1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura
  4. >
  5. Nie tylko „Informacja zwrotna” i „Ślepnąc od świateł” – oto produkcje, które współtworzył Jakub Żulczyk

Nie tylko „Informacja zwrotna” i „Ślepnąc od świateł” – oto produkcje, które współtworzył Jakub Żulczyk

Kadr z serialu „Ślepnąc od świateł” (Fot. materiały prasowe)
Kadr z serialu „Ślepnąc od świateł” (Fot. materiały prasowe)
Jakub Żulczyk ma bez wątpienia świetny moment w swojej karierze, bo kolejny serial na podstawie jego powieści bije rekordy popularności. Mowa o „Informacji zwrotnej”, którą od kilku dni można oglądać na platformie Netflix. Wcześniej były: „Ślepnąc od świateł” oraz szereg produkcji, do których napisał scenariusz. Oto kilka, naszym zdaniem, najlepszych polskich seriali, które współtworzył Jakub Żulczyk.

„Belfer”

Ten serial był pewnego rodzaju debiutem Jakuba Żulczyka jako scenarzysty przed ekranami setki tysięcy widzów. „Belfer” po premierze na antenie Canal+ w październiku 2016 roku stał się bowiem najpopularniejszym serialem w Polsce, zdobył uznanie krytyków i środowiska filmowego oraz wiele prestiżowych nagród, między innymi nagrodę Polskiej Akademii Filmowej Orzeł 2017 r. w kategorii „najlepszy filmowy serial fabularny”, Specjalną Telekamerą 2017 oraz statuetką Bestsellerów Empiku jako Wydarzenie Roku 2016. Pierwszy sezon serialu opowiadał historię, której punktem wyjścia była śmierć dziewczyny pochodzącej z małej miejscowości Dobrowice. W tym samym czasie zjawił się tam nauczyciel z renomowanej warszawskiej szkoły – Paweł Zawadzki (w tej roli Maciej Stuhr). Mężczyzna postanowił rozpocząć w tej sprawie własne dochodzenie. Chociaż wszyscy mieszkańcy się znali i wiedzieli o sobie wszystko, Pawłowi nikt niczego nie powiedział. Belfer został sam. Historia, której głównym bohaterem jest charyzmatyczny nauczyciel języka polskiego doczekała się już trzech sezonów.

Serial „Belfer” jest dostępny do obejrzenia online na platformach Premiery Canal+ oraz Player.

„Ślepnąc od świateł”

Dla każdego miłośnika literackiego dorobku Jakuba Żulczyka ten tytuł z pewnością jest dobrze znany. Książka „Ślepnąć od świateł” przez wielu uznawana jest bowiem za najlepszą w jego karierze. Powieść ukazała się w 2014 roku, natomiast cztery lata później na platformę HBO GO trafił serial na jej podstawie, który również cieszy się ogromnym uznaniem. To opowieść o siedmiu dniach z życia kokainowego dilera Kuby, którego perfekcyjnie poukładane życie zaczyna zmieniać się w chaos. Akcja serialu „Ślepnąc od świateł” toczy się w okolicach Bożego Narodzenia. W tym okresie stolica Polski aż huczy od imprez firmowych i wydarzeń towarzyskich, na których wszelkiego rodzaju używki są towarem wielce pożądanym. Święta to prawdziwe żniwa dla Kuby – do jego klientów należą: warszawscy politycy, celebryci, gwiazdy muzyki oraz wiele zamożnych i wpływowych osób. Kuba wie o swoich nabywcach prawie wszystko, ale sam pozostaje bardzo tajemniczy. Zmęczony dotychczasowym życiem postanawia uciec i wyjechać do Argentyny. Jednak nie będzie to łatwe, ponieważ mroczna strona Warszawy nie zamierza mu tak łatwo odpuścić.

Serial „Ślepnąc od świateł” jest dostępny do obejrzenia online na platformach HBO Max, TV Smart, Play Now i Player.

„Pisarze. Serial na krótko”

„Pisarze. Serial na krótko” to seria kilkuminutowych odcinków, z których każdy opowiada zupełnie inną, podsyconą wysokiej próby humorem historię. Produkcję wyreżyserował dziennikarz i dramaturg Mikołaj Lizut, który chciał stworzyć serial w koncepcji felietonu. Zaprosił więc do współpracy cenionych polskich artystów, których zadaniem było napisanie scenariuszy do poszczególnych odcinków serialu, między innymi: Krzysztofa Vargę, Dorotę Masłowską, Katarzynę Nosowską, Manuelę Gretkowską, Sylwię Chutnik, Izę Kunę oraz Jakuba Żulczyka. Autorzy nie mieli żadnych ograniczeń w doborze tematu czy stylistyki. W związku z tym poszczególne odsłony mają miejsce w różnorodnych lokalizacjach i dotyczą zarówno zjawisk społecznych i relacji między ludźmi, jak i polityki, obyczajów czy kultury. Serial doczekał się dwóch sezonów. W rolach głównych w pierwszym z nich wystąpili Maciej Stuhr i Magdalena Cielecka. W drugim na ekranie pojawił się duet Zofia Wichłacz z Antonim Królikowskim.

Serial „Pisarze. Serial na krótko” jest dostępny do obejrzenia online na platformach Canal+ online oraz Player.

„Warszawianka”

Pierwsza polska produkcja oryginalna platformy SkyShowtime ze świetną rolą Borysa Szyca oraz scenariuszem Jakuba Żulczyka. „Warszawianka” opowiada o tragikomicznych losach 40-letniego playboya, miejskiej legendy, która nieustająco walczy z rzeczywistością, próbując uchwycić sens własnego istnienia we współczesnym świecie. Franek Czułkowski aka Czuły to postać głęboko złożona – nieodpowiedzialny imprezowicz, seryjny uwodziciel i jednocześnie przyjaciel wszystkich. Z głową pełną marzeń i talentem pisarskim Czuły skradł serca pokolenia X, ale nie dojrzał. Mając, a potem straciwszy wszystko, próbuje nadać sens współczesnemu światu w otoczeniu najciekawszych postaci miasta.

Serial „Warszawianka” jest dostępny do obejrzenia online na platformie SkyShowtime.

„Informacja zwrotna”

Serial „Informacja zwrotna” trafił na platformę Netflix kilka dni temu i niemal od dnia premiery utrzymuje się na pierwszym miejscu listy najchętniej oglądanych seriali w Polsce. To najnowsza produkcja na postawie książki Jakuba Żulczyka o tym samym tytule, w której w główną rolę wybitnie wcielił się Arkadiusz Jakubik. Gra on uzależnionego od alkoholu byłego muzyka rockowego, który wyrusza w szaloną podróż w najciemniejsze zakamarki Warszawy i ludzkiej psychiki, by odnaleźć swojego zaginionego syna. To historia o poszukiwaniu sprawiedliwości i wewnętrzna próba odkupienia własnych win, a zarazem realistyczny do bólu obraz indywidualnej walki człowieka, który musi zmierzyć się z wieloletnimi konsekwencjami swojego uzależnienia. Mroczna, wielowątkowa opowieść, pełna nieoczekiwanych zwrotów akcji, która nie pozostawi żadnego widza obojętnym.

Serial „Informacja zwrotna” jest dostępny do obejrzenia online na platformach Premiery Canal+ oraz Player.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze