1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura
  4. >
  5. Polska koprodukcja „Dziewczyna z igłą” w konkursie głównym festiwalu w Cannes! Film powalczy o Złotą Palmę

Polska koprodukcja „Dziewczyna z igłą” w konkursie głównym festiwalu w Cannes! Film powalczy o Złotą Palmę

„Dziewczyna z igłą” znalazła się wśród 19 kandydatów do nagrody Złotej Palmy. (Fot. materiały prasowe)
„Dziewczyna z igłą” znalazła się wśród 19 kandydatów do nagrody Złotej Palmy. (Fot. materiały prasowe)
Film „Dziewczyna z igłą”, który powstał we współpracy z Dolnośląskim Centrum Filmowym, dostał się do konkursu głównego festiwalu w Cannes. Zdjęcia do obrazu kręcono m.in. we Wrocławiu, Kłodzku i Bystrzycy Kłodzkiej, a przy jego produkcji pracowali polscy filmowcy.

W czwartek 11 kwietnia dyrektor festiwalu w Cannes Thierry Fremaux oraz jego prezeska Iris Knobloch ogłosili kandydatów do nagrody Złotej Palmy. Wśród nich znalazła się „Dziewczyna z igłą” szwedzkiego reżysera Magnusa Von Horna, absolwenta Łódzkiej Szkoły Filmowej. Przy produkcji obrazu pracowało wiele innych osób związanych z łódzką filmówką, m.in. jej wykładowca Mariusz Włodarski z Lava Films oraz kierowniczka produkcji, absolwentka Wydziału Organizacji Sztuki Filmowej, Luiza Skrzek. Autorem zdjęć jest Michał Dymek, a montażystką filmu – Agnieszka Glińska.

– Jesteśmy ogromnie podekscytowani, że film dofinansowany ze środków Dolnośląskiego Funduszu Filmowego ma szansę na międzynarodowy rozgłos, a zwłaszcza że zostanie zaprezentowany na jednym z najbardziej prestiżowych festiwali na świecie. Gratulujemy twórcom, gratulujemy każdej osobie zaangażowanej w ten projekt i cieszymy się, że mogliśmy dorzucić do tego sukcesu swoją cegiełkę – powiedziała dyrektorka Dolnośląskiego Centrum Filmowego Magdalena Klich-Kozłowska.

„Dziewczyna z igłą” powalczy o Złotą Palmę w Cannes z takimi filmami, jak: „Megalopolis” Francisa Forda Coppoli, „Kinds Of Kindness” Yórgosa Lanthimosa czy „The Shrouds” Davida Cronenberga.

O czym jest „Dziewczyna z igłą”? Fabuła filmu

Karoline, młoda pracownica fabryki, stara się przetrwać w Kopenhadze tuż po pierwszej wojnie światowej. Gdy zachodzi w ciążę, traci pracę i zostaje pozostawiona sama sobie. Wtedy poznaje Dagmar – charyzmatyczną właścicielkę nielegalnej agencji adopcyjnej, pomagającej matkom znaleźć nowe domy dla ich niechcianych dzieci. Nie mając żadnej alternatywy, Karoline podejmuje u Dagmar pracę jako mamka. Kobiety nawiązują nić porozumienia, jednak świat Karoline rozpada się na kawałki, gdy odkrywa ona szokującą prawdę o swojej mocodawczyni. „Dziewczyna z igłą” Magnusa von Horna to oparta na faktach niepokojąca opowieść o kobiecie szukającej miłości i poczucia moralności.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze