1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura

Musical „Pan Niezwykły” – dzieci alarmują dzieci, co czyha na nie w sieci

Spektakl „Pan Niezwykły” (Fot. materiały prasowe)
Spektakl „Pan Niezwykły” (Fot. materiały prasowe)
Wszyscy wiedzą, że w Polsce brakuje pomocy psychologicznej i psychiatrycznej dla dzieci i młodzieży. Nie wszyscy jednak wiedzą, że na Mazowszu mamy to szczęście, że działa tutaj Mazowieckie Centrum Neuropsychiatrii z siedzibą w Warszawie-Zagórzu, które pomaga młodym ludziom i ich rodzinom w problemach psychicznych. To nadzieja dla wielu osób i przykład, że potrzeba takich ośrodków w całym kraju jest ogromna. Reforma psychiatrii w Polsce trwa od kilku lat, ale nadal ubolewa nad brakiem narzędzi terapeutycznych.

We współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego i Musicalową Akademia Talentów MAT Mazowieckie Centrum Neuropsychiatrii stworzyło przedsięwzięcie edukacyjno-kulturalne w zakresie profilaktyki uzależnień dzieci i młodzieży – niecodzienną formę terapii, jaką jest musical „Pan Niezwykły”, grany w Mazowieckim Teatrze Muzycznym im. Jana Kiepury.

To unikalne przedsięwzięcie, gdzie szpital poprzez działania kulturalne przychodzi do potencjalnego pacjenta. Ten innowacyjny program to pewnego rodzaju pilotaż nowoczesnych działań rehabilitacyjnych. Musical, gdzie w naturalny dla młodego odbiorcy sposób, poprzez piosenki i teksty prezentowane prostym, młodzieżowym językiem, dziecięcy aktorzy i ich przekaz stają się częścią terapii i profilaktyki oraz naturalnymi promotorami zdrowia.

„Pan Niezwykły” to musical, którego bohaterami i aktorami są młodzi ludzie. Inicjatywa kierowana jest do osób w wieku od 7 do 19 roku życia, dlatego zaproszono uczniów klas szkół podstawowych i średnich. Jest to przedsięwzięcie edukacyjno-kulturalne w zakresie profilaktyki uzależnień dzieci i młodzieży. Pokazuje podróż bohaterki Klary, która wchodzi w wirtualny świat pełen niespodzianek, fantazyjnych historii, ale też – co za tym idzie – zagrożeń i słabości.

W ramach projektu po każdym spektaklu przeprowadzone zostaną elementy arteterapii oraz spotkania z psychologiem. Musical jest pełen barw, ciekawych zwrotów akcji i zaskakujących refleksji.

„Pan Niezwykły” opiera się na założeniach walki z uzależnieniami dzieci i młodzieży zgodnymi z Mazowieckim Programem Ochrony Zdrowia Psychicznego. Musical adresowany jest do dzieci i młodzieży z terenu województwa mazowieckiego oraz ich rodziców i opiekunów prawnych. W ramach zadania przeprowadzone zostaną spotkania z psychologiem dla dziecięcych aktorów podczas prób oraz podsumowanie przez psychologa poruszanych treści po każdym ze spektakli. Dodatkowo przeprowadzone zostaną oddzielne spotkania warsztatowe dla dwóch grup: rodziców oraz dzieci i młodzieży. Warsztaty dotyczyć będą, śladem musicali, profilaktyki uzależnień dzieci i młodzieży.

Spektakl „Pan Niezwykły” (Fot. materiały prasowe) Spektakl „Pan Niezwykły” (Fot. materiały prasowe)
Spektakl „Pan Niezwykły” (Fot. materiały prasowe) Spektakl „Pan Niezwykły” (Fot. materiały prasowe)

Mazowieckie Centrum Neropsychiatrii z siedzibą w Zagórzu obejmuje opieką dzieci i młodzież z zaburzeniami psychicznymi, uzależnieniami od substancji psychoaktywnych oraz wymagającymi rehabilitacji ogólnoustrojowej i neurorehabilitacji w wieku od 0 do 18 lat. Ośrodek rozwija się od lat i proponuje coraz bardziej nowoczesne metody leczenia. Realizuje swoją działalność w kilku lokalizacjach, tj. Warszawa, Zagórze, Józefów i Otwock. Usługi medyczne świadczone są w oddziałach stacjonarnych, dziennych i w poradniach specjalistycznych. Mazowieckie Centrum Neuropsychiatrii posiada największą w województwie mazowieckim (jak również w Polsce) liczbę łóżek stacjonarnych – 122 i dziennych – 97 miejsc w psychiatrii dziecięco-młodzieżowej. W roku 2020 spółka przyjęła 3 132 pacjentów w oddziałach stacjonarnych i dziennych oraz udzieliła 43 955 porad specjalistycznych i 4 904 teleporad, natomiast w roku 2021 spółka przyjęła 3 752 pacjentów w oddziałach stacjonarnych i dziennych oraz udzieliła 42 131 porad specjalistycznych i 6 981 teleporad. Jako jeden z dwóch podmiotów leczniczych w województwie mazowieckim pełni ostry dyżur dla pacjentów z zaburzeniami psychicznymi do 15 roku życia, podobnie jak dla pacjentów powyżej 15 roku życia. W chwili obecnej jako jedyny szpital na Mazowszu spółka prowadzi Oddział Psychiatryczny dla Dzieci, gdzie mogą kształcić się rezydenci w ramach specjalizacji psychiatrii dzieci i młodzieży.

Spektakle przedpremierowe: 3.11.2022 oraz 4.11.2022

Spektakle dla szkół odbędą się: 3.11.22 – 09:30 11:30, 7.11.22 – 09:30, 11:30 , 9.11.22 – 11:00

Plakat musicalu „Pan Niezwykły” (Fot. materiały prasowe) Plakat musicalu „Pan Niezwykły” (Fot. materiały prasowe)
Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze