1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura

4. Festiwal Fotodokumentu w Warszawie

Technikę blueboxu telewizyjnego można wykorzystać w fotografii dokumentalnej. Przekonają się o tym uczestnicy warsztatu multimedialnego organizowanego z okazji 4. Festiwalu Fotodokumentu w Galerii Wysokich Napięć SWPS. W ramach wydarzenia zostaną zaprezentowane dwie odrębne wystawy zdjęć reportażowych z Rosji, Czeczenii, Gruzji i Polski.

Jak wygląda warsztat pracy jednego z uznanych polskich dokumentalistów? Multimedialne spotkanie z Mariuszem Foreckim rozpocznie 4. Festiwal Fotodokumentu w SWPS w Warszawie (16.01, godz. 18.00, ul. Chodakowska 19/31). Autorski pokaz poznańskiego twórcy, który dokumentuje zjawiska społeczne, wykorzystując efekt nawiązujący do techniki blueboxu telewizyjnego, będzie towarzyszył uroczystemu otwarciu pierwszej z wystaw pokazywanych w ramach festiwalu. Obowiązują zapisy: Katarzyna.Chmielewska@swps.edu.pl.

Przed spotkaniem autorskim z Foreckim odbędzie się wernisaż festiwalowej wystawy, który poprowadzi Marcin Zaborski, dziennikarz radiowej Trójki (godz. 17.30, wstęp wolny).

Najnowsza wystawa Galerii Wysokich Napięć SWPS składa się z dwóch części. Prezentuje Rosję i Polskę z czterech różnych punktów widzenia w ponad 150 fotografiach dokumentalistów o międzynarodowej renomie. Pierwsza wystawa (16.01-17.02) to reportażowe zdjęcia Sergeya Maximishina pt. „Imperial Palast. 20 years after” i Stepana Rudika ze zbioru „Polska”. Podczas drugiej (22.02-19.03) zostaną zaprezentowane fotografie Igora Mukhina z kolekcji „Moskwa dwutysięczna” i Mariusza Foreckiego z serii „Popkultura pracy”, „Za mostem” czy „kolekcja Wrzesińska”.

20 lat po rozpadzie systemu politycznego Związku Radzieckiego nic albo prawie nic nie wiemy o Rosji. Pożegnanie z komuną dla wielu Polaków oznaczało równoczesne pożegnanie z Rosją – podkreśla Monika Piotrowska, kurator festiwalowych wystaw z Instytutu ProFotografia. Czy jednak tak bardzo się od siebie różnimy? – pyta Piotrowska.

Będzie to już czwarta edycja corocznego Festiwalu Fotodokumentu. Każdorazowo jest on poświęcony sprawom ważnym społecznie. Najnowsza festiwalowa wystawa „Rosja/Polska” przypada w 20. rocznicę rozpadu systemu politycznego Związku Radzieckiego i powstania nowej Rosji. Wystawę współfinansuje Miasto Poznań. Szczegółowe informacje na: oraz .

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze