1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura
  4. >
  5. „Małe życie” – o czym jest ta książka i czy warto ją przeczytać?

„Małe życie” – o czym jest ta książka i czy warto ją przeczytać?

Opinie i recenzje na temat powieści Hanyi Yanagihary są zróżnicowane i zależą od indywidualnych preferencji czytelników. (Fot. iStock)
Opinie i recenzje na temat powieści Hanyi Yanagihary są zróżnicowane i zależą od indywidualnych preferencji czytelników. (Fot. iStock)
O czym jest „Małe życie”? Książka ta skradła serca czytelników na całym świecie, a jej wyjątkowość dostrzegli krytycy literaccy. W związku z tym otrzymała wiele nagród i wyróżnień. Uplasowała się wśród finalistów prestiżowej nagrody literackiej National Book Award, a także została nominowana w Baileys Women's Prize for Fiction. Ale to nie jedyne powody, dla których warto po nią sięgnąć!

„Małe życie” – książka, recenzja, najważniejsze wątki

Fascynującą i łapiącą za serce powieść „Małe życie”, której głównym wątkiem jest los zamkniętego w sobie prawnika Jude'a St. Francisa, napisała Hanya Yanagihara. Autorka skupiła się w niej na okresie, gdy bohater wciąż jeszcze studiował – warto zatem podkreślić, że jest to moment, w którym człowiek, podejmując określone kroki edukacyjno-zawodowe, niejednokrotnie analizuje słuszność swoich decyzji.

Jude nie miał wielu znajomych – czas spędzał w gronie kilku bliskich przyjaciół aż po swoje dorosłe lata. Historię Jude’a wypełniają traumy i próby przetrwania we własnej rzeczywistości. W trakcie czytania dowiadujemy się, że jego życie kształtowały brutalne, bolesne doświadczenia z przeszłości, będące później jego mrocznymi tajemnicami.

Książka „Małe życie” to piękna, mądra i jednocześnie niezwykle smutna opowieść o przemocy, dziecięcych traumach, samotności oraz poszukiwaniu własnej tożsamości. Autorka uwzględnia w niej rozpaczliwe próby radzenia sobie z tym, co się wydarzyło przed laty, a czego nie da się cofnąć.

Wokół Jude'a krążą jego trzej przyjaciele: Willem, Malcolm i JB. Ich historie również są rozwijane w powieści, ale to postać Jude'a nadaje akcji właściwy rytm. Mimo to autorka przedstawia nie tylko dramat jednostki, lecz także dogłębnie i szczegółowo analizuje zawiłe relacje międzyludzkie. Poprzez porywającą fabułę ukazuje nam wpływ przeszłości na teraźniejszość.

Książka „Małe życie” – opinie czytelników

Opinie i recenzje na temat powieści Hanyi Yanagihary są zróżnicowane i zależą od indywidualnych preferencji czytelników. Choć nie można polegać na nich w stu procentach, okazują się pomocne przy wyborze książki. Warto więc wspomnieć zarówno o entuzjastycznych reakcjach, jak i krytyce.

Co spodobało się większości czytelników w powieści „Małe życie”? Książka ta zaskakuje przede wszystkim:

  • głęboką analizą psychologiczną postaci. Szczególnie dotyczy to głównego bohatera, Jude'a St. Francisa, którego życie autorka opracowała z uwzględnieniem dzieciństwa, traum i ich konsekwencji w dorosłym życiu;
  • wysoką wartością literacką samego tekstu. Niektórzy podkreślają poziom pisarski Hanyi Yanagihary, doceniając jej umiejętność budowania atmosfery i poruszania trudnych tematów w sposób zrozumiały oraz wiarygodny;
  • niemal doskonale zbudowaną i poruszającą historią. Książka dotyka trudnych tematów, a wielu czytelników uważa ją za wzruszającą i odciskającą piętno na ich własnym życiu.

Jak w przypadku każdej powieści, istnieją też negatywne opinie. Dotyczą one m.in.:

  • tego, że tematyka poruszana w książce, taka jak przemoc czy traumy, może być trudna do zniesienia, szczególnie przez osoby, które same mierzą się z podobnymi problemami życiowymi;
  • intensywności treści. Książka jest długa i mocno oddziałuje na emocje, co może sprawić, że niektórzy czytelnicy uznają ją za wymagającą i męczącą;
  • braku lekkości. Część komentujących tę powieść osób zauważyła brak równowagi między trudnymi momentami a lekkimi chwilami na złapanie oddechu. Według tej grupy może to wpływać na ogólny ton i odbiór książki.

Cytaty z książki „Małe życie”, nad którymi warto się dłużej zastanowić

Z każdej książki możemy wynieść sentencje czy ciekawe wnioski, jednak w przypadku tej lektury wręcz nie będziemy w stanie zdecydować się na ulubiony cytat. Oto niektóre z nich:

  1. „Przedmioty psują się i czasami są naprawiane, ale w większości przypadków uświadamiamy sobie, że bez względu na to, co się zniszczyło, życie układa się na nowo, by zrekompensować nam stratę, niekiedy w sposób cudowny”.
  2. „Moralność pomaga nam tworzyć prawa, lecz nie pomaga nam ich stosować”.
  3. „Zapewne tego, co chcę teraz powiedzieć, nie zrozumiesz, jednak pewnego dnia zdasz sobie z tego sprawę, że sposobem na przyjaźń, jak uważam, jest znalezienie ludzi, którzy są lepsi niż ty sam. Nie mądrzejszych, nie fajniejszych, lecz bardziej szczodrych, hojniejszych oraz takich, którzy potrafią wybaczać. Gdy już ich znajdziesz, doceniaj ich za to, czego mogą cię nauczyć, i staraj się ich słuchać, kiedy będą mówić coś o tobie, nieważne jak złe lub dobre by to było. Przede wszystkim jednak ufaj im – to okaże się najtrudniejszą rzeczą, jednak najlepszą z możliwych”.
  4. „Przyjaźń to ciąg wymiany: uczuć, czasu, niekiedy pieniędzy, zawsze informacji”.

Podsumowując, o czym jest książka „Małe życie”, możemy stwierdzić, że jest to historia o wielkich i trudnych sprawach, które ukryte są pod warstwą codzienności. Bez względu na to, jaki gatunek literacki preferujemy – czy jesteśmy fanami fantastyki, romansów bądź powieści kryminalnych – to ta historia jest warta naszej uwagi i poznania.

Więcej literackich inspiracji szukaj w naszych wpisach w sekcji książki.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze