1. Zwierciadlo.pl
 2. >
 3. Kultura
 4. >
 5. Znamy laureatów PLANETE+ DOC Film Festival

Znamy laureatów PLANETE+ DOC Film Festival

Główną nagrodę 9. edycji PLANETE+ DOC FILM FESTIVAL - Nagrodę Millennium - przyznano filmowi "5 rozbitych kamer" Emada Burnata i Guya Davidiego.

Film dokumentuje unikalne zdarzenia z historii żydowsko-palestyńskiego konfliktu. Wyróżnienie otrzymał obraz „Mistrz tańca powraca” Christiana Holtena Bonke i Andreasa Koefoeda za „wyjątkowe rzemiosło, intymność i piękno realizacji”.

Nagrodę Magicznej Godziny przyznano „Wszystkim świętym” Briana M. Cassidy’ego i Melanie Shatzky. Jury wyróżniło  także  „Chłopaka stąd” Yao Hung-I oraz „900 dni” Jessiki Gorter.

Nagroda Canon Cinematography Award przyznana została obrazowi „Pałac" Tomasza Wolskiego, zaś Nagroda Publiczności - filmowi „Gnarr na prezydenta” Gaukura Ulfarssona.

Najlepszym filmem mówiącym o prawach człowieka został „Powrót na Plac Wolności” Petra Loma. Za najlepszy film o tematyce ekologicznej uznano "Prezydenta Nowej Atlantydy" Jona Shenka a nagrodę dla najlepszego filmu o sztuce wręczono twórcy obrazu „Gerhard Richter”, Corrine Belz.

  9. PLANETE+ DOC FILM FESTIVAL odbył się w dniach 11-20 maja w warszawskich kinach Kinoteka, Luna i KINO.LAB, 14-20 maja we Wrocławiu, w Dolnośląskim Centrum Filmowym (DCF), a 11-13 maja w ramach „weekendu z festiwalem PLANETE+ DOC“ w kinach studyjnych w 22 miastach w Polsce.

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
 • Polecane
 • Popularne
 • Najnowsze
 1. Kultura

Kryminalne zagadki MDAG - nowa sekcja podczas 18. Millennium Docs Against Gravity

W ramach nowej sekcji Kryminalne zagadki Millennium Docs Against Gravity zaprezentuje m.in. film
W ramach nowej sekcji Kryminalne zagadki Millennium Docs Against Gravity zaprezentuje m.in. film "Śledztwo w domu spokojnej starości". (Fot. materiały prasowe)
Zobacz galerię 5 Zdjęć
Podejrzani bohaterowie, zawiłe intrygi, trzymająca w napięciu atmosfera tajemnicy. Takie właśnie będą filmy dokumentalne, które znalazły się w nowej sekcji Kryminalne zagadki MDAG. 

Podczas tegorocznej edycji Festiwal Millennium Docs Against Gravity zaprezentuje cztery opowieści z różnych stron świata. Cześć z nich opowiedziana jest z przymrużeniem oka, inne są przerażające i obnażają mroczne strony ludzkiej natury. Wszystkie prezentują najwyższy poziom sztuki filmowej, a ich misterne konstrukcje narracyjne dorównują najlepszym filmom szpiegowskim i thrillerom.

W filmie „Śledztwo w domu spokojnej starości” ("The Mole Agent", reż. Maite Alberti), który otrzymał nominację do Oscara w kategorii Najlepszy Pełnometrażowy Film Dokumentalny, do prywatnego detektywa zgłasza się kobieta. Podejrzewa, że jej matka może być maltretowana w domu spokojnej starości, w którym się znajduje. Detektyw wysyła na miejsce swojego szpiega, który zostaje wyłoniony z castingu spośród kandydatów w wieku 80-90 lat. Kret senior musi opanować nowoczesne techniki śledcze, co okazuje się nie takie proste. Film staje się nieoczekiwanym połączeniem komedii szpiegowskiej z opowieścią o wykluczeniu osób starszych oraz ich samotności.

„Śledztwo w domu spokojnej starości” ('The Mole Agent', reż. Maite Alberti). (Fot. materiały prasowe) „Śledztwo w domu spokojnej starości” (\"The Mole Agent\", reż. Maite Alberti). (Fot. materiały prasowe)

Drugim filmem, który podchodzi do spraw poważnych z ciepłym dystansem, jest „Tajemnicze zniknięcie DB Coopera” ("The Mystery of DB Cooper") Johna Dowera. DB Cooper to mężczyzna, który w 1971 roku porwał samolot lecący z Portland do Seattle, a po otrzymaniu 200 tysięcy dolarów wyskoczył z niego ze spadochronem nad Górami Kaskadowymi. Słuch o nim zaginął i do dzisiaj jest to jedyna nierozwiązana przez FBI sprawa dotycząca porwania samolotu. Jak nietrudno się domyślić, z biegiem lat okazało się, że wiele osób zaczęło informować FBI o tym, że znali DB Coopera albo… że sami nim są. Do opowieści oj genialnym przestępcy dołączyła opowieść o ludziach, którzy marzą o tym, żeby stać się kimś wyjątkowym, nawet jeśli to oznaczałoby wieloletnią odsiadkę. W filmie zostały przedstawione ich historie, które czasem wydają się niezwykle przekonujące, nawet jeśli DB Cooperem okazuje się w nich… kobieta, chociaż wszyscy świadkowie są pewni, że był to mężczyzna.

„Tajemnicze zniknięcie DB Coopera”('The Mystery of DB Cooper', reż. John Dower). (Fot. materiały prasowe) „Tajemnicze zniknięcie DB Coopera”(\"The Mystery of DB Cooper\", reż. John Dower). (Fot. materiały prasowe)

W dużej mierze o działaniach FBI opowiada także film „FBI kontra Martin Luther King” ("MLK/FBI", reż. Sam Pollard). Nie jest to jednak jasna karta historii tej organizacji. Sam Pollard pokazuje, w jaki sposób Martin Luther King był prześladowany i jak starano się go nieustannie skompromitować w okresie, kiedy aktywnie działał w obronie praw czarnych Amerykanów. Widzowie śledzą losy nie tylko odrażającego śledztwa, ale także samą karierę jednego z najważniejszych aktywistów w historii ludzkości, od 1955 roku do momentu jego zabójstwa w 1968. Na końcu filmu pojawia się informacja, że pełne akta sprawy zostaną odtajnione dopiero w 2027 roku, więc ta opowieść będzie miała zapewne swój dalszy ciąg.

„FBI kontra Martin Luther King” ('MLK/FBI', reż. Sam Pollard). (Fot. materiały prasowe) „FBI kontra Martin Luther King” (\"MLK/FBI\", reż. Sam Pollard). (Fot. materiały prasowe)

Filmem zamykającym sekcję Kryminale zagadki MDAG jest „Nasienie kłamstwa” ("Seeds of Deceit", reż. Miriam Guttmann). To przerażająca historia, która ujrzała światło dzienne po raz pierwszy w 2017 roki, kiedy wyszło na jaw, że niderlandzki ekspert od leczenia niepłodności, zmarły Dr Karbaat, zapłodnił swoją własną spermą ponad 65 pacjentek. Dzieci narodzone w ten sposób nazywają same siebie „połówkami” i cierpią z powodu oszustwa, które leży u podstawy ich życia. „Nasienie kłamstwa” jest wieloaspektowym portretem ludzi, których życie na zawsze zmienił człowiek opętany manią wielkości.

„Nasienie kłamstwa” ('Seeds of Deceit', reż. Miriam Guttmann). (Fot. materiały prasowe) „Nasienie kłamstwa” (\"Seeds of Deceit\", reż. Miriam Guttmann). (Fot. materiały prasowe)

Wzorem ubiegłego roku 18. Millennium Docs Against Gravity odbędzie się w formie hybrydowej - najpierw w kinach w siedmiu miastach (Warszawie, Wrocławiu, Gdyni, Poznaniu, Katowicach, Lublinie i Bydgoszczy), a następnie online na platformie mdag.pl.

 1. HBO GO

"Witamy w Czeczenii" - walcząc z prześladowaniem

Kadr z filmu
Kadr z filmu "Witamy w Czeczenii". (Fot. materiały prasowe HBO)
Zobacz galerię 1 Zdjęć
Wstrząsający dokument HBO "Witamy w Czeczenii" opowiada o grupie aktywistów, którzy ryzykują życiem, próbując przeciwstawić się trwającym prześladowaniom przedstawicieli społeczności LGBTQ w Czeczenii.

Obraz śledzi grupę aktywistów, którzy narażają się na niebezpieczeństwo, aby stawić czoła nagonce na przedstawicieli społeczności LGBTQ w Czeczenii. Od 2017 roku apodyktyczny przywódca kraju, Ramzan Kadyrow, prowadzi program „oczyszczenia krwi” Czeczenów z LGBTQ, nadzorując kierowaną przez rząd kampanię mającą na celu przetrzymywanie, torturowanie i egzekucje członków tej społeczności. Bez pomocy Kremla i z minimalnym wsparciem społeczności międzynarodowej aktywiści biorą sprawy w swoje ręce. Reżyserii podjął się nominowany do Oscara David France ("Jak przetrwać zarazę").

 1. Kultura

Pandemia okiem polskich dokumentalistów na 18. Millennium Docs Against Gravity

Bohater filmu
Bohater filmu "Seal Story" Bartłomieja Błaszczyńskiego przeszedł izolację w wersji ekstremalnej. (Fot. materiały prasowe Millennium Docs Against Gravity)
Zobacz galerię 4 Zdjęć
Właśnie mija rok od wprowadzenia w Polsce pierwszych ograniczeń związanych z pojawieniem się nowego wirusa. Narodowa kwarantanna zainspirowała młodych polskich filmowców - w ten sposób powstały cztery filmy dokumentalne opowiadające o pandemii COVID-19. Zobaczymy je podczas 18. edycji festiwalu Millennium Docs Against Gravity. 

Pierwszym z filmów opowiadających o samotności w czasach wielkiej izolacji, jest "Polaków portret własny" Macieja Białoruskiego, Jakuba Drobczyńskiego i Roberta Rawłuszewicza. Twórcy koncentrują się na tym, w jaki sposób bohaterowie i bohaterki, którzy dzielą się z nimi zapisem swoich prywatnych przeżyć w okresie narodowej kwarantanny, znoszą inny wirus niż COVID-19 - wirus samotności. Uzupełnieniem materiałów powstających w domu jest subiektywne spojrzenie reżyserów na to, w jaki sposób Polska jako kraj, ale też Polacy jako społeczeństwo, radzili sobie z ograniczeniami i wyzwaniami związanymi z pandemią w pierwszym roku jej trwania.

Pozostałe trzy filmy opowiadające o wydarzeniach zeszłego roku, są filmami krótkometrażowymi i będą prezentowane podczas festiwalu w jednym bloku. Pierwszym z nich jest "Seal Story" w reżyserii Bartłomieja Błaszczyńskiego. Bohater filmu, Jakub, przeszedł izolację w wersji ekstremalnej. "Jeszcze przed wybuchem pandemii wyjechał w celach zarobkowych na Islandię. Zamieszkał w niewielkiej miejscowości nad Oceanem Atlantyckim, utrzymując się z pracy w Muzeum Duchów, Elfów i Zorzy Polarnej. Gdy nastąpił lockdown, z dnia na dzień stracił zatrudnienie oraz możliwość powrotu do Polski. W zamian za drobne prace porządkowe zamieszkał w pustym muzealnym hotelu, gdzie spędził kilka miesięcy zupełnie sam, w dodatku pośród wyludnionego wulkanicznego krajobrazu - czując się jak jedyna osoba na planecie. Film został w całości nagrany smartfonem, zaś reżyser sterował "planem" za pośrednictwem rozmów z Jakubem na Skype'ie.

Kadr z filmu 'Seal Story'. (Fot. materiały prasowe Millennium Docs Against Gravity) Kadr z filmu \"Seal Story\". (Fot. materiały prasowe Millennium Docs Against Gravity)

Kolejnym filmem, w którym podsłuchujemy konwersacje telefoniczne osób odizolowanych od reszty społeczeństwa, jest „Pozdrawiam” Tatiany Chistowej i Macieja Hameli. Rzecz dzieje się w Petersburgu, tuż po wprowadzeniu przez rząd bezwzględnego nakazu izolacji wszystkich osób starszych. Utworzono infolinię, której konsultantki miały za zadanie uspokajać zdesperowanych ludzi, niemających dostępu do lekarstw, a nawet jedzenia. Hasło „Zostań w domu” jest tu ukazane w wersji bez żadnego pokrycia… Dramatyczne warunki życia wielu rosyjskich seniorów ujawniają jak naprawdę wygląda codzienność wielu milionów obywateli imperium Putina.

Kadr z filmu 'Pozdrawiam'. (Fot. materiały prasowe Millennium Docs Against Gravity) Kadr z filmu \"Pozdrawiam\". (Fot. materiały prasowe Millennium Docs Against Gravity)

Z seniorką telefoniczne rozmowy prowadzi również Kamila Chojnacka, bohaterka i reżyserka filmu „Halo babciu”. Rejestrując swoje najbliższe otoczenie– męża oraz 1,5-rocznego synka – podczas lockdownu, dużo uwagi poświęca swojej babci, z którą kontaktuje się jedynie zdalnie. W pewnym momencie okazuje się, że babcia nie do końca przestrzega zasad izolacji…

Kadr z filmu 'Halo babciu'. (Fot. materiały prasowe Millennium Docs Against Gravity) Kadr z filmu \"Halo babciu\". (Fot. materiały prasowe Millennium Docs Against Gravity)

Festiwal Millennium Docs Against Gravity będzie miał w tym roku formę hybrydową. Najpierw odbędzie się w kinach w siedmiu polskich miastach: Warszawie, Wrocławiu, Gdyni, Katowicach, Poznaniu, Bydgoszczy i Lublinie, a następnie zostanie zorganizowana wzorem poprzedniego roku część online. Mecenasem tytularnym festiwalu jest Bank Millennium.

 1. Kultura

Kolejna polska produkcja ma szansę powalczyć o Oscara

Dokument „Lekcja miłości” dostępny jest na HBO i HBO GO. (Fot. materiały prasowe HBO)
Dokument „Lekcja miłości” dostępny jest na HBO i HBO GO. (Fot. materiały prasowe HBO)
Zobacz galerię 1 Zdjęć
Film dokumentalny "Lekcja miłości" ma szansę zdobyć nominację do tegorocznych nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej. Polska produkcja znalazła się na tzw. "long liście" filmów, które kwalifikują się do Oscarów w kategorii pełnometrażowy dokument.

Film Małgorzaty Goliszewskiej i Katarzyny Matei "Lekcja miłości" znalazł się wśród 238 tytułów podanych na tzw. "long liście" Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej. Oznacza to, że ma szansę powalczyć o statuetkę Oscara za najlepszy pełnometrażowy film dokumentalny.

#Oscars news: Announcing the Animated, Documentary and International Feature Films eligible for the 93rd Oscars...

Opublikowany przez The Academy Czwartek, 28 stycznia 2021

Film "Lekcja miłości" zadebiutował na ubiegłorocznym festiwalu Millenium Docs Against Gravity i momentalnie zyskał uznanie publiczności. Teraz można go oglądać na platformie HBO GO. To kolejny tytuł autorstwa polskich twórców, który jest brany pod uwagę przy tegorocznych nominacjach do Oscarów. Wśród wyróżnionych tytułów znalazła się również animacja Mariusza Wilczyńskiego "Zabij to i wyjedź z tego miasta" (w kategorii Najlepszy Film Animowany), a także "Szarlatan" Agnieszki Holland oraz „Śniegu już nigdy nie będzie” Małgorzaty Szumowskiej w kategorii Najlepszy Film Nieanglojęzyczny.

O czym jest "Lekcja miłości"? Przede wszystkim o odwadze, miłości i pasji. Film przedstawia historię Joli – kobiety, która po 45 latach małżeństwa znajduje w sobie siłę, żeby odejść od męża, zacząć życie od nowa i cieszyć się każdą jego chwilą. Przez całe życie Jola robiła tylko to, czego oczekiwali od niej inni. Jako matka sześciorga dzieci i żona porywczego męża codziennie robiła makijaż, wkładała kolorowe ubrania i udawała, że wszystko jest w porządku. Jednak pewnego dnia coś w niej pęka – Jola odnajduje w sobie siłę, aby odejść od męża i zacząć żyć pełnią życia. Spotyka się z przyjaciółkami, tańczy w Kawiarni Uśmiech, pisze wiersze i piosenki. Śpiewa o miłości – uczuciu, o którym zawsze marzyła, ale nigdy go nie zaznała. Niespodziewanie spotyka Wojtka, który traktuje ją jak królową. Czy będzie umiała otworzyć się na miłość, po raz pierwszy w swoim życiu? Zwłaszcza, gdy dowiaduje się, że ma mniej czasu, niż przypuszczała.

Oscarowa "short lista" zostanie ogłoszona 9 lutego, natomiast oficjalne nominacje poznamy 15 marca. Ceremonia wręczenia Oscarów ma zaś odbyć się 25 kwietnia 2021 r.

 1. Kultura

Powstała platforma VOD z filmami dokumentalnymi festiwalu Millennium Docs Against Gravity

Kadr z filmu „Ściana cieni”, który jest dostępny na platformie VOD.MDAG.PL. (Fot. materiały prasowe)
Kadr z filmu „Ściana cieni”, który jest dostępny na platformie VOD.MDAG.PL. (Fot. materiały prasowe)
Zobacz galerię 5 Zdjęć
Ruszyła platforma festiwalu Millennium Docs Against Gravity, na której przez cały rok będzie możliwość obejrzenia najwyższej klasy filmów dokumentalnych z całego świata oraz wyjątkowych filmów fabularnych. 

Festiwal Millennium Docs Against Gravity, największe forum kina dokumentalnego w Polsce, jest już dostępne całorocznie w formie online. Na platformie VOD.MDAG.PL znajdziemy ulubione sekcje festiwalowe, ale nie zabraknie też nowości. Wśród sekcji pojawi się przestrzeń na fabuły dystrybuowane na co dzień przez Against Gravity oraz wyjątkowe kolekcje, które zostały stworzone wspólnie z organizacjami związanymi z festiwalem Millennium Docs Against Gravity od lat. Wśród nich są m.in. Amnesty International Polska czy Fundacja WWF Polska. Serwis zawiera ponad 90 filmów, a kolejne tytuły będą dodawane na bieżąco.

W jaki sposób obejrzeć filmy na platformie? Wystarczy kupić karnet na stronie VOD.MDAG.PL. Dostęp do konkretnego filmu można wykupić na karcie filmu w postaci e-biletu w cenie 9,50 zł. E-bilet umożliwia obejrzenie filmu przez 24 godziny od zakupu. Dostępne są również E-karnety - 5 filmów na 21 dni w cenie 42 zł oraz 10 filmów na 45 dni w cenie 75zł.

Przedstawiamy cztery wyjątkowe tytuły dostępne w serwisie.

„Kret w Korei” („The Mole”, reż. Mads Brügger, 2020) 

(Fot. materiały prasowe) (Fot. materiały prasowe)

VOD.MDAG.PL pokaże po raz pierwszy w Polsce nowy film naczelnego skandalisty kina dokumentalnego - Madsa Brüggera. Mads Brügger w roli zaangażowanego filmowca dał się poznać widzom MDAG wielokrotnie - ostatnio podczas zeszłorocznej edycji Festiwalu, gdy wiele ożywionych dyskusji wywołał jego film „Kto zabił sekretarza generalnego ONZ?”, za który otrzymał nagrodę za reżyserię w Sundance. W poprzednich latach w programie MDAG znalazły się też jego wcześniejsze filmy:  "Idioci w Korei" (2009), „Ambasador" (2011) i „Wielka europejska zagadka papierosów" (2017). Tym razem duński reżyser śledzi losy Ulricha Larsena, który przez 10 lat zajmował się infiltracją Korean Friendship Association (KFA), organizacji sprzyjającej reżimowi w Pyongyang. Larsen zyskał zaufanie jej przywódców, gromadząc bezcenną i szokującą wiedzę na temat rządów Kim Dzong Una.

„The Mole” („Kret w Korei”), kręcony potajemnie przez ponad dekadę, jest najbardziej niepokojącą historią naszych czasów. Pozostawia widza z poczuciem, że świat nigdy nie będzie wyglądał już tak samo.

„Ściana cieni” („The Wall of Shadows”, reż. Eliza Kubarska, 2020) 

(Fot. materiały prasowe) (Fot. materiały prasowe)

Nagrodzony podczas tegorocznego Hot Docs w Toronto film stał się hitem 17. edycji MDAG w części kinowej. Podczas festiwalu online pokaz dokumentu był bardzo limitowany. Od 18 grudnia poruszająca historia himalaistów próbujących zdobyć Górę Jannu będzie dostępna na platformie VOD.MDAG.PL!

Milcząca bohaterka „Ściany cieni”, czyli góra Jannu we wschodnim Nepalu dla zamieszkujących jej podnóża Szerpów stanowi świętość, dla zachodnich alpinistów - jeden z najtrudniejszych szczytów do zdobycia.

W lutym 2019 wyrusza wyprawa, która w wyjątkowy sposób skrzyżuje losy obydwu grup. Helikopter z alpinistami wyląduje w wiosce. Niestety, wielki opad śniegu nie odpuści wyprawie aż do samego końca i będzie jedynie początkiem wielu narastających trudności.

„Kwiat szczęścia” („Little Joe”, reż. Jessica Hausner, 2019) 

(Fot. materiały prasowe) (Fot. materiały prasowe)

VOD.MDAG.PL to nie tylko filmy dokumentalne. Wśród filmów fabularnych jednym z najciekawszych tytułów jest „Kwiat szczęścia”. Film o nowej pandemii… pandemii szczęścia! Botaniczny thriller? Dystopijny horror? Dramat rodzinny? Satyra społeczna? Alice (Emily Beecham) jest biotechnolożką i pracoholiczką. Udaje jej się wyhodować w laboratorium kwiat, który emituje zapach wprowadzający w błogi nastrój. Wokół Alice narasta pandemia szczęścia i beztroski. Jedną z ofiar jest jej ukochany syn…

„Kwiat szczęścia” był nominowany do Złotej Palmy w Cannes w 2019 roku. Emily Beecham za swoją kreację otrzymała Nagrodę dla Najlepszej Aktorki. Na ekranie partneruje jej Ben Whishaw, znany z roli Q w serii filmów o Jamesie Bondzie oraz z „Pachnidła”.

 „Jak Bóg szukał Karela” („Once Upon a Time in Poland”, reż. Vít Klusák, Filip Remunda, 2020) 

(Fot. materiały prasowe) (Fot. materiały prasowe)

To film, który podczas 17. edycji festiwalu Millennium Docs Against Gravity cieszył się największym zainteresowaniem publiczności. Czeska ekipa dokumentalna wyrusza w pielgrzymkę przez Polskę, aby okiem kamery zbadać konkretne sytuacje związane z polską religijnością. Jak skończy się spotkanie z egzorcystą czy z oddanymi słuchaczami Radia Maryja?