1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura

Maryam Jafri - wystawa w Instytucie Sztuki Wyspa

Instytut Sztuki Wyspa
Instytut Sztuki Wyspa
Maryam Jafri to artystka poruszająca się w obszarach wideo, performans i fotografii.

Jej prace, oparte o proces badawczy i interdyscyplinarne poszukiwania, wyróżnia język wizualny, lokujący się między filmem, teatrem a serią narracyjnych eksperymentów, oscylujących między dziełem opartym o scenariusz a dokumentem, fragmentem a całością. Dzieła Jafri często rozpoczynają się od czegoś, co wydaje się konkretne: czy to archiwum, czy spisanego tekstu, by następnie doprowadzić do rozbicia ustalonych form.

"Śmierć z przyjaciółmi" („Death with Friends”, 2010) za punkt wyjścia obiera tekst "Baburnamy" – dziennika Babura, XVI-wiecznego założyciela dynastii, rządzących Indiami, Wielkich Mogołów. "Baburnama" stanowi pierwszy znany przykład piśmiennictwa autobiograficznego w literaturze islamskiej, a de facto pierwszy w ogóle. Podróżując przez obecne tereny Afganistanu, Pakistanu i północnych Indii, Babur opisuje swe podboje w tych rejonach, a także notuje ogólne obserwacje z życia codziennego mieszkańców.

Maryam Jafri, mieszka i tworzy w Nowym Jorku i Kopenhadze. W "Scenach" zostaną pokazane następujące prace wideo artystki: "Bal przebierańców" („Costume Party”, 2005), "Inscenizowane archiwum" („Staged archive”, 2008) i "Śmierć z przyjaciółmi" („Death with Friends”, 2010). Wystawa będzie pierwszym pokazem indywidualnym Jafri w Polsce.

Wystawa została zorganizowana w ramach Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Wizualnych Alternativa, Gdańsk 2012, potrwa do 11 marca 2012. Więcej informacji na stronie www.wyspa.art.pl i www.alternativa.org.pl.

 

 

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze