1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura
  4. >
  5. „Diuna 2” – wszystko, co wiemy o drugiej części kinowego przeboju

„Diuna 2” – wszystko, co wiemy o drugiej części kinowego przeboju

Timothée Chalamet jako Paul Atryda w filmie „Diuna” Denisa Villeneuve’a. Druga część kinowego przeboju zatytułowana „Diuna 2” trafi na ekrany kin pod koniec 2023 roku. (Fot. Landmark Media/Alamy Limited/BEW Photo)
Timothée Chalamet jako Paul Atryda w filmie „Diuna” Denisa Villeneuve’a. Druga część kinowego przeboju zatytułowana „Diuna 2” trafi na ekrany kin pod koniec 2023 roku. (Fot. Landmark Media/Alamy Limited/BEW Photo)
„Diuna” to bez wątpienia jeden z najlepszych filmów science fiction ostatnich lat. W tym roku na ekrany kin trafi kontynuacja kinowego przeboju. O czym opowie „Diuna 2”, kto znalazł się w obsadzie i przede wszystkim: kiedy premiera? Odpowiadamy na najważniejsze pytania związane z drugą częścią filmu.

Opowiadająca o dwóch walczących ze sobą rodach „Diuna” (org. „Dune”) powstała na kanwie powieści futurystycznej autorstwa Franka Herberta, stanowiącej jedną z najpopularniejszych pozycji literackich z kategorii science fiction. W przeszłości próby przeniesienia kultowej książki na duży ekran podejmowali najwybitniejsi filmowcy, między innymi David Lynch i Ridley Scott, jednak to najnowsza adaptacja bestsellera – autorstwa kanadyjskiego reżysera Denisa Villeneuve’a – okazała się prawdziwym przebojem. Twórca takich filmów, jak „Sicario”, „Nowy Początek” czy „Blade Runner 2049” nie tylko wyreżyserował widowisko, ale też napisał scenariusz, a do współpracy zaprosił największe gwiazdy Hollywood. Obraz zadebiutował w kinach jesienią 2021 roku i błyskawicznie stał się hitem, przyciągając przed ekrany masę widzów. W sumie zarobił ponad 400 milionów dolarów, zachwycił publiczność i krytykę oraz zdobył sześć Oscarów z dziesięciu nominacji: za muzykę, scenografię, efekty specjalne, zdjęcia, dźwięk i montaż.

W tym roku na ekrany trafi druga część kinowego przeboju – „Dune: Part Two” („Diuna 2”). Przeczytajcie, co do tej pory wiadomo na temat kontynuacji.

„Diuna 2” – o czym będzie?

Zanim „Diuna 2” trafi do kin, warto przypomnieć sobie (lub dowiedzieć się, jeśli z jakiegoś powodu nie słyszeliście nigdy wcześniej o tym popkulturowym fenomenie), o czym była pierwsza część filmu. „Diuna” opowiada bogatą historię waśni między dwoma arystokratycznymi rodami – Atrydów i Harkonnenów – które walczą o władzę nad planetą Arrakis (potocznie zwaną Diuną) i jej cennymi zasobami. To centralne miejsce w wykreowanym przez Herberta uniwersum. Każda z rodzin chce przejąć kontrolę nad złożami melanżu, czyli niezwykle pożądanej substancji niezbędnej do produkcji narkotyku przedłużającego życie i umożliwiającego jasnowidzenie. Gdy panujący ród Atrydów zostaje pokonany przez Harkonnenów, cywilizację przed zagładą może ocalić jedynie syn dawnych władców – Paul, syn księcia Leto. Po zamachu stanu zostaje on zmuszony do ucieczki. Na wygnaniu natrafia na lud koczowniczych wojowników, z którym rusza naprzeciw odpowiedzialnym za przewrót Harkonnenom. Co ciekawe, „Diuna” jest ekranizacją dopiero połowy pierwszego tomu cyklu „Kroniki Diuny”.

O czym będzie „Diuna 2”? Ekranizacja drugiej części pierwszego tomu „Diuny” opowie o mitycznej podróży Paula Atrydy oraz sojuszu, który bohater nawiązuje z Chani i Fremenami, a także wojennej ścieżce, na którą wkracza, by wziąć odwet na spiskowcach, którzy zniszczyli jego rodzinę. Stając przed wyborem pomiędzy miłością swojego życia a losami wszechświata, zrobi wszystko, by zapobiec koszmarnej przyszłości, którą tylko on jest w stanie przewidzieć.

„Diuna 2” – obsada

Jednym z największych atutów „Diuny” jest obsada aktorska, w której znalazły się największe hollywoodzkie gwiazdy i same gorące nazwiska. Oprócz znakomitego Timothéego Chalameta wcielającego się w Paula Atrydę w filmie „Diuna 2” ponownie zagrają: Stellan Skarsgård (baron Harkonenn), Rebecca Ferguson (Lady Jessica), Javier Bardem (Stilgar) oraz Zendaya (Chani), a także Josh Brolin (Gurney Halleck) i Charlotte Rampling (Wielebna Matka Gaius Helen Mohiam). Poza tym na ekranie pojawią się również zupełnie nowe twarze, w tym między innymi: Florence Pugh (Księżniczka Irulana Corrino), Austin Butler (Feyd-Rautha Harkonnen), Christopher Walken (Padyszach Imperator Szaddam IV) i Léa Seydoux (Lady Margot Fenring).

„Diuna 2” – kiedy premiera?

Premiera filmu „Diuna 2” jest prawdopodobnie jednym z najbardziej wyczekiwanych wydarzeń kinowych 2023 roku. Zdjęcia do produkcji zakończyły się w grudniu, o czym poinformował na swoim Instagramie sam Timothée Chalamet.

Kiedy zatem obraz „Diuna 2” zadebiutuje w kinach? Film pojawi się na ekranach kin na świecie i w Polsce pod koniec roku, a konkretnie 3 listopada. W oczekiwaniu na premierę polecamy obejrzeć pierwszą cześć, czyli „Diunę” z 2021 roku. Film dostępny jest na platformach HBO Max, Canal+ online, Premiery Canal+, Player, Chili, Play Now oraz Apple TV+. Poniżej prezentujemy epicki zwiastun produkcji.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze