ "Księżniczka z lodu", Camilla Läckberg, Wydawnictwo Czarna Owca, cena: ok. 25 zł

Jo Nesbø „Macbeth”

Jo Nesbø to nie tylko znakomity norweski pisarz, ale również muzyk poprockowy, a kiedyś piłkarz i makler giełdowy. W świecie literackim zasłynął za sprawą genialnego cyklu o Harry’m Hole, niepokornym i bezkompromisowym policjancie dotkniętym piętnem alkoholizmu. My jednak polecamy książkę zupełnie różną od jego najsłynniejszej serii, ale napisaną w równie genialnym stylu norweskiego mistrza gatunku. „Macbeth” powstał z okazji 400-lecia śmierci Williama Szekspira. Choć bohaterowie książki noszą szekspirowskie imiona są zupełnie nowymi kreacjami Jo Nesbø. Tytułowy Macbeth to policjant mieszkający w pewnym przemysłowym mieście, w którym na porządku dziennym panuje korupcja, handel narkotykami i przestępczość. On jest dowódcą jednostki specjalnej i jako jeden z nielicznych funkcjonariuszy nie jest skorumpowany. Po sukcesie przeprowadzonej przez niego akcji przeciwko handlarzom narkotyków jego kariera zaczyna nabierać zawrotnego tempa i prowadzi go do coraz głębszego uzależnienia od władzy. To opowieść o władzy, która uzależnia bardziej niż narkotyki, zaspokaja wszystkie pragnienia i sprawia, że nawet najbardziej szlachetny człowiek może stać się uosobieniem zła.

 \ "Macbeth", Jo Nesbø, Wydawnictwo Dolnośląskie, cena: ok. 40 zł

Åsa Larsson „Burza słoneczna”

Åsa Larsson to jedna z najpopularniejszych i najczęściej tłumaczonych szwedzkich autorek powieści kryminalnych. „Burza słoneczna” to jej najbardziej osobista, debiutancka powieść, wcześniej wydawana pod tytułem „Burza z krańców ziemi”, która rozpoczyna serię z utalentowaną prawniczką Rebeką Martinsson w roli głównej. W jednym z kościołów dochodzi do brutalnego zabójstwa pastora. Zwłoki odnajduje siostra ofiary, która niezwłocznie zawiadamia policję i znika bez śladu. W śledztwo angażuje się komisarz Anna Maria Mella, w tym samym czasie w rodzinne strony powraca Rebeka Martinsson, prawniczka ze Sztokholmu. Wkrótce na jaw wychodzą tajemnice rodziny pastorów. „Burza słoneczna” to mroczny kryminał, napisany jednak w delikatny, wręcz kobiecy sposób. Powściągliwe, a zarazem metaforyczne i starannie zbudowane opisy sprawiają, że krwawa akcja nie dzieje się na stronach książki, a w wyobraźni czytelnika.

 \ "Burza słoneczna", Åsa Larsson, Wydawnictwo Literackie, cena: ok. 35 zł

Henning Mankell „Morderca bez twarzy”

Henning Mankell to rewelacyjny dziennikarz, teatralny reżyser i dramaturg oraz genialny pisarz – postać niezwykła i wybitna. „Morderca bez twarzy” to powieść kultowa, a wykreowany przez Mankella komisarz Kurt Wallander to już pewnego rodzaju ikona skandynawskich kryminałów. Jest to książka wydana blisko 30 lat temu, która jednak w żadnym stopniu nie traci na aktualności i nadal można ją odnieść do wydarzeń współczesnego świata. To historia niezwykle brutalnego morderstwa pary staruszków, które prowadzi wspomniany komisarz Wallander. Nie ma motywów, a jedynym śladem jest powtarzane przez umierającą kobietę słowo „cudzoziemcy”. Informacja przedostaje się do prasy, co przynosi rasistowskie akty odwetu. Dodatkowo w okolicy zaczynają się prześladowania imigrantów. Wallander podejmuje trop, pytania się mnożą, a zagadka staje się coraz bardziej zawiła. To lektura obowiązkowa dla wszystkich, którzy chcą poznać skandynawskie kryminały od podszewki.

 \ "Morderca bez twarzy", Henning Mankell, Wydawnictwo W.A.B., cena: ok. 40 zł

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze