1. Zwierciadlo.pl
 2. >
 3. Kultura
 4. >
 5. Najlepsze włoskie filmy: komedie i romantyczne. Nasz ranking

Najlepsze włoskie filmy: komedie i romantyczne. Nasz ranking

Trudno wybrać najlepsze włoskie filmy, szczególnie jeśli mają to być komedie. Większość z nich ogląda się z uśmiechem i uczuciem sympatii. Na zdjęciu kadr z filmu „Terapia sercowa” z Tonim Servillo (fot. materiały prasowe Kino Świat)
Trudno wybrać najlepsze włoskie filmy, szczególnie jeśli mają to być komedie. Większość z nich ogląda się z uśmiechem i uczuciem sympatii. Na zdjęciu kadr z filmu „Terapia sercowa” z Tonim Servillo (fot. materiały prasowe Kino Świat)
Zobacz galerię 1 Zdjęć
„Komedia po włosku” (Commedia all'italiana) to włoski gatunek filmowy, który powstał na przełomie lat 50. i 60. XX w. Za tym określeniem kryje się kilkanaście lat, we włoskim przemyśle filmowym, obfitujących w dobre produkcje. Włoskie komedie z tego okresu były najczęściej satyrą na trudne kwestie społeczne. Nie nabierajmy się jednak na ten „uśmiech” przepełniony groteską. Niezależnie od tego, czy porusza wątek romantyczny, miłosny, czy polityczny, włoskie kino komediowe zawsze okraszone jest pewną dawką smutku i goryczy. I na tym właśnie polega jego urok. Warto dodać, że ta komediowa tradycja została ponownie ożywiona w ostatniej dekadzie.

„Komedia po włosku” (Commedia all'italiana) to włoski gatunek filmowy, który powstał na przełomie lat 50. i 60. XX w. Za tym określeniem kryje się kilkanaście lat, we włoskim przemyśle filmowym, obfitujących w dobre produkcje. Włoskie komedie z tego okresu były najczęściej satyrą na trudne kwestie społeczne. Nie nabierajmy się jednak na ten „uśmiech” przepełniony groteską. Niezależnie od tego, czy porusza wątek romantyczny, miłosny, czy polityczny, włoskie kino komediowe zawsze okraszone jest pewną dawką smutku i goryczy. I na tym właśnie polega jego urok. Warto dodać, że ta komediowa tradycja została ponownie ożywiona w ostatniej dekadzie.

Włoskie komedie swój okres świetności miały w latach 60. XX w. W Polsce, poza pewnymi wyjątkami, były raczej mało znane. Do tych wyjątków zaliczyć można takie filmy jak „Rozwód po włosku” z Marcello Mastroiannim, „Wczoraj, dziś, jutro” z Sophią Loren, czy kultowy komediodramat „Amici miei” (już z lat 70.). Trzeba przyznać, że włoskie kino komediowe, mimo upływu lat, zachowało swój własny, niepowtarzalny styl. To, co wyróżnia włoskie komedie to różnorodność podejmowanych tematów. Ich twórcy nie popadają w schematy i rozśmieszają widza na wiele (inteligentnych) sposobów.

Poniżej przegląd filmów (10 tytułów) komediowych i komediowo – romantycznych z ostatnich lat, które dostępne są w wersji z polskimi napisami:

„Terapia sercowa” („Lasciati andare”)

Jeśli marzą nam się włoskie komedie w dobrym wydaniu to ten film rozśmiesza „z klasą”. Nie odrywa od rzeczywistości, ale odpręża. Sam reżyser Francesco Pio Amato zaznacza, że projekt narodził się z „chęci zrobienia genialnego filmu o zderzeniu ciała z umysłem”. Warto ten film zobaczyć choćby dla roli Tony Servillo. Znany z oscarowego „Wielkiego piękna” aktor po raz pierwszy w filmie wciela się w rolę komediową (choć talent komediowy ma we krwi, o czym świadczą jego kreacje teatralne). Servillo podkreślał, że Francesco Amato i Francesco Bruni w scenariuszu wycięli dla mnie tę rolę z pewnymi cechami pedanterii, obsesyjności, nudy, w których czuję się całkiem dobrze... (źródło: „La Repubblica”). Grany przez aktora bohater, Elia Venezia, jest psychoanalitykiem stroniącym od ludzi. Również z byłą żoną żyje na dystans (choć jest o nią zazdrosny). I pewnie kontynuowałby życie w tym „zamknięciu” i zawieszeniu, gdyby nie problemy zdrowotne, które zmuszają go do diety i uprawiania sportu. Elio zatrudnia więc młodą, zabawną i ekscentryczną trenerkę personalną o imieniu Claudia. Ta znajomość to początek wspaniałej przygody i przyjaźni, a przede wszystkim sposób na odzyskanie radości z życia (w końcu oryginalny tytuł „Lasciati andare” tłumaczy się z włoskiego jako „Rozluźnij się”).

Do obejrzenia na Chili.com lub Vod.pl

„Jak bóg da” („Se Dio vuole”)

Tommaso De Luca, cieszący się dobrą sławą chirurg i zagorzały ateista podejrzewa, że jego syn Andrea jest homoseksualistą. Pewnego dnia syn informuje go, że chciałby porozmawiać z rodziną i coś ważnego im zakomunikować. Przekonany o swoich racjach (odnośnie orientacji syna) Tommaso zwołuje rodzinę i uprzedza ich, aby zachowali się podczas tego wyznania „właściwie”. Kiedy Andrea staje przed nimi wszyscy są już gotowi na jego „coming out”. Jednak, ku wielkiemu zaskoczeniu bliskich, oznajmia on, że poczuł powołanie i zamierza zostać… księdzem. I tu zaczyna się prawdziwa akcja. Zdesperowany ojciec postanawia wytropić charyzmatycznego księdza, który zaszczepił w jego synu ten „absurdalny” pomysł. Zatrudnia się więc w małym kościele jako osoba, która pragnie wspomóc jego remont. Nawiązuje w ten sposób kontakt z młodym księdzem (don Pietro). Ba, nawet się z nim zaprzyjaźnia... Film nie tylko pełen jest śmiesznych scen i ciepłych rozmów. W pewnym momencie pojawiają się dość niespodziewane wypadki, które zmuszają głównego bohatera do refleksji. Zabawną i sentymentalną włoską komedię szczególnie można polecić na święta, tym bardziej, że dotyczy kwestii wiary i podejścia do niej. Warto zaznaczyć, że Marco Giallini (Tommaso) to jeden z czołowych aktorów komediowych współczesnego kina włoskiego.

Do obejrzenia na Chili.com

„Ciao Italia!”

Włoskie komedie kojarzą się niektórym z oscarowym „Życie jest piękne” – do tego właśnie klimatu nawiązuje „Ciao Italia”. Czas wojny mamy tu jednak w innym ujęciu – amerykańsko-sycylijskim. Jest rok 1943. Włoski imigrant z Nowego Jorku (Arturo) zakochuje się w swojej rodaczce. Niestety, dziewczyna powiązana jest z sycylijską mafią. Wuj Flory obiecał jej rękę synowi szefa mafii. Zakochany Arturo gotów jest jednak pokonać przeszkody, które stoją na drodze ich wielkiej miłości. Chcąc skłonić rodzinę Flory do zmiany decyzji, wstępuje do amerykańskiej armii i razem z wojskiem udaje się na Sycylię, gdzie mieszka jej rodzina. Całą wojenną historię i sprawy mafijne obserwujemy przez bajkowy filtr. Humor rodzi się tutaj m.in. z obserwacji zderzenia kultur, jednej bardziej tradycyjnej, drugiej bardziej progresywnej. Ciepła, zabawna i wzruszająca komedia polecana jest dla całej rodziny.

Do obejrzenia na Vod.pl

„Nadmiar łaski” („Troppa Grazia”)

Lucia jest inspektorką nadzoru. Jej delikatność nie współgra jednak z rzeczywistością wokół niej, a także z osobami, z którymi na co dzień ma do czynienia. W dodatku małżeństwo Lucii również przechodzi kryzys i mąż opuszcza dom. Można się domyślać, że bohaterka nie podjęłaby żadnych radykalnych działań i zmian, gdyby nie to, że niespodziewanie zaczyna jej się ukazywać Matka Boska (co ciekawe, łączy ona ten fakt z metafizycznymi zdarzeniami z okresu wczesnego dzieciństwa). Ta szczególna łaska zaczyna wywracać jej świat, a przy okazji otoczenie, w którym żyje, do góry nogami. Ukazująca się Lucii Matka Boska, mimo spokoju i łagodności, „wie czego chce”. Kim jest widziana przez Lucię postać? Warto się przekonać. Tym bardziej, że film został w Cannes wyróżniony nagrodą Europa Cinemas Label dla najlepszego filmu europejskiego.

Do obejrzenia na Vod.pl

„Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie („Perfetti sconosciuti”)

Włoskie komedie z Kasią Smutniak to żadna nowość. Ta jednak była jedną z pierwszych, więc było o niej głośno także w Polsce. Jeśli ktoś jeszcze jej nie widział to warto, choćby ze względu na grę aktorów.

Co by się stało, gdybyśmy podczas kolacji z najlepszymi przyjaciółmi wymienili się telefonami i podsłuchali, jakie każdy z nas ma sekrety? No właśnie, może lepiej tego nie wiedzieć… Znana komedia z Kasią Smutniak (w roli głównej) porusza temat prawdziwej przyjaźni, prawdy, słabości, tolerancji i prywatności. Trzeba tu zaznaczyć, że aktorka polskiego pochodzenia wcale nie wciela się w tym filmie w pozytywną rolę. Grana przez nią bohaterka (Eva) zaprasza, wraz z mężem, przyjaciół na kolację. Założenie jest takie, że będą celebrować spotkanie i cieszyć się wspólnym wieczorem. Początkowo wszystko przebiega w miłej atmosferze. Eva wymyśla jednak towarzyską zabawę, której konsekwencji, jak się okazuje, sama nie jest w stanie udźwignąć. Niewątpliwie każdy z bohaterów zmuszony będzie skonfrontować się z trudną prawdą o sobie, swoich przyjaciołach i relacjach. Postacią, która jest w tym filmie ostoją spokoju i zdrowego rozsądku i która nie ma tak naprawdę nic do ukrycia, jest mąż Evy (grany przez Marco Giallini).

Do obejrzenia na Vod.pl

„Żona czy mąż?” („Moglie e marito”)

Typowy motyw jak z kultowej, amerykańskiej komedii „Vice Versa”, jednak w innym, małżeńskim wydaniu. Andrea, zdolny neurochirurg, pochłonięty jest niemal bez reszty nauką. Razem z żoną Sofią (graną przez Kasię Smutniak) prowadzą raczej osobne życie. Sofia, też zaabsorbowana swoimi ambicjami, pracuje jako prezenterka w telewizji. Ich życie małżeńskie toczy się więc swoim torem... do momentu aż kochający eksperymenty Andrea postanawia wypróbować, z udziałem żony, jeden ze swoich pomysłów. Niestety, eksperyment okazuje się niezbyt udany i Andrea wraz z żoną zamieniają się ciałami. Teraz pozostaje im odnaleźć się w nowej, nieznanej rzeczywistości. Andrea (grany już przez Kasię Smutniak) odkrywa więc wszystkie aspekty bycia kobietą: trudności, wyzwania (w tym modowo – ubraniowe), a także życie seksualne z innej perspektywy (te głębsze doznania nawet by go przekonały do zmiany roli na stałe). Małżeństwo, w którym każde z partnerów skupione było na własnej pracy i karierze, dostaje przymusową lekcję empatii. Przy okazji odkrywają też różne swoje sekrety...

Do obejrzenia na Vod.pl

„Viva l’Italia”

Satyra na współczesne Włochy (i nie tylko): na zakłamanych polityków, umiłowanie do tandetnej rozrywki, załatwianie wszystkiego „po znajomości”. Nadto wielowątkowa, ale dynamiczna. Przede wszystkim gorzka, tak samo jak gorzka może być prawda. To właściwie prawdę można uznać za głównego „bohatera” tego filmu. A prawdę głosi… polityk. Pewien znany poseł Michele Spagnolo, będący już w starszym wieku, podczas wizyty u prostytutki dostaje ataku, po którym pozostają mu pewne zmiany w mózgu… zespół Tourette’a to mały problem w porównaniu z jego przypadłością. On, niegdyś „szczwany lis”, zaczyna mówić prawdę, każdemu, bez wyjątku, w każdych okolicznościach. Nie ma najdrobniejszych zahamowań. Ani względem dzieci, ani względem żony (która go zostawia), ani polityków (tutaj też relacje ulegają „rozluźnieniu”). Z prawdą muszą zmierzyć się wszyscy bohaterowie filmu, a przede wszystkim dorosłe dzieci posła: córka, która jest niskiej klasy aktorką/ celebrytką, syn nieudacznik (typ „poczciwego durnia”) i syn zbuntowany, będący młodym lekarzem ze wzniosłymi ideałami, ale patrzący na bliskich z góry. Mamy tu pełen przekrój włoskich archetypów. Rodzeństwo, które raczej nie utrzymywało ze sobą kontaktów, zmuszone jest zjednoczyć się wokół ojca, rzekomo wymagającego opieki. Wydawałoby się, że cała trójka jest dzięki tatusiowi „ustawiona”, ale nazwisko bardziej im ciąży niż pomaga. Puenta „niepoprawnego politycznie” filmu, trzeba przyznać, jest dość optymistyczna: tylko prawda, nawet bardzo bolesna, może doprowadzić do prawdziwej zmiany na lepsze. Pytanie tylko, ile osób może taką bezwzględną prawdę przyjąć.

Do obejrzenia na Netflix

„Trzymaj się ode mnie z daleka” („Stai lontana da me”)

Humor sytuacyjny w dobrym wydaniu. Z pewnością tym lekkim filmem można ekspresowo poprawić sobie nastój. Trwająca zaledwie ponad godzinę komedia rozśmiesza do łez. Jacopo, który zajmuje się terapią par i słynie z tego, że potrafi uratować każdy związek, sam wybiera życie singla. Powód jest dość nietypowy. Otóż wszystkim kobietom, z którymi się spotyka, przynosi pecha. Każda ulega poważnym wypadkom, w efekcie których trafia do szpitala. Jedynym pocieszeniem dla Jacopo jest jego najlepszy przyjaciel – lekarz, który opiekuje się poszkodowanymi „pacjentkami” i stara się zorganizować koledze wolny czas. Ten solowy żywot udaje się Jacopo utrzymać aż do momentu, gdy poznaje Sarę, w której zakochuje się z wzajemnością. Czy ich miłość będzie miała większą moc niż ciążąca nad nim „klątwa”? Ile wypadków Sara może jeszcze przeżyć i mimo wszystko nie poddać się w tym związku? W tej włoskiej komedii romantycznej każda postać, bez wyjątku, budzi ogromną sympatię. Idealny film na poprawę humoru.

Do obejrzenia na Netflix

„Niewierni” („Gli infedeli”)

„Zdradziecki” koktajl. Przegląd różnych form niewierności: od „zwykłych” małżeńskich zdrad i kłamstewek, przez upodobania do fetyszy w seks klubach, po robienie z żony zupełnej „wariatki” (i to z dużym powodzeniem). Oglądając ten film można odnieść wrażenie, że wierność w związku po prostu nie istnieje, a przynajmniej nie istnieje we Włoszech. W tej komedii nie ma jednej fabuły. Mamy kilka historii, które skupiają się na różnych rodzajach „słabości”, a każda słabość wiąże się z jakimś konkretnym typem mężczyzny. Pomimo śmieszności żaden z tych męskich typów nie budzi sympatii, wręcz przeciwnie, budzą litość i niechęć. Na szczególne „uznanie” zasługuje jednak typ perfidny, który doprowadza żonę niemal do szaleństwa. Jedna z historii, co ciekawe, toczy się z kolei wokół pragnienia zdrady, do której nie dochodzi. Jej bohater za wszelką cenę usiłuje zdradzić żonę na wyjeździe służbowym, ale efekty jego starań są dość marne… Trudno tę komedię przypisać do kategorii „Najlepsze włoskie filmy”, ale można ją potraktować jako przypowieść o „zepsutych” związkach.

https://www.youtube.com/watch?v=6rh5wDjH7gE

Do obejrzenia na Netflix

„Przepraszam, że żyję” („Scusate se esisto!”)

Włoskie komedie odznaczają się zwykle dużym dystansem do narodowych wad, a Włosi potrafią się z siebie śmiać. Tak jest i tym razem. Mamy w tej komedii zbiór włoskich przywar i hipokryzji. Mamy też smutny obraz młodych, zdolnych ludzi, którzy chociaż kochają swój kraj, karierę zmuszeni są robić za granicą. Do takich osób zalicza się Serena, utalentowana architekta, która odnosi międzynarodowe sukcesy. Z tęsknoty za ojczyzną podejmuje decyzję o powrocie do Włoch. Tutaj jej zawodowa rzeczywistość nie jest usłana różami. Nie dość, że zmuszona jest na początku zadowalać się pracą kelnerki to jeszcze przeżywa nietypowe perypetie miłosne. Francesco, którego poznaje, przystojny i czarujący szef restauracji, okazuje się mieć odmienne upodobania seksualne… Stają się jednak dla siebie prawdziwym wsparciem. Tym bardziej, że Sara nie poddaje się w swoich zmaganiach związanych z pracą architekta.

No obejrzenia na Netflix

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
 • Polecane
 • Popularne
 • Najnowsze
 1. Kultura

Dlaczego kochamy komedie romantyczne - pytamy reżyserkę Elizabeth Sankey

 Kadr z filmu
Kadr z filmu "Kiedy Harry poznał Sally" z 1989 roku. (Fot. BEW Photo)
Zobacz galerię 1 Zdjęć
Kto ich nie lubi? Badania oraz frekwencja w kinach mówią wyraźnie, że komedie romantyczne kochają wszyscy, a zwłaszcza kobiety. Choć pokazują przecież dość uproszczony świat, pełen stereotypów i klisz. Dlaczego tak się dzieje i czy tak musi wyglądać każda „bajka dla dorosłych” – pytamy Elizabeth Sankey, reżyserkę dokumentu „Komedia romantyczna”, który można obejrzeć na festiwalu Millennium Docs Against Gravity.

Elizabeth Sankey jest pisarką, aktorką i muzykiem. 'Komedia romantyczna' to jej debiut reżyserski. (Fot. materiały prasowe Millennium Docs Against Gravity) Elizabeth Sankey jest pisarką, aktorką i muzykiem. \"Komedia romantyczna\" to jej debiut reżyserski. (Fot. materiały prasowe Millennium Docs Against Gravity)

Twój film stawia pytanie, nad którym sama się zastanawiałam: czy można być współczesną kobietą i feministką, a jednocześnie uwielbiać komedie romantyczne? Kiedyś uważałam, że nie da się tego pogodzić. Jednak zmieniłam zdanie. Oczywiście sposób, w jaki pokazywane są w tych filmach kobiety czy mniejszości, czyli bardzo stereotypowo, powinien się zmienić. Jednak dostrzegłam w komediach romantycznych również wiele pozytywnych rzeczy. Przede wszystkim to, że ten gatunek daje nam nadzieję na przyszłość i odbudowuje wiarę w związki.

Jak się czułaś, patrząc teraz na komedie romantyczne, które oglądałaś, gdy byłaś młodsza? „Pretty Woman”, „Bezsenność w Seattle”, „Amelia”, „Bridget Jones”... Nawet nie zdawałam sobie sprawy, jak bardzo ukształtowały one moje podejście do związków, ale też przekonania, jak powinna zachowywać się kobieta, o czym marzyć i do czego dążyć. Uważałam, że to oczywiste, że powinnam wyjść za mąż i urodzić dzieci. Dopiero kiedy zbudowałam stały związek, zobaczyłam, że to właśnie komedie romantyczne i kultura zachęcały mnie do tego modelu życia.

Czy jakieś tytuły uznałabyś za przeczące tym stereotypom? Bardzo lubię film „Kiedy Harry poznał Sally”, w którym kobieta i mężczyzna są wyrazistymi, silnymi postaciami. Myślę, że to dlatego, iż film wyreżyserowany jest przez Roba Reinera, ale scenariusz napisała kobieta – Nora Ephron. Poza tym główni bohaterowie przez większość życia są w podróży, doświadczają i próbują różnych rzeczy, aż dochodzą do momentu, w którym są w stanie stworzyć zdrowy związek. To moim zdaniem bardzo dobre przesłanie. Ludzie mają dzisiaj dość szybkich i powierzchownych relacji. Nawet jeśli sięgniemy do komedii amerykańskich z lat 30., tak zwanych screwball comedy, jak „Ich noce” Franka Capry czy „W pogoni za cieniem” W.S. Van Dyke'a, zobaczymy, że ich bohaterki wcale nie są papierowe. Często skupiają się na karierze, chcą odnieść sukces, a mężczyźni je w tym dopingują.

Kadr z filmu 'Kiedy Harry poznał Sally' z 1989 roku. (Fot. BEW Photo) Kadr z filmu \"Kiedy Harry poznał Sally\" z 1989 roku. (Fot. BEW Photo)

Komedie romantyczne są tworzone dla kobiet i mówią o kobietach, jednak reżyserują je głównie mężczyźni. Nie znalazłam ani jednej polskiej komedii romantycznej wyreżyserowanej przez kobietę... Trudno zburzyć ten status quo, skoro to działa, bo filmy okazują się hitami. Mimo że w przeważającej większości ukazują nieprawdziwy obraz nie tylko kobiet, ale też mniejszości etnicznych czy seksualnych. To musi się zmienić. Powinniśmy tworzyć i promować różnorodne scenariusze, o ludziach nie takich jak my.

Nie lubię komedii romantycznych za to, że w większości nie zachęcają kobiet do tego, żeby być autentycznymi, za to pokazują męski ideał kobiety. Na zasadzie: „pij piwo i oglądaj piłkę nożną, a wtedy będziesz dla niego atrakcyjna”. Masz na myśli wzorzec tzw. równej dziewczyny? Zgadzam się, mamy udawać, że jesteśmy jakieś, po to, żeby dopasować się do męskich oczekiwań. I często tak postępujemy, gdy jesteśmy młodsze. Mam jednak wrażenie, że nowe pokolenie kobiet jest bardziej świadome niż nasze. Pewna nastolatka powiedziała mi, że teraz nie udajesz, że lubisz piwo albo sport, za to podkreślasz, że jesteś inna od pozostałych dziewczyn.

W komediach romantycznych wszystko kręci się wokół miłości, co jest trochę banalne. Z drugiej strony, może powinniśmy postawić nasze związki i miłość na pierwszym miejscu, nie tylko pracę czy samorealizację. Jakie zalety komedii romantycznych dostrzegłaś, pracując nad swoim filmem? Największą zaletą jest dla mnie, że to jedyny gatunek, który skupia się na dwóch osobach: kobiecie i mężczyźnie, a w przyszłości mam nadzieję również na parach nieheteronormatywnych. Jeśli w komedii romantycznej pokażesz ludzi, których na co dzień nie dostrzegasz, to mocniej z nimi empatyzujesz i możesz zobaczyć w nich człowieka. Tymi filmami można skłonić widza do tego, żeby przemyślał własne uprzedzenia i stereotypy w stosunku do innych ludzi. Nawet jeśli nie zdaje sobie z nich sprawy. Bo jeśli pokażesz w takim filmie kobietę trans, która zakochuje się w mężczyźnie, to jesteś w stanie zmienić myślenie niektórych ludzi. Komedia posługuje się uproszczeniami, ale ma także wielki potencjał, by łączyć widownię. Ponieważ trafia do każdego.

A co myślisz o tym romantycznym modelu miłości? Jaki to miało wpływ na twoje związki? Masz męża, w tej chwili jesteś w ósmym miesiącu ciąży, można powiedzieć filmowy happy end... Od zawsze pociągały mnie historie miłosne, dlatego że pokazują najwspanialsze i najbardziej magiczne rzeczy, jakie zdarzają się nam w życiu. Kiedy zakochujesz się w drugiej osobie, to dzieje się istne szaleństwo. To takie irracjonalne i magiczne, kiedy ludzie mówią sobie po raz pierwszy: „kocham cię”. A dzięki filmom możemy w tym uczestniczyć razem z nimi. Według mnie komedie romantyczne są podobne do horrorów, to także fantastyka, a jednak taka miłość może ci się przecież przydarzyć. Komedie romantyczne podtrzymywały moją wiarę w miłość. Jesteśmy z mężem 12 lat i nadal jest wspaniale.

Kadr z filmu 'Niedobrani' z 2019 roku. (Fot. BEW Photo) Kadr z filmu \"Niedobrani\" z 2019 roku. (Fot. BEW Photo)

Może to jest właśnie zaleta komedii romantycznych, które trafiają w jedną z naszych najważniejszych potrzeb – potrzebę miłości. Każdy z nas chce kochać i być kochanym. Nie ma miłości bez wiary w nią. Zdradzę ci coś – moja kariera ruszyła dopiero wtedy, gdy poznałam swojego męża. Zaczęłam więcej pracować, bo byłam w stanie skupić się na tych bardziej rozwojowych rzeczach. Nie musiałam się już martwić o życie prywatne. Jedną z najlepszych rzeczy, jeśli chodzi o bycie w długotrwałym związku, jest poczucie stabilizacji i komfortu, ale też wsparcie drugiej osoby. Wtedy można zadać sobie pytania: Co jeszcze chciałabym zrobić ze swoim życiem? Co jest dla mnie ważne?

Mam wrażenie, że dzisiaj niewielu ludzi wierzy w ideał romantycznej miłości, bo życie szybko weryfikuje, jak jest naprawdę. Miłość romantyczna w filmowym ujęciu to: ślub, dzieci i uczucie aż po grób. Tak było kiedyś, tyle że to pojmowanie miłości jest zbyt wąskie i ludzie zdają sobie z tego sprawę. Dlatego każdy z nas powinien zdefiniować miłość i związek tak, jak chce i czuje.

A dla ciebie czym jest miłość romantyczna, co oznacza? Nigdy nie wyobrażałam sobie własnego ślubu i nie zależało mi na małżeństwie. Dopiero kiedy poznałam odpowiedniego mężczyznę, poczułam, o co chodzi z tym romantyzmem. On chciał się żenić, a ja pomyślałam wtedy: jakie to romantyczne! Banalne, prawda? Jednak moje małżeństwo nie jest takie jak twoje ani jak małżeństwo moich rodziców. Moje małżeństwo jest moje, własne, wyjątkowe − i za to właśnie je kocham. To ja wybieram, co dla mnie jest romantyczne.

Kiedy mąż dał mi pierścionek zaręczynowy w romantycznej włoskiej scenerii i zapytał: „wyjdziesz za mnie?”, nie płakałam jak na filmach... Ja też nie uważam, że oświadczyny są romantyczne, zwłaszcza te publiczne. I nie lubię dostawać kwiatów. Są jednak rzeczy, które mój mąż robi dla mnie na co dzień  i szczerze mówiąc, nigdy nie widziałam ich w komediach romantycznych. Te filmy opowiadają o bardzo wczesnym stadium miłości.

Jak myślisz, jakie będą komedie romantyczne przyszłości? Mam wrażenie, że są teraz w kryzysie. Nie ma przyszłości dla komedii opierających się na dawnych wzorach, jak na przykład niezdarna kobieta i niegrzeczny chłopak, który powinien zostać ujarzmiony. W ostatnich latach ukazały się takie filmy, jak: „Bajecznie bogaci Azjaci” Jona M. Chu, „Chyba na pewno Ty” Nahnatchki Khan, „Twój Simon” Grega Berlantiego czy „Niedobrani” z Sethem Rogenem i Charlize Theron, które zabrały ten gatunek w zupełnie nowe miejsca. Pokazują postacie, jakich wcześniej nie oglądaliśmy. Kobiety zachowują się tam jak w prawdziwym życiu. Dlatego przyszłość komedii romantycznych należy do bohaterów i światów, których jeszcze nie widzieliśmy.

Kadr z filmu 'Bajecznie bogaci Azjaci' z 2018 roku. (Fot. materiały prasowe Netflix) Kadr z filmu \"Bajecznie bogaci Azjaci\" z 2018 roku. (Fot. materiały prasowe Netflix)

Kobiety chętnie oglądają komedie romantyczne, ale wzorzec kobiecości w nich pokazany często im się nie podoba. Tymczasem mężczyźni oglądają te filmy rzadziej, za to podobają im się tradycyjne modele męskości i kobiecości. Może powinno się tworzyć więcej komedii romantycznych dla mężczyzn? Zastanawiałaś się, jakie komedie romantyczne podobają się mężczyznom? Większość moich kolegów mówi mi: nie znam, nie oglądam komedii romantycznych, jeśli już, to lubię „Notting Hill” Rogera Michella czy „500 dni miłości" Marca Webba. Pewnie dlatego, że główny bohater to Hugh Grant czy Joseph Gordon-Levitt, a nie Julia Roberts. Myślę, że „Przeboje i podboje” Stephena Frearsa to również komedia romantyczna zrobiona głównie pod mężczyzn.

W komediach romantycznych różnice płciowe są bardzo wyraźne. Tymczasem dzisiaj unikamy tych różnic, patrzymy na drugą osobę jak na człowieka. W latach 70. XX wieku, kiedy ruch wyzwolenia kobiet w Stanach Zjednoczonych był najsilniejszy i najbardziej słyszalny, kręcono najmniej komedii romantycznych. Myślę, że teraz jest podobnie – nie wiadomo, jak rozwijać ten gatunek. Osadzić go w przeszłości? Albo w świecie, który nie istnieje? A może spróbować zrobić współczesną komedię romantyczną? Zawsze można przecież pokazać kobietę demokratkę i mężczyznę republikanina, którzy będą się kochać i nienawidzić − to by dopiero zagrało! Na pewno trzeba inteligentnie wykorzystywać stereotypy w komediach po to, żeby je burzyć, wtedy łatwiej jest unikać ich w prawdziwym życiu.

Elizabeth Sankey jest pisarką, aktorką i muzykiem. Pochodzi z Londynu. Na temat wydarzeń kulturalnych pisała m.in. do „The Guardian”. Razem ze swoim zespołem Summer Camp wydała trzy studyjne albumy. Jako aktorka dubbingowała filmy Disneya. „Komedia romantyczna” to jej reżyserski debiut.

 1. Kultura

Filmy dla dwojga - wybieramy najlepsze filmy na wieczór we dwoje

 Kadr z filmu
Kadr z filmu "Ona" (Fot. BEW Photo)
Zobacz galerię 1 Zdjęć
Wspólne oglądanie filmów to jedna z najciekawszych form rozrywki dla par. W naszym zestawieniu filmów idealnych na wieczór we dwoje znajdziecie lekkie obyczajówki, zmysłowe komedie romantyczne i wzruszające dramaty. Zapraszamy na seans!

"Amelia"

"Amelia" ze zmysłową Audrey Tatuou w roli głównej to jedna z najpopularniejszych francuskich produkcji z początku XXI wieku. Film łączy w sobie elementy komedii obyczajowej i malowniczej baśni - to właśnie dlatego opowieść o niezwykłej Amelii pokochał cały świat. Fabuła wydaje się banalna - żyjąca w Paryżu samotna dziewczyna postanawia uszczęśliwiać ludzi. Gwarantujemy jednak niezapomniane doznania - od śmiechu do łez. A wszystko to okraszone fenomenalną ścieżką dźwiękową w wykonaniu Yanna Tiersena.

Kadr z filmu 'Amelia' (Fot. Miramax Films/Entertainment Pictures/Forum) Kadr z filmu \"Amelia\" (Fot. Miramax Films/Entertainment Pictures/Forum)

"A Ghost Story"

Rooney Mara i Casey Affleck w poruszającej historii o intymności, samotności i przeżywaniu żałoby. Nie dajcie się jednak zwieść pozorom - "A Ghost Story" to nie jest typowa historia o duchach. Niedawno zmarły mężczyzna powraca do swojego domu pod postacią ducha, aby nawiązać kontakt z pogrążoną w żałobie żoną. Jest zagubiony i nie potrafi przepracować swojej śmierci. Kobieta nie wie, że jej codzienne życie jest podglądane przez ukochanego.

Kadr z filmu 'A Ghost Story' (Fot. BEW Photo) Kadr z filmu \"A Ghost Story\" (Fot. BEW Photo)

"Słodki listopad"

Czy uczucia można podporządkować swoim planom? "Słodki listopad" stara się odpowiedzieć na to pytanie. 30 dni - na tyle czasu (lub mniej) atrakcyjna Sara wiąże się z mężczyznami. I choć partnerów zmienia jak rękawiczki, każdego stara się uczynić lepszym człowiekiem. Co się stanie, gdy w jej życiu pojawi się Nelson, pracoholik nieangażujący się w poważne związki? Możecie sprawdzić to sami, sięgając po "Słodki listopad" z Charlize Theron i Keanu Reevesem w rolach głównych. Film dostępny jest na platfomie Netflix.

Kadr z filmu 'Słodki listopad' (Fot. NG Collection/Forum) Kadr z filmu \"Słodki listopad\" (Fot. NG Collection/Forum)

"Tamte dni, tamte noce"

Głośny melodamat Luki Guadagnino, specjalisty od sensualnego kina, to nostalgiczna opowieść o pierwszej miłości i gorzka refleksja na temat ludzkiej natury. Mamy lato 1983 roku. 17-letni Elio spędza rodzinne wakacje w północnych Włoszech. Pewnego dnia w jego życiu pojawia się Oliver, młody amerykański stypendysta. W porażająco pięknych krajobrazach spalonej słońcem Italii mężczyźni odkrywają odurzającą siłę wzajemnego przyciągania. W rolach głównych rewelacyjny duet Timothée Chalamet i Armie Hammer.

Kadr z filmu 'Tamte dni, tamte noce' (Fot. BEW Photo) Kadr z filmu \"Tamte dni, tamte noce\" (Fot. BEW Photo)

"Ona"

Melancholia, samotność i głód bliskości w pigułce. "Ona" to obraz, który niejednokrotnie gościł w naszych filmowych zestawieniach. Samotny pisarz zapoznaje się z nowo zakupionym systemem operacyjnym, który ma zaspokoić wszystkie jego potrzeby. Wkrótce zaczyna rozwijać się między nimi romans. Ta futurystyczna historia miłosna daje do myślenia i pokazuje, jak ogromny wpływ ma na nas nowoczesna technologia. Wzruszająca fabuła, nastrojowa ścieżka dźwiękowa i fenomenalny Joaquin Phoenix w roli głównej. Czego chcieć więcej?

Kadr z filmu 'Ona' (Fot. BEW Photo) Kadr z filmu \"Ona\" (Fot. BEW Photo)

"Notting Hill"

Na liście klasyków w kategorii "filmy dla dwojga" od lat wysokie miejsce zajmuje "Notting Hill", czyli baśń o Kopciuszku w nowoczesnym wydaniu. Życie rozwiedzionego londyńskiego księgarza Williama staje na głowie, gdy do jego sklepiku zagląda uwielbiana przez wszystkich hollywoodzka aktorka, Anna Scott. W rolach głównych urocza Julia Roberts i zabójczo przystojny Hugh Grant. To przezabawny i niezwykle ujmujący film, który sprawi, że na waszych twarzach z pewnością zagości uśmiech.

Kadr z filmu 'Notting Hill' (Fot. BEW Photo) Kadr z filmu \"Notting Hill\" (Fot. BEW Photo)

"Czas na miłość"

"Czas na miłość" to film bez wielkich porywów i niespodziewanych zwrotów akcji, a mimo to zachwyca swoją prostotą i zmusza do refleksji. Pewnego dnia Tim Lake odkrywa, że może przenosić się w czasie. Postanawia więc uczynić świat lepszym, szukając prawdziwej miłości. Twórcom takich hitów jak "Cztery wesela i pogrzeb" oraz "To właśnie miłość" udało się stworzyć niezwykle ciepłą i budującą historię, która poprawia nastrój, stawia na nogi i na długo pozostaje w pamięci. W rolach głównych znakomity Domhnall Gleeson i pełna wdzięku Rachel McAdams.

Kadr z filmu 'Czas na miłość' (Fot. BEW Photo) Kadr z filmu \"Czas na miłość\" (Fot. BEW Photo)

 1. Kultura

Komedie z Adamem Sandlerem - wybór najciekawszych filmów

 Kadr z filmu
Kadr z filmu "Weselny tydzień" (fot. materiały prasowe Netflix)
Zobacz galerię 1 Zdjęć
Jeśli kochacie amerykańskie komedie, postać Adama Sandlera z pewnością jest wam dobrze znana. Aktor jest jedną z najbardziej wyluzowanych hollywoodzkich gwiazd. Wyróżnia się ogromnym poczuciem humoru i dystansem do siebie, a filmy z jego udziałem to świetna rozrywka zarówno dla młodszych, jak i starszych widzów. Sprawdźcie, które komedie z Adamem Sandlerem są warte uwagi. To filmy, które z pewnością poprawią wam nastrój!

"Super tata"

Dwóch młodych ludzi mieszka w garsonierze na poddaszu. Jeden robi zawrotną karierę, drugi jest abnegatem. Ten pierwszy oświadcza się swej dziewczynie, zostaje przyjęty, szaleje z radości - i rozpoczyna daleką podróż służbową. Następnego dnia u drzwi garsoniery pojawia się pięcioletni chłopiec, syn szczęśliwego podróżnika. Lekkoduszny mężczyzna musi się zaopiekować dzieckiem współlokatora. Chcąc udowodnić swojej dziewczynie, że potrafi być odpowiedzialny, udaje ojca chłopca.

Kadr z filmu 'Super tata' (fot. BEW Photo) Kadr z filmu \"Super tata\" (fot. BEW Photo)

"Lewy sercowy"

Adam Sandler jako drobny przedsiębiorca Barry Egan bezskutecznie szuka kobiety swojego życia. Przyczyn swoich niepowodzeń upatruje w fakcie, iż wychowywał się w z siedmioma siostrami, których zachowanie skrzywiło jego psychikę. Pewnego dnia poznaje ekscentryczną Lenę, która wydaje się być tą jedyną. Mężczyzna robi wszystko, aby przypaść jej do gustu. Aktor za rolę w filmie otrzymał nominację do Złotego Globu.

Kadr z filmu 'Lewy sercowy' (fot. New Line Cinema/Entertainment Pictures/Forum) Kadr z filmu \"Lewy sercowy\" (fot. New Line Cinema/Entertainment Pictures/Forum)

"Dwóch gniewnych ludzi"

Spokojny biznesmen Dave (w którego w filmie "Dwóch gniewnych ludzi" wciela się Adam Sandler) w wyniku splotu nieszczęśliwych wypadków uznany zostaje za niepoczytalnego. Sąd wysyła go na terapię, która ma go nauczyć kontrolować emocje. Prowadzi ją ekscentryczny dr Rydell (Jack Nicholson), miłośnik niekonwencjonalnych metod leczenia. Prawdziwe kłopoty zaczynają się jednak, gdy sąd nakazuje Dave'owi zamieszkać u terapeuty. Bohater musi więc stawić czoła nie tylko nietypowej psychoterapii, ale i dziwactwom nowego współlokatora.

Kadr z filmu 'Dwóch gniewnych ludzi' (fot. Columbia Pictures/Entertainment Pictures/Forum) Kadr z filmu \"Dwóch gniewnych ludzi\" (fot. Columbia Pictures/Entertainment Pictures/Forum)

"Opowieści na dobranoc"

W disnejowskiej komedii "Opowieści na dobranoc" Adam Sandler wciela się w Skeetera Bronsona, pracownika hotelu, który wieczorami opiekuje się swoimi siostrzeńcami. Żeby uspokoić dzieci zaczyna opowiadać im różne historie i otwiera tym drzwi do ich nieograniczonej wyobraźni. Wkrótce opowieści Skeetera w tajemniczy sposób przenikają do jego życia stając się rzeczywistością.

Kadr z filmu 'Opowieści na dobranoc' (fot. BEW Photo) Kadr z filmu \"Opowieści na dobranoc\" (fot. BEW Photo)

"Żona na niby"

Adam Sandler w roli Danny'ego Maccabee chce uwieść dziewczynę swoich marzeń, młodziutką Palmer (Brooklyn Decker). By zakamuflować powiedziane jej lekkomyślnie kłamstwo, mężczyzna zmusza swoją lojalną asystentkę Katherine (Jennifer Aniston) do udawania jego żony. Kiedy pojawiają się kolejne kłamstwa, zatuszować je pomagają włączone do gry dzieci Katherine. Wkrótce wszyscy trafiają na Hawaje, gdzie czeka na nich absurdalny, wymykający się spod kontroli weekend.

Kadr z filmu 'Żona na niby' (fot. BEW Photo) Kadr z filmu \"Żona na niby\" (fot. BEW Photo)

"Rodzinne rewolucje"

Wybuchowy duet Adam Sandler & Drew Barrymore w przezabawnej komedii o dwójce pozornie niepasujących do siebie samotnych rodziców, którzy zbiegiem okoliczności spędzają wspólne wakacje. Po katastrofalnej randce w ciemno Lauren i Jim zgadzają się tylko co do jednego: nie chcą się już nigdy więcej widzieć. Wkrótce okazuje się, że będą skazani przez tydzień na swoje towarzystwo w luksusowym afrykańskim kurorcie.

Kadr z filmu 'Rodzinne rewolucje' (fot. materiały prasowe Warner Bros) Kadr z filmu \"Rodzinne rewolucje\" (fot. materiały prasowe Warner Bros)

"Weselny tydzień"

Dwie duże rodziny. Jeden mały dom. To będzie dla nich ciężki weselny tydzień. Czy są na to przygotowani? "Weselny tydzień" to przezabawna komedia Netflixa, w której Adam Sandler gra przykładnego ojca z klasy średniej. Mimo nalegań zamożniejszego ojca pana młodego (Chris Rock) mężczyzna koniecznie chce zapłacić za wesele swojej córki. Cała masa nieszczęść zmusza obu tatusiów (wraz z rodzinami) do wspólnego przetrwania najdłuższego tygodnia w ich dotychczasowym życiu.

Kadr z filmu 'Weselny tydzień' (fot. materiały prasowe Netflix) Kadr z filmu \"Weselny tydzień\" (fot. materiały prasowe Netflix)

"Zabójczy rejs"

"Zabójczy rejs" wyprodukowany przez Netflixa to kolejny film, gdzie u boku Adama Sandlera zagrała Jennifer Aniston. Aktorzy zagrali tu małżeństwo (tym razem prawdziwe), które wybiera się na europejskie wakacje. Dzięki przypadkowemu spotkaniu w samolocie para otrzymuje zaproszenie na jacht miliardera Malcolma Quince’a. Gdy Quince zostaje zamordowany, małżonkowie stają się głównymi podejrzanymi w sprawie rodem z klasycznego kryminału. W filmie obok Sandlera i Aniston zobaczymy plejadę zagranicznych gwiazd.

Kadr z filmu 'Zabójczy rejs' (fot. materiały prasowe Netflix) Kadr z filmu \"Zabójczy rejs\" (fot. materiały prasowe Netflix)

 1. Kultura

Filmy na dobry nastrój – 5 tytułów dostępnych w Internecie

 (Fot. materiały partnera)
(Fot. materiały partnera)
Zobacz galerię 1 Zdjęć
Filmy posiadają niezwykłą moc – poprawiają humor i skutecznie odciągają od codziennych trosk. Zmęczeni panującą od wielu tygodni pandemią marzymy o spędzeniu, choć jednego, wieczoru w domowym zaciszu, odcięci od wszystkiego wokół. Najlepiej z filmem, który pomoże odgonić wszelkie złe myśli. Przedstawiamy 5 tytułów - optymistycznych, relaksujących i inspirujących, dostępnych w Internecie.

"Green Book"

https://www.youtube.com/watch?v=QkZxoko_HC0

Film, który zdobył zasłużone statuetki Oscara w trzech kategoriach – za najlepszy film, najlepszy scenariusz i najlepszego aktora drugoplanowego (Mahershala Ali). To oparta na faktach opowieść o nietypowej przyjaźni między genialnym pianistą a jego szoferem i ochroniarzem. Swój początek ma w momencie, gdy światowej sławy czarnoskóry muzyk Doktor Don Shirley (Mahershala Ali) szuka prywatnego kierowcy, ponieważ wyrusza na tournée po Stanach Zjednoczonych. Zatrudnia więc włoskiego cwaniaczka Tony’ego Lipa (Viggo Mortensen) i razem wyruszają w ośmiotygodniową trasę koncertową. Choć wydawałoby się, że istnieje między nimi przepaść – rasowa, intelektualna i światopoglądowa – zbudowali niezwykłą przyjacielską więź, która zmieni ich obu. „Green Book” można obejrzeć online na player.pl, vod.pl, ipla.tv i hbogo.pl.

"Mamma Mia"

https://www.youtube.com/watch?v=8RBNHdG35WY

Gorąca grecka wyspa, wino, taniec i śpiew – czyli okoliczności idealne do snucia marzeń o zagranicznych wakacjach, tak bardzo przez nas wyczekiwanych po wielu długich tygodniach domowej kwarantanny. „Mamma Mia” to genialna obsada (między innymi: Meryl Streep, Colin Firth, Pierce Brosnan, Julie Walters), wspaniałe przeboje Abby w nowych aranżacjach, humorystyczne dialogi i rozkoszna opowieść, której punktem wyjścia jest ślub jedynej córki hippiski Donny. Donna prowadzi hotel na rajskiej wyspie, ma swój zespół muzyczny i sama wychowuje córkę, która wymarzyła sobie, by na uroczystości jej zaślubin zobaczyć swojego ojca, którego nigdy wcześniej nie poznała. Dziewczyna na podstawie pamiętnika matki wyłania trzech potencjalnych kandydatów i w tajemnicy zaprasza ich na swój ślub. Ku jej zaskoczeniu wszyscy trzej mężczyźni pojawiają się na uroczystości, tym samym wywracając życie Donny do góry nogami. Film dostępny jest w serwisie streamingowym Netflix.

A snucie marzeń o rajskich wakacjach, które w obecnej rzeczywistości muszą jeszcze przez jakiś czas pozostać tylko marzeniami, możesz spróbować sobie nieco osłodzić. Dosłownie! A pomoże w tym nowość od marki E.Wedel – Ptasie Mleczko® MINI, czyli kultowy produkt w całkowicie nowym kształcie i poręcznym opakowaniu. Wygodna i praktyczna torebka ze strunowym zamknięciem sprawia, że to wprost idealny przysmak na spokojny wieczór przed telewizorem. Oglądając oczywiście kultowy musical „Mamma Mia”!

(Fot. materiały partnera) (Fot. materiały partnera)

"(Nie)znajomi"

https://www.youtube.com/watch?v=YypFzpm6F18

Coś dla tych, którzy preferują naszą rodzimą kinematografię i jednocześnie szukają czegoś nieoczywistego. Wprawdzie nie jest to produkcja typowo polska, a znakomita adaptacja włoskiego przeboju filmowego, który pokochały miliony widzów na całym świecie. „(Nie)znajomi” to lekki, zabawny, a jednocześnie dający niesamowicie do myślenia film ze wspaniałą obsadą, między innymi: Tomaszem Kotem, Kasią Smutniak, Aleksandrą Domańską, Mają Ostaszewską i Michałem Żurawskim. Akcja filmu dzieje się podczas wspólnej kolacji grupy przyjaciół, w trakcie której postanawiają zagrać w nietypową grę. Jej zasady są bardzo proste – muszą czytać na głos wszystkie przychodzące na ich telefony wiadomości, a rozmowy przełączać na tryb głośnomówiący. Gra początkowo wprowadziła ciekawość i rozbawienie, by później wywrócić świat jej uczestników do góry nogami. Film „(Nie)znajomi” dostępny jest na ipla.tv, vod.pl, player.pl.

"Notting Hill"

https://www.youtube.com/watch?v=Ig_88q9M3SU

Wspaniały kinowy klasyk i niezaprzeczalnie jedna z najzabawniejszych komedii romantycznych wszechczasów. „Notting Hill”, czyli film, który poprawi humor nawet największym pesymistom. William Thacker (Hugh Grant) mieszka w londyńskiej dzielnicy Notting Hill i prowadzi tam kameralną księgarnię. Jego życie to niekończące się pasma niepowodzeń – żona zostawiła go dla sobowtóra Harrisona Forda, mieszkanie dzieli ze zdziwaczałym Walijczykiem, a jego jedynemu biznesowi grozi bankructwo. Wszystko zmienia się, gdy w jego księgarni pojawia się amerykańska gwiazda filmowa Anna Scott (Julia Roberts). Tak zaczyna się historia niezwykłego romansu, pełnego namiętności, rozstań i powrotów, między dwójką ludzi z zupełnie innych światów. „Notting Hill” można obejrzeć online na platformie streamingowej HBO GO.

Kultowy film wymaga równie kultowego, słodkiego przysmaku, którzy jeszcze bardziej uprzyjemni miło spędzony czas w domowym zaciszu. Nowe Ptasie Mleczko® MINI dostępne jest w dwóch wariantach smakowych: waniliowym, oblanym wedlowską czekoladą deserową i śmietankowym – w czekoladzie mlecznej. Spróbuj ich obu i pozwól sobie na tę rzadką przyjemność!

(Fot. materiały partnera) (Fot. materiały partnera)

"Nieracjonalny mężczyzna"

https://www.youtube.com/watch?v=wpAxArUT9zo

Nagrodzony Oscarem dla najlepszego aktora Joaquin Phoenix, u jego boku Emma Stone, a film w reżyserii znakomitego Woody’ego Allena – brzmi genialnie, prawda? I taki właśnie jest „Nieracjonalny mężczyzna”. To słodko-gorzka komedia, w której Phoenix wciela się w rolę profesora filozofii, posiadającego ogromną wiedzę naukową, a znaczące braki w teorii miłości. Niegdyś ciekawy świata inteligent i podróżnik, teraz zbyt często sięgający po alkohol pesymista, zmagający się z depresją. Gdy u jego boku pojawia się ślepo zapatrzona w niego dziewczyna po wielu miłosnych przejściach (Emma Stone), jego życie zamienia się w romantyczne szaleństwo. Z czego przy okazji tworzy się miłosny trójkąt, przeplatany ciętym humorem i wątkiem kryminalnym. „Nieracjonalnego mężczyznę” można obejrzeć w Internecie na Netflixie, Playerze i VOD.

 

 1. Kultura

Komedie dla całej rodziny – umil sobie rodzinny wieczór z dobrym filmem rodzinnym

"Bella i Sebastian" (reż. Nicolas Vanier). (Fot. BEW PHOTO)
Zobacz galerię 1 Zdjęć
Filmy familijne to świetna rozrywka dla całej rodziny. Warto zatem nadrobić zaległości i poznać najlepsze produkcje z ostatnich lat lub po prostu odświeżyć sobie kultowe tytuły z czasów dzieciństwa. Oto nasze zestawienie, a w nim piętnaście filmów, które z pewnością umilą wam rodzinne wieczory. 

Filmy familijne to świetna rozrywka dla całej rodziny. Warto zatem nadrobić zaległości i poznać najlepsze produkcje spośród filmów dla całej rodziny, komedie z ostatnich lat lub po prostu odświeżyć sobie kultowe tytuły z czasów dzieciństwa. Oto nasze zestawienie zbierające komedie dla całej rodziny, a w nim piętnaście filmów na rodzinny wieczór, które z pewnością umilą wam wspólnie spędzany czas. 

"E.T." (reż. Steven Spielberg, 1982)

"E.T." to z pewnością jeden z najlepszych filmów w karierze Stevena Spielberga. Opowiada o tajemniczym kosmicie, który pozostawiony na Ziemi zaprzyjaźnia się z małym Elliottem. Choć film powstał prawie 40 lat temu, wciąż bawi i wzrusza kolejne pokolenia młodych widzów. Ten film rodzinny nagrodzono czterema Oscarami, a w jednej z głównych ról podziwiać możemy siedmioletnią Drew Barrymore.

https://www.youtube.com/watch?v=ZEYQvFNHH3M

"Był sobie pies" (reż. Lasse Hallström, 2017)

Jeśli szukacie filmów na rodzinny wieczór, które wyciśną z was morze łez, to właśnie znaleźliście odpowiednią propozycję. Szwedzki reżyser, Lasse Hallström jest wielkim miłośnikiem czworonogów. Udowodnił to w 2009 roku filmem "Mój przyjaciel Hachiko", a 8 lat później przejmującą ekranizacją książki W. Bruce'a Camerona. "Był sobie pies" to historia opowiedziana jest z perspektywy psa, który odnajduje sens istnienia, gdy niespodziewanie odradza się w kolejnym psim wcieleniu.

https://www.youtube.com/watch?v=wfkCBemxS34

"Moja dziewczyna" (reż. Howard Zieff, 1991)

Pomiędzy zdjęciami do "Kevina samego w domu", a "Kevina samego w Nowym Jorku" 11-letni Macaulay Culkin zagrał w "Mojej dziewczynie" u boku Anny Chlumsky. Film przedstawia historię dziewczynki, która wraz z początkiem wakacji wkracza w okres dojrzewania fizycznego i emocjonalnego. To idealny film dla całej rodziny - spodoba się zarówno młodym, jak i dorosłym widzom. Wzruszający i nostalgiczny.

https://www.youtube.com/watch?v=Fw_0XgLN814

"Zakręcony piątek" (reż. Mark Waters, 2003)

Wybuchowy duet - Jamie Lee Curtis i Lindsay Lohan w jednej z najzabawniejszych komedii familijnych początku XXI wieku. Pomiędzy przepracowaną matką, a jej nastoletnią córką nie ma nici porozumienia. Gdy niespodziewanie zamieniają się ciałami, zaczynają patrzeć na życie z innej perspektywy. Polecamy również oryginał tej komedii dla całej rodziny z 1976 roku, gdzie w główne role wcieliły się Barbara Harris i Jodie Foster.

https://www.youtube.com/watch?v=TSH2OSQ1q2A

Seria "Harry Potter" (reż. C. Columbus, A. Cuarón, M. Newell, D. Yates, 2001-2011)

"Harry Potter" to wybór oczywisty, jeśli chodzi o filmy rodzinne. Seria ośmiu filmów opowiadających o młodym czarodzieju powstała na podstawie powieści brytyjskiej pisarki J.K. Rowling i odniosła ogromny sukces komercyjny na całym świecie. Osią fabuły jest walka Harry'ego z największym czarnoksiężnikiem na świecie, Lordem Voldemortem. W główne role wcielili się Daniel Radcliffe, Rupert Grint i Emma Watson. Co ciekawe, za pierwsze dwie części odpowiedzialny jest Chris Columbus, reżyser filmów o Kevinie. Jednak niech was to nie zwiedzie - każda kolejna część tej serii filmów na rodzinne wieczory jest coraz mroczniejsza.

https://www.youtube.com/watch?v=9hXH0Ackz6w

"Zaczarowana" (reż. Kevin Lima, 2007)

W disnejowskim filmie "Zaczarowana", księżniczka Giselle zostaje wyrzucona z bajki przez złą królową. Z magicznej krainy trafia wprost na Manhattan, gdzie próbuje odnaleźć się w prawdziwym świecie. Produkcja jest w połowie filmem animowanym, w połowie fabularnym. W rolach głównych Amy Adams, Patrick Dempsey, Susan Sarandon, Timothy Spall i Idina Menzel.

https://www.youtube.com/watch?v=n15UKexKf4k

"Charlie i fabryka czekolady" (reż. Tim Burton, 2005)

Druga ekranizacja książki Roalda Dahla to wynik współpracy kultowego, aczkolwiek nieco ekscentrycznego hollywoodzkiego tria - reżysera Tima Burtona, aktora Johnny'ego Deppa i autora muzyki Danny'ego Elfamana. Film opowiada o ubogim chłopcu, który znajduje jeden z pięciu złotych biletów umożliwiających zwiedzenie ogromnej fabryki czekolady należącej do genialnego cukiernika, Willy'ego Wonki. Przed oglądaniem tego filmu rodzinnego naszykujcie słodkie przekąski - gwarantujemy, że w trakcie seansu nabierzecie na nie ochoty.

https://www.youtube.com/watch?v=9PixlWU4lOU

"Dr. Dolittle" (reż. Betty Thomas, 1998)

Ekranizacji książek o doktorze Dolittle powstało wiele. My w szczególności polecamy tę z 1998 roku z Eddiem Murphym w roli głównej. Film w reżyserii Betty Thomas jest luźną fantazją na temat powieści Hugh Loftinga, "Doktor Dolittle i jego zwierzęta". Ta komedia dla całej rodziny przedstawia życie weterynarza, który dowiaduje się, że umie rozmawiać ze zwierzętami. Nikt z jego otoczenia nie chce mu w to uwierzyć, z wyjątkiem jego córki.

https://www.youtube.com/watch?v=LWbtxG-jXMY

"Czy to ty, czy to ja" (reż. Andy Tennant, 1995)

"Czy to ty, czy to ja" to kultowy film familijny z połowy lat 90. Opowiada o losach pochodzącej z bogatej rodziny Alyssy i sieroty Amandy. Gdy dziewczynki odkrywają, że są do siebie bardzo podobne, wpadają na pomysł, aby zamienić się na jakiś czas miejscami. W rolach głównych uwielbiane przez amerykanów bliźniaczki Olsen - Mary-Kate i Ashley. Był to pierwszy kinowy film z ich udziałem (wspólnie zagrały w kilkunastu produkcjach), który świetnie wpisuje się w kanon komedii rodzinnych.

https://www.youtube.com/watch?v=yh1OH4NnLWQ

"Bella i Sebastian" (reż. Nicolas Vanier, 2013)

Ten francuski dramat to kolejny poruszający film opowiadający o niezwykłej przyjaźni człowieka ze zwierzęciem. Tym razem przenosimy się do roku 1943. Kiedy w jednej z alpejskich wiosek bezpański pies zabija owce, lokalny chłopiec postanawia ochronić zwierzaka przez zemstą mieszkańców. W 2015 roku powstała kontynuacja filmu pt. "Bella i Sebastian 2", a dwa lata później również "Bella i Sebastian 3". Wszystkie części gorąco polecamy jako wyjątkowe filmy na rodzinny wieczór.

https://www.youtube.com/watch?v=c6e4kTAz0aE

"Dzieciak" (reż. Jon Turteltaub, 2000)

Bruce Willis i produkcja Disneya? Przyznajcie, że nie spodziewaliście się takiego połączenia. A jednak! W 2000 roku w kinach pojawił się film familijny pt. "Dzieciak", gdzie aktor znany głównie z ról zabijaków zagrał nieszczęśliwego doradcę wizerunkowego, który spotyka ośmioletnią wersję samego siebie. Choć to również jedna z wielu komedii dla całej rodziny, polecamy ją w szczególności dorosłym. Dzięki niemu odkryjecie, jak ważne w życiu jest opiekowanie się swoim wewnętrznym dzieckiem.

https://www.youtube.com/watch?v=7uOKGTmzCbg

"Sekretne życie zwierzaków domowych" (reż. Chris Renaud i Yarrow Cheney, 2016)

Zastanawialiście się kiedyś co robią wasi pupile, gdy wychodzicie do pracy lub do szkoły? Komedia dla całej rodziny "Sekretne życie zwierzaków domowych" rozwieje wszystkie wasze wątpliwości. Doskonała animacja wytwórni Universal Pictures to jeden z najlepszych filmów familijnych ostatniej dekady - przezabawny i pouczający. Niejednokrotnie puszcza też oko do starszej widowni.

https://www.youtube.com/watch?v=rgAue-jXmYs

Seria "Opowieści z Narnii" (reż. M. Apted, A. Anderson, 2005-2010)

"Lew, czarownica i stara szafa", "Książe Kaspian" i "Powrót wędrowca do świtu" to tytuły trzech filmów z serii "Opowieści z Narnii". Cykl od lat zachwyca zarówno młodszych, jak i starszych widzów. Produkcje powstały na podstawie powieści fantasy napisanych przez C.S. Lewisa. W rolach głównych Georgie Henley, William Moseley, Skandar Keynes, Anna Popplewell, a także fenomenalny duet - Tilda Swinton i James McAvoy.

https://www.youtube.com/watch?v=OgFEprAmVe0

"Mikołajek" (reż. Laurent Tirard, 2009)

Na "Przygodach Mikołajka" wychowało się już kilka pokoleń dzieci. Może to dobry czas, aby zapoznać z nim swoje pociechy? Francuska produkcja Laurenta Tirarda z 2009, uzupełniająca listę komedii rodzinnych, to roku to lekka i sympatyczna opowieść o chłopcu, który dowiadując się o narodzinach młodszego braciszka, postanawia opracować chytry plan pozbycia się niemowlaka. W polskiej wersji dubbingowej usłyszeć możemy Tomasza Kota i Agatę Kuleszę.

https://www.youtube.com/watch?v=IUn6n7PMkRw

"Paddington" (reż. Paul King, 2014)

Mały niedźwiadek w czerwonym kapeluszu i niebieskim ubranku szuka szczęścia w wielkim mieście. Któż nie zaopiekowałby się takim sympatycznym misiem siedzącym samotnie na wielkim dworcu kolejowym? Pewna rodzina bez wahania przygarnia uroczego niedźwiadka i odtąd nic już nie jest takie jak dawniej. W rolach głównych m.in. Julie Walters i Nicole Kidman. Film familijny powstał na podstawie serii książek dla dzieci autorstwa Michaela Bonda i doczekał się również kontynuacji – obie produkcje świetnie sprawdzą się jako komedie dla całej rodziny.

https://www.youtube.com/watch?v=5kisuMrN1Hc