1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura
  4. >
  5. "7 rooms" - wystawa zdjęć Rafała Milacha w Zachęcie

"7 rooms" - wystawa zdjęć Rafała Milacha w Zachęcie

Rafał Milach przedstawia historie Rosjan, którzy urodzili się jeszcze w ZSSR, ale w dorosłość wchodzili już w putinowskiej Rosji.

Jest to opowieść o zwykłych ludziach, ich przyjaciołach, rodzinach oraz o świecie, w którym żyją. W zdjęciach Milacha nie znajdziemy ani skrajności, ani sensacji. Oglądamy codzienne życie przedstawicieli pokolenia trzydziestolatków, którego fotograf był świadkiem na przestrzeni ostatnich sześciu lat. - Przeszedłem trzy fazy znajomości z moimi bohaterami. Najpierw byli przewodnikami po miastach, potem stali się bohaterami moich zdjęć, a na koniec przyjaciółmi, z którymi więcej rozmawiam, niż ich fotografuję - wyjaśnia autor.

Na cykl 7 pokoi składa się sześć historii, których bohaterowie pochodzą z różnych części dawnego Związku Radzieckiego. Gala mieszkała w Jekaterynburgu, jednak wraz z rodziną wyemigrowała do Francji. Korzenie Miry są w Chakasji, urodziła się w Moskwie, ale większą część swojego życia spędziła w Krasnojarsku. Sasza i Nastia z Jekaterynburga żyją we własnym świecie, nie dopasowują się do otaczającej rzeczywistości. Lena to Kazaszka o rosyjskich korzeniach, mieszka w Moskwie i jest immunologiem. Stas - dziennikarz, „prawdziwy syberyjski niedźwiedź” - mieszka z rodziną w Krasnojarsku, lecz dużo podróżuje, pisząc teksty do kampanii wyborczych. Wasia pochodzi ze wsi pod Jekaterynburgiem. Za dnia opiekuje się kilkuletnią córką, nocami zaś - pod pseudonimem Panichida - jest gwiazdą lokalnej sceny drag queen.

Tytułowy siódmy pokój to przede wszystkim reportaże Swietłany Aleksijewicz, czyli metaforyczny bagaż wspomnień całego pokolenia urodzonego w ZSRR. Może to być również przestrzeń wypełniona przez podwójne życie Wasi albo pokój Saszy i Nastii, którzy tworzą jedną opowieść. Każdej historii poświęcono na wystawie osobne miejsce, gdzie zdjęciom towarzyszą wypowiedzi bohaterów. Wstępem do ekspozycji jest realizacja multimedialna pokazująca wszystkie postaci w ich otoczeniu — w domu, w pracy, na osiedlu czy w mieście.

Ważnym uzupełnieniem historii przedstawionych przez Milacha są fragmenty książki Aleksijewicz Urzeczeni śmiercią (opublikowane w folderze towarzyszącym wystawie). Autorka opowiada prywatne historie ludzi, którzy targnęli się na swoje życie wraz z końcem Związku Radzieckiego. Poszerzenie 7 pokoi o wątek pamięci i zestawienie historii najnowszej z tą bardzo niedawną pozwala trochę lepiej zrozumieć Rosjan. Rafał Milach po zakończeniu realizacji projektu wspominał: „W Rosji jest mnóstwo sprzeczności. Czasem wydawało mi się, że już niektóre rozumiem, ale kolejny wyjazd udowadniał, że jestem w błędzie”.

kurator: Joanna Kinowska współpraca: Anna Bystrowska, Dorota Ostrowska,  Marlena Talunas, Marta Syrzistie Wystawa czynna w dniach 25.02 – 1.04.2012

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze