1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura

Do Nagrody im. Kapuścińskiego za reportaż literacki zgłoszono 72 tytuły

123rf.com
123rf.com
72 książki zgłoszono do tegorocznej edycji Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki. Finalistów konkursu poznamy w kwietniu a laureata nagrody - w maju.

Ponad połowa zgłoszonych tytułów - 41 pozycji - to książki autorów polskich. Do nagrody im. Kapuścińskiego za reportaż literacki książki zgłosiło w tym roku 29 wydawców, najwięcej propozycji nadesłało wydawnictwo Czarne - 19 tytułów, nieco mniej Świat Książki - 8 książek, a Nasza Księgarnia i W.A.B. - po 5 tytułów.

Laureata nagrody poznamy 11 maja, w drugim dniu III Warszawskich Targów Książki.

Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego przyznawana jest co roku laureatowi najlepszego reportażu literackiego opublikowanego po polsku w formie książki. Pierwszy raz została przyznana w 2010 roku Francuzowi Jeanowi Hatzfeldowi za reportaż z Rwandy, pt. "Strategia antylop". Laureatką II edycji została Swietłana Aleksijewicz, za książkę "Wojna nie ma w sobie nic z kobiety".

Nagrodą w konkursie jest 50 tys. zł, a jeśli zdobywa ją autor zagraniczny, nagrodę w wysokości 15 tys. zł otrzymuje też tłumacz. Tegorocznymi organizatorami Nagrody im. Kapuścińskiego są miasto st. Warszawa u "Gazeta Wyborcza".

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze