1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura

Koncert Budka Suflera i Goście w Zabrzu

21 października o godz. 19.00 na koncert Budki Suflera, w którym udział wezmą również Goście, czyli Izabela Trojanowska, Urszula, Felicjan Andrzejczak oraz Piotr Cugowski.

Na to wydarzenie czekali z pewnością wszyscy fani i wielbiciele legendy polskiej muzyki – Budki Suflera. Zespół powstał w 1969 roku z inicjatywy wokalisty Krzysztofa Cugowskiego. Oficjalnie powstanie zespołu datuje się na rok 1974, kiedy ukazało się pierwsze radiowe nagranie Budki Suflera „Sen o dolinie”. Jednak początki grupy sięgają roku 1969, kiedy to grupa licealnych kolegów, z Krzysztofem Cugowskim na czele, postanowiła rozpocząć wspólne występy. Ta przygoda nie trwała jednak długo. Grupa wkrótce się rozwiązała i wróciła do tworzenia muzyki już z Romualdem Lipko w składzie – w roku 1972. Później był już wspomniany „Sen o dolinie” i prawdziwa eksplozja popularności, która dała grupie motywację do dalszej pracy.

Fonograficzny debiut Budki Suflera to płyta „Cień wielkiej góry” z 1975 roku. Zespół nagrał album w składzie: Krzysztof Cugowski, Romuald Lipko, Tomasz Zeliszewski i Andrzej Ziółkowski. W nagraniu gościnnie wystąpili również Czesław Niemen oraz zespół Alibabki. Płyta jest do dziś uznawana za jedną z najważniejszych w historii polskiego rocka.

W swojej karierze zespół często współpracował z różnymi artystami, m.in.: Anną Jantar (z którą muzycy przygotowali wielki przebój „Nic nie może przecież wiecznie trwać”), Izabelą Trojanowską (tworząc z nią takie hity jak „Wszystko czego dziś chcę”, czy „Tyle samo prawd, ile kłamstw”), Romualdem Czystawem („Za ostatni grosz”), Urszulą („Malinowy Król” czy „Dmuchawce, latawce, wiatr”) i Felicjanem Andrzejczakiem („Jolka, Jolka pamiętasz”). Zapraszamy na ten niepowtarzalny i jedyny taki koncert, na którym usłyszymy największe przeboje grupy, m.in.: „Cień wielkiej góry”, „Za ostatni grosz”, „Bal wszystkich świętych”, „Martwe morze”, „Takie tango”, „Jolka, Jolka pamiętasz”, „Sen o dolinie”, „Jest taki samotny dom”, „Noc komety”, „Twoje radio” i wiele innych.

Bilety w cenie 70, 100, 120 i 150 złotych.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze