1. Zwierciadlo.pl
 2. >
 3. Kultura
 4. >
 5. Horrory o opętaniu – top 6 filmów, po których czekają cię bezsenne noce

Horrory o opętaniu – top 6 filmów, po których czekają cię bezsenne noce

Kadr z filmu „Annabelle: Narodziny zła” (Fot. Image Capital Pictures/Film Stills/Forum)
Kadr z filmu „Annabelle: Narodziny zła” (Fot. Image Capital Pictures/Film Stills/Forum)
Opętanie przez demona zdecydowanie nie brzmi przyjemnie, jednak z jakiegoś powodu to właśnie horrory o egzorcyzmach (zwłaszcza te na faktach) są tymi, po które szczególnie chętnie sięgamy. Może dlatego, że bardziej działają na wyobraźnię, odwołując się do naszych głęboko zakorzenionych lęków? Jeśli lubicie się bać, oto najlepsze – naszym zdaniem – filmy o opętaniach, które znajdziecie online. Tylko ostrzegamy: po ich obejrzeniu będziecie musieli spać z zapalonym światłem.

Spis treści:

 1. „Egzorcysta”
 2. „Egzorcyzmy Emily Rose”
 3. „Horror Amityville”
 4. „Obecność 2”
 5. „Annabelle: Narodziny zła”
 6. „Ouija: Narodziny zła”

„Egzorcysta”

Nasze zestawienie najlepszych filmów o egzorcyzmach rozpoczynamy klasykiem, który na zawsze ukształtował ten gatunek. Mowa oczywiście o „Egzorcyście” z 1973 roku. Scenariusz do filmu został zaadaptowany przez Williama Petera Blatty’ego na podstawie jego własnej powieści. „Egzorcysta” to historia 12-letniej Regan, która poprzez tabliczkę ouija nawiązuje kontakt z bytem przedstawiającym się jako kapitan Howdy. Wkrótce w jej otoczeniu dochodzi do paranormalnych zjawisk, a dziewczynka zaczyna przejawiać objawy opętania. W związku z tym jej mama prosi o pomoc księdza Karrasa, który wraz z ojcem Merrinem podejmuje się odprawienia egzorcyzmów. Przyznajcie – już sam widok Lindy Blair jako opętanej Regan wywołuje gęsią skórkę. PS Fabułę filmu oparto na głośnej historii rzekomego opętania nastolatka, które miało miejsce w 1949 roku w stanie Iowa.

Film znajdziecie na platformach: Player, Prime Video, Apple TV+.

„Egzorcyzmy Emily Rose”

„Egzorcyzmy Emily Rose” to chyba drugi w kolejności po „Egzorcyście” najbardziej znany horror o opętaniu i egzorcyzmach. Scenariusz filmu oparto na książce „Egzorcyzmy Anneliese Michel” autorstwa prof. Felicitas D. Goodman, która badała sprawę tajemniczej śmierci tytułowej Niemki. Produkcja skupia się na młodej Emily Rose, która zostaje opętana przez demony, w związku z czym poddaje się egzorcyzmom odprawianym przez księdza z rodzinnej parafii – ojca Moore’a. Niestety podczas rytuałów dziewczyna umiera, a ksiądz zostaje oskarżony o zaniedbanie i postawiony przed sądem. Jego obrony podejmuje się prawniczka Erin Bruner. Na ekranie zobaczymy m.in.: Jennifer Carpenter, Toma Wilkinsona i Laurę Linney.

Film znajdziecie na platformach: Polsat Box Go, Prime Video, Apple TV+.

Czytaj także: Najstraszniejsze horrory na Netflixie, o których prędko nie zapomnisz

„Horror Amityville”

Trzeci w naszym zestawieniu jest najsłynniejszy horror o opętaniu na faktach. „Horror Amityville” z 1979 roku sprawi, że poczujecie się nieswojo we własnym domu. Produkcję oparto na powieści Jaya Ansona pod tym samym tytułem, która nawiązuje do zbrodni dokonanej w 1974 roku w domu na Long Island w Amityville w stanie Nowy Jork. Nocą 13 listopada w jednej z rezydencji na Long Island zostaje zastrzelonych sześcioro członków rodziny DeFeo. Kilka dni później do winy przyznaje się Ronald DeFeo Jr. Twierdzi, że popełnił zbrodnię, ponieważ zmusiły go do tego tajemnicze głosy, które słyszał w domu. 13 miesięcy później posiadłość kupuje rodzina Lutzów. Są oni przekonani, że w końcu znaleźli swoje miejsce na ziemi. Niestety z czasem wokół nich zaczynają dziać się dziwne i przerażające rzeczy – echo zbrodni Ronalda.

Film znajdziecie na platformach: Prime Video, Apple TV+.

„Obecność 2”

Kolejny horror, który możemy zaliczyć do filmów o egzorcyzmach na faktach. Scenariusz „Obecności 2” nawiązuje bowiem do niewyjaśnionych zdarzeń, do których doszło pod koniec lat 70. XX wieku w Enfield w północnym Londynie. Film łączy się z poprzednią częścią, „Obecnością”, poprzez demonologów Lorraine i Eda Warrenów (w tych rolach genialni Vera Farmiga i Patrick Wilson), którzy tym razem postanowią pomóc samotnej matce wychowującej dzieci w domu – a jakże – nawiedzanym przez duchy. Sprawy się komplikują, gdy tajemniczy byt bierze sobie na cel nastoletnią Janet Hodgson, jedną z czwórki rodzeństwa. To horror o opętaniu w mrocznym klimacie, który sprawi, że będziecie mieć ciarki na plecach.

Film znajdziecie m.in. na platformach: Premiery Canal+, Prime Video, Apple TV+.

„Annabelle: Narodziny zła”

Jak „Obecność”, to i jej spin-off – „Annabelle”. W zestawieniu horrorów o opętaniach i egzorcyzmach nie mogło bowiem zabraknąć filmu o przerażającej lalce, którą wziął w posiadanie tajemniczy byt. Najpierw warto obejrzeć pierwszą część, czyli „Annabelle”, jednak naszym zdaniem ciekawsza, mroczniejsza i, co za tym idzie, bardziej przerażająca jest część druga – „Annabelle: Narodziny zła”. To tutaj wszystko się zaczęło. Kilka lat po tragicznej śmierci córeczki lalkarz i jego żona przyjmują pod swój dach zakonnicę i dziewczynki z sierocińca, które niedługo potem staną się celem opętanego dzieła rąk lalkarza – Annabelle.

Film znajdziecie m.in. na platformach: Player, Prime Video, Apple TV+.

Czytaj także: Nowe horrory 2023 roku – 7 filmów do obejrzenia online

„Ouija: Narodziny zła”

Okej, tytuł może nie jest oryginalny, ale naszym zdaniem „Ouija: Narodziny zła” to film, który warto zaliczyć do najlepszych horrorów o opętaniu. Tutaj tak samo jak w przypadku „Annabelle” druga część jest bardziej interesująca i przerażająca. To historia Alice Zander, która pracuje jako medium, i jej dwóch córek, które pomagają kobiecie przekonywać klientów do jej paranormalnych zdolności. Pewnego dnia Alice kupuje planszę ouija, tablicę do wywoływania duchów, za pomocą której próbuje – bez skutku – skontaktować się ze zmarłym mężem. Z czasem okazuje się, że zamiast męża kobieta przywołała zupełnie inny byt, który na domiar złego opętał młodszą z jej córek.

Film znajdziecie na platformach: SkyShowtime, Prime Video, Apple TV+.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
 • Polecane
 • Popularne
 • Najnowsze