1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura
  4. >
  5. Najlepsze filmy historyczne – ranking top 8 tytułów z ostatnich lat

Najlepsze filmy historyczne – ranking top 8 tytułów z ostatnich lat

Colin Firth jako Król Jerzy VI oraz Helena Bonham Carter jako Królowa Elżbieta w filmie „Jak zostać królem” (Fot. materiały prasowe)
Colin Firth jako Król Jerzy VI oraz Helena Bonham Carter jako Królowa Elżbieta w filmie „Jak zostać królem” (Fot. materiały prasowe)
Fascynujące biografie najważniejszych ludzi w dziejach świata, skrywane przez wieki tajemnice lub wydarzenia, które zmieniły bieg historii. Filmy historyczne to jeden z najbardziej cenionych przez widzów gatunków, którego chętnie podejmują się najwięksi filmowi twórcy. Przedstawiamy nasz ranking na najlepsze filmy historyczne ostatnich lat – top 8 tytułów, które można obejrzeć online.

„Król”

Film w reżyserii w reżyserii Davida Michôda z Timothée Chalametem w roli głównej. Jego scenariusz powstał na podstawie szekspirowskich dzieł „Henryk IV” oraz „Henryk V”. Hal to krnąbrny książę, który opuścił dwór i zamieszkał wśród ludu, by uniknąć obowiązku objęcia tronu. Jednak po śmierci swojego ojca-tyrana zostaje koronowany i – już jako król Henryk V – musi rozpocząć życie, przed którym tak bardzo się wzbraniał. Odkrywa świat polityki pałacowej i pozostawiony przez ojca chaos wojenny, a także mierzy się z bagażem emocjonalnym ze swojego minionego życia – w tym niełatwą relacją ze swoim najbliższym przyjacielem i mentorem, starzejącym się rycerzem-alkoholikiem Johnem Falstaffem.

„Król” do obejrzenia online na platformie Netflix.

„Upadek”

Dobre filmy historyczne to te, które pokazują ważne wydarzenia w nowy, nieznany dotąd sposób. „Upadek” w reżyserii Olivera Hirschbiegela osadzony jest w Berlinie, w kwietniu 1945 roku. Na ulicach panuje chaos nie do opisania. Naród niemiecki czeka na swą nieuchronną klęskę. Adolf Hitler wraz ze swoimi najbliższymi współpracownikami ukrywa się w bunkrze w podziemiach Kancelarii Rzeszy. Wśród „świty” wodza znajduje się Traudl Junge, ostatnia sekretarka Hitlera. To jej wspomnienia posłużyły do przedstawienia ostatnich, spędzonych w izolacji, dwunastu dni życia wodza upadającej III Rzeszy. Te dramatyczne dni wzbudzają tak wiele kontrowersji i domysłów jak żaden inny etap biografii Hitlera. W roli głównej Bruno Ganz.

„Upadek” do obejrzenia online na platformach cineman i vod.pl.

„Gra tajemnic”

„Gra tajemnic” to historia niezwykle utalentowanego Alana Turinga, brytyjskiego matematyka, który w kluczowym momencie II wojny światowej złamał niemiecki kod Enigma. Zespół najbardziej utalentowanych ludzi na świecie pracuje pod okiem genialnego Alana Turinga nad złamaniem skomplikowanego kodu, którym posługują się naziści. Ich dokonania, oparte częściowo na pracy polskich naukowców, pozwalają położyć kres najbardziej okrutnej wojnie w historii dużo wcześniej, niż wydawało się to możliwe. Po tych wydarzeniach Turing w blasku chwały przystępuje do badań, których efektem będzie największa rewolucja naszych czasów – powstanie komputera. Mimo niesamowitych zasług, ekscentryczny geniusz wpadnie w poważne kłopoty, które doprowadzą do nieoczekiwanego zwrotu w tej fascynującej historii. W roli głównej Benedict Cumberbatch. „Gra tajemnic” jest doskonałym przykładem na to, że dobre filmy historyczne mogą pokazywać najważniejsze wydarzenia przeszłości od zupełnie innej strony.

„Gra tajemnic” do obejrzenia online na platformach Polsat Box Go i Kino Pod Baranami.

„Hamilton”

Historia Alexandra Hamiltona – osieroconego imigranta, który przybywa do Nowego Jorku, by w przyszłości zostać jednym z ojców założycieli Stanów Zjednoczonych Ameryki. Film „Hamilton” jest filmową wersją oryginalnej broadwayowskiej produkcji o tym samym tytule. To niezwykła historia o Ameryce z przeszłości opowiedziana przez Amerykę współczesną. Na szczególną uwagę zasługuje w nim ścieżka dźwiękowa, łącząca hip-hop, jazz, R&B i Broadway.

„Hamilton” do obejrzenia online na platformie Disney+.

„Faworyta”

W zestawieniu na najlepsze filmy historyczne ostatnich lat nie mogło zabraknąć tego tytułu. „Faworyta” opowiada urywek historii Anglii z początków XVIII wieku. Trwa wojna z Francuzami, ale uwagę dworu pochłaniają wyścigi kaczek i pojawienie się na rynku ananasów. Na tronie zasiada schorowana królowa Anna (Olivia Colman), a krajem zamiast niej rządzi jej bliska przyjaciółka, lady Sarah (Rachel Weisz). Z podziwu godnym oddaniem dogląda ona przy tym rozkapryszonej i porywczej królowej. Na dwór przybywa nowa służąca Abigail (Emma Stone), która swym urokiem oczarowuje Sarah. Sarah bierze Abigail pod swoje skrzydła, a Abigail dostrzega w tym szansę na powrót do swych arystokratycznych korzeni. Ponieważ sprawy polityczne i prowadzenie wojny coraz bardziej pochłaniają Sarah, Abigail stopniowo zajmuje jej miejsce u boku królowej Anny. Rozkwitająca przyjaźń z królową daje Abigail szansę na spełnienie swoich ambicji. Dziewczyna dochodzi więc do wniosku, że nie pozwoli, aby ktokolwiek lub cokolwiek – czy byłaby to kobieta, mężczyzna, polityka czy królik – stanęło jej na drodze. Za rolę w tym filmie Olivia Colman została nagrodzona Oscarem.

„Faworyta” do obejrzenia online na platformach: Disney+, Chili, Apple TV i Loomi.

„Młoda Wiktoria”

To produkcja, którą równie dobrze można byłoby zamieścić w zestawieniu na najlepsze filmy historyczne z romansem w tle. „Młoda Wiktoria” to opowieść o młodzieńczych latach wyjątkowej królowej, której panowanie przeszło do historii jako „epoka wiktoriańska”. Już jako nastolatka Wiktoria potrafiła uniezależnić się od zaborczej matki oraz jej nieprzychylnego małżonka, a w miesiąc po 18. urodzinach została królową Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii. Wkrótce potem los postawił na jej drodze księcia Alberta i serce młodej monarchini zaczęło bić szybciej. Zdając sobie sprawę, że młodzieniec jako młodszy syn pomniejszego niemieckiego księcia nie śmiałby poprosić o rękę królowej Wielkiej Brytanii, Wiktoria postanowiła przejąć inicjatywę. W roli głównej Emily Blunt.

„Młoda Wiktoria” do obejrzenia online na platformach TVP vod i Cineman.

„Jak zostać królem”

W zestawieniu na najlepsze historyczne filmy ostatnich lat „Jak zostać królem” ma swoje szczególnie miejsce. To nagrodzone czterema Oscarami prawdziwe filmowe widowisko, w którym w rolę główną wciela się genialny Colin Firth. Jest rok 1939. Po zaskakującej abdykacji Edwarda VIII na tronie monarchii Wielkiej Brytanii zasiada jego brat Albert. Nie dość, że jako Jerzy VI przejmuje rządy w bardzo niefortunnym momencie, gdy w Europie narasta widmo hitlerowskiej inwazji, to na drodze ku przejściu do historii jako bohater, a nie błazen staje mu ponadto jego własna słabość – wada wymowy, która niemal dyskwalifikuje go jako charyzmatycznego przywódcę. Na szczęście na scenie pojawia się australijski specjalista w dziedzinie logopedii, którego niekonwencjonalne metody pracy zatrzęsą konserwatywnym brytyjskim dworem w posadach. Obok Firtha w filmie występuję między innymi: Geoffrey Rush, Helena Bonham Carter, Guy Pearce, Timothy Spall i Michael Gambon.

„Jak zostać królem” do obejrzenia online na platformach: premiery Canal+, Player, Play now, Cineman i vod.pl.

„Lincoln”

Zrealizowany z ogromnym rozmachem i w znakomitej obsadzie aktorskiej film Stevena Spielberga to historia burzliwego życia Abrahama Lincolna, prezydenta Stanów Zjednoczonych w okresie wojny secesyjnej, która zadecydowała o losach świata. Podczas gorących ostatnich miesięcy sprawowania urzędu i siejącej spustoszenie wojny przekonywał do przyjęcia przez podzielony Kongres XIII Poprawki do Konstytucji Stanów Zjednoczonych znoszącej niewolnictwo. Z zawziętą nieustępliwością i odwagą Lincoln zainicjował wprowadzenie prawa, które zmieniło bieg historii. W roli głównej dwukrotny laureat Oscara Daniel Day-Lewis, a obok niego między innymi Sally Field, Tommy Lee Jones, Joseph Gordon-Levitt, James Spader, Jackie Earle Haley, David Strathairn i Hal Holbrook.

„Lincoln” do obejrzenia online na platformach: Chili, Apple TV, Loomi i vod.pl.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze