1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura
  4. >
  5. Do Nagrody im. Kapuścińskiego za reportaż literacki zgłoszono 72 tytuły

Do Nagrody im. Kapuścińskiego za reportaż literacki zgłoszono 72 tytuły

123rf.com
72 książki zgłoszono do tegorocznej edycji Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki. Finalistów konkursu poznamy w kwietniu a laureata nagrody - w maju.

Ponad połowa zgłoszonych tytułów - 41 pozycji - to książki autorów polskich. Do nagrody im. Kapuścińskiego za reportaż literacki książki zgłosiło w tym roku 29 wydawców, najwięcej propozycji nadesłało wydawnictwo Czarne - 19 tytułów, nieco mniej Świat Książki - 8 książek, a Nasza Księgarnia i W.A.B. - po 5 tytułów.

Laureata nagrody poznamy 11 maja, w drugim dniu III Warszawskich Targów Książki.

Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego przyznawana jest co roku laureatowi najlepszego reportażu literackiego opublikowanego po polsku w formie książki. Pierwszy raz została przyznana w 2010 roku Francuzowi Jeanowi Hatzfeldowi za reportaż z Rwandy, pt. "Strategia antylop". Laureatką II edycji została Swietłana Aleksijewicz, za książkę "Wojna nie ma w sobie nic z kobiety".

Nagrodą w konkursie jest 50 tys. zł, a jeśli zdobywa ją autor zagraniczny, nagrodę w wysokości 15 tys. zł otrzymuje też tłumacz. Tegorocznymi organizatorami Nagrody im. Kapuścińskiego są miasto st. Warszawa u "Gazeta Wyborcza".

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze