1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura

Rosja kocha Warlikowskiego

Spektakl Krzysztofa Warlikowskiego (A)POLLONIA został nagrodzony jako najlepsze przedstawienie z zagranicy prezentowane w Rosji w 2011 roku.

(A)pollonia prezentowana była na festiwalu Złota Maska w marcu 2011 roku. Złota Maska to najważniejszy rosyjski festiwal teatralny i najbardziej prestiżowa państwowa nagroda wręczana od 1994 roku we wszystkich kategoriach teatralnych: teatr dramatyczny, opera, balet, operetka, musical i teatr lalek. W 2009 roku uhonorowano nią Krystiana Lupę.

Co roku w Moskwie prezentowane są najważniejsze rosyjskie przedstawienia. Ale dawno już festiwal wykroczył poza teatralną scenę Rosji i uwzględnia także program pozakonkursowy, na który składają się spektakle teatrów z krajów członkowskich Wspólnoty Niepodległych Państw i republik bałtyckich. Od 5 lat festiwal intensywnie rozwija program międzynarodowy. W ramach ostatniej edycji Złotej Maski szczególną uwagę skierowano na Polskę. Program Teatr Polski w Moskwie był pierwszą tak dużą prezentacją polskiego teatru i dramatu w Rosji.

Nagroda za najlepszy spektakl zagraniczny przyznawana jest od 1998 roku. O przyznaniu decydują krytycy i dziennikarze. Wśród nagrodzonych w poprzednich latach znaleźli się Giorgio Strehler, Josef Nadj, Eimuntas Necrosius, Pina Bausch, Michael Thalheimer, Alvis Hermanis, Tamas Ascher, Robert Lepage.

Ceremonia wręczenia nagród festiwalu „Złota maska” odbędzie się 16 kwietnia na scenie Teatru Bolszoj. Apollonia w Warszawie już 17-20 maja 2012.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze