1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura
  4. >
  5. Wiersze o przyjaźni – 5 najpiękniejszych utworów lirycznych

Wiersze o przyjaźni – 5 najpiękniejszych utworów lirycznych

(Fot. Halfpoint Images/Getty Images)
(Fot. Halfpoint Images/Getty Images)
Czasami nie umiemy wyrazić naszych uczuć, emocji i myśli, a niekiedy nawet sami do końca nie jesteśmy pewni, co czujemy w danej chwili. Taki stan rzeczy jest naturalny, a z pomocą może przyjść poezja, która potrafi wydobyć najskrytsze myśli i uczucia mieszkające w naszej duszy. Zobacz, jak wiersze potrafią podkreślić znaczenie przyjaźni i uwypuklić jej wartość!

Sławni i mniej znani poeci, Wisława Szymborska i wiersze o przyjaźni – czyli wspólne wnioski liryków

Zacznijmy od jednej z najwspanialszych polskich pisarek i laureatki Nagrody Nobla w dziedzinie literatury – Wisławy Szymborskiej! Ewidentnym fenomenem jej twórczości było łączenie prostego przekazu z głęboką refleksją, lecz na uwagę zasługuje także niebywała umiejętność obserwacji ludzkich relacji oraz uczuć. W jednym ze swoich wierszy, zatytułowanym „Przyjaciołom”, podkreśla, że ludzkość potrafi zgłębić wiedzę na temat kosmosu i gwiazd, ale jest bardzo zagubiona, jeśli chodzi o własne uczucia. Oprócz tego podkreśla, że wraz z wiekiem zaczynamy patrzeć na te same rzeczy zupełnie odmiennie, a doświadczenie przychodzi na miejsce młodości.

Jest to subtelna wskazówka, by zatrzymać się na chwilę i zastanowić nad własnymi relacjami. By, nim sięgniemy po gwiazdy, zapoznać się z blisko otaczającym nas światem. Zwraca uwagę, że wydarzenia, których doświadczyliśmy w przeszłości, mogą być niedocenione, ale po latach, gdy stają się wspomnieniami, mogą głęboko nas poruszyć, bo dopiero teraz pojęliśmy ich sens. W tych subtelnych nawiązaniach Szymborska próbuje powiedzieć, by doceniać wspólne momenty, dzielące nas różnice i jednocześnie cieszyć się chwilami, gdyż czas pędzi nieubłaganie, a nasze przeżycia będą już nie do powtórzenia.

„Obeznani w przestrzeniach
od ziemi do gwiazd,
gubimy się w przestrzeni
od ziemi do głowy.
Jest międzyplanetarnie
od żalu do łzy.
W drodze z fałszu ku prawdzie
przestajesz być młody.
Śmieszą nas odrzutowce,
ta szczelina ciszy
między lotem a głosem
– jako rekord świata.
Były szybsze odloty.
Ich spóźniony głos
wyszarpuje nas ze snu
dopiero po latach.
Rozlega się wołanie:
Jesteśmy niewinni!
Kto to woła? Biegniemy,
okna otwieramy.
Głos urywa się nagle.
Za oknami gwiazdy
spadają, jak po salwie
tynk spada ze ściany”.

Mimo że nie jest to typowy wiersz o przyjaźni, Szymborska po mistrzowsku przedstawiła, jak ludzie potrafią błądzić, sięgając gwiazd, jednocześnie nie zauważając, jak cenne skarby i ważni ludzie są tuż obok. Ale to niejedyna poetka, która potrafiła przekazać najważniejsze wartości.

Adam Mickiewicz jest twórcą jednego z najpopularniejszych zdań na temat przyjaźni, które zna niemal każde pokolenie: że prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie! Możemy je znaleźć w jego wierszu zatytułowanym „Przyjaciele”, gdzie autor zauważył, jak trudno o prawdziwą przyjaźń, która – niczym bezcenny klejnot – jest rzadka, a w dzisiejszych czasach niemal niespotykana! Oto jego fragment:

„Nie masz teraz prawdziwej przyjaźni na świecie;
Ostatni znam jej przykład w oszmiańskim powiecie.
Tam żył Mieszek, kum Leszka, i kum Mieszka Leszek.
Z tych, co to: gdzie ty, tam ja, - co moje, to twoje.
Mówiono o nich. że gdy znaleźli orzeszek,
Ziarnko dzielili na dwoje;
Słowem, tacy przyjaciele,
Jakich i wtenczas liczono niewiele.
Rzekłbyś; dwójduch w jednym ciele”.

Katarzyna Grabowska w wierszu „Orzeł i reszka” ukazuje pewną zależność – a mianowicie, że przyjaciel nie jest dany raz na zawsze. Konieczne jest pielęgnowanie przyjaźni i wspólne zabieganie o siebie, by mogła się ona rozwijać i przetrwać. W przeciwnym razie drogi przyjaciół rozejdą się na zawsze i bezpowrotnie.

„Chciałaś mieć przyjaciela
do spowiedzi
do grzeszenia
do rozgrzeszania
chciałam być przyjacielem
twoim pamiętnikiem
i wierszem
rozminęliśmy się
w wąskich drzwiach
szczęść Boże”.

Wiersze o przyjaźni dla dzieci

Wiersze dla dzieci charakteryzują się bardzo jasnym przekazem i nauką, która wpływa na ich rozwój oraz postrzeganie świata. Zobaczmy cenne przykłady, które kształtują świadomość najmłodszych!

„Przyjaciele” Ignacego Krasickiego idealnie pokazują, jak przyjaźń może być jednostronna oraz jak jej prawdziwość możemy ocenić dopiero w razie trudności i kłopotów. Historia zajączka, który myślał, że ma wielu przyjaciół, jest może dość tragiczna, ale podkreśla, że warto znaleźć jednego prawdziwego przyjaciela, który poda nam pomocną dłoń i uchroni przed najgorszym, zamiast cieszyć się ogólną popularnością i złudą koleżeństwa.

Eliza Rozdoba w wierszu „Zostań moim przyjacielem” podkreśliła, że aby zostać przyjacielem, trzeba być gotowym do poświęceń i niekiedy rezygnować z ulubionych rzeczy na rzecz kompana. Prócz tego robić to z chęcią, entuzjazmem i radością – nie tylko od święta, ale zawsze. Te ważne prawdy przekazane dzieciom od najwcześniejszych lat ułatwią im nawiązywanie więzi z osobami, które faktycznie nadają się na przyjaciół.

Pamiętajmy jednak, że nie tylko wiersze dla dzieci są pełne wartościowych wskazówek dotyczących przyjaciół. „Mały Książę, autorstwa Antoine’a de Saint-Exupéry’ego, to genialna powieść, która podkreśla znaczenie przyjaźni i tego, jakie wiążą się z nią przywileje oraz obowiązki.

Jeśli jednak jesteś wielbicielem poezji i cenisz jej różnorodną tematykę, koniecznie zapoznaj się z twórczością Edwarda Stachury! Więcej na temat jego talentu i dzieł dowiesz się z artykułu: 44. rocznica śmierci Edwarda Stachury. Tydzień z poezją: „Przebyłem noc właśnie”.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze