1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura

"Nie trać słuchu" - akcja społeczna Programu 3 Polskiego Radia

W środę, 13 lipca, Trójka rozpoczyna akcję społeczną „Nie trać słuchu” pod honorowym patronatem prof. Henryka Skarżyńskiego.

Program 3 Polskiego Radia chce uświadomić słuchaczom, że pogarszanie się i utrata słuchu są chorobą cywilizacyjną, której można zapobiegać.

Już od 13 lipca Trójka rozpocznie nadawanie cyklu specjalnych audycji poświęconych problemom ze słuchem w ramach akcji „Nie trać słuchu”. Wśród tematów podejmowanych na antenie znajdą się problemy ze słuchem u dzieci i u bagatelizującej ten problem młodzieży, objawy pogorszenia słuchu i profilaktyka, głuchota jako choroba cywilizacyjna, wpływ głośnej muzyki na bywalców klubów, koncertów i posiadaczy przenośnych odtwarzaczy (mp3, telefonów komórkowych, etc.) oraz wpływ huku miejskiego oraz hałasu w miejscu pracy na słuch.

Akcję „Nie trać słuchu”, która na antenie Trójki potrwa do 26 sierpnia br., honorowym patronatem objął wybitny specjalista otolaryngolog – profesor Henryk Skarżyński.

Naukowcy twierdzą, że za kilka lat aparaty słuchowe będą tak powszechne jak dziś okulary. Pogarszanie się słuchu to tzw. cicha plaga – latami może rozwijać się w ukryciu. Dwie najważniejsze przyczyny głuchnięcia to: starzejące się społeczeństwo oraz rozpowszechnienie się przenośnych odtwarzaczy muzyki. Głośne koncerty, filmy wyświetlane w kinach, kanały telewizyjne nadawane z różnym natężeniem głośności, często nieprzyjemnie zaskakującym przy zmienianiu programu lub nadawaniu reklam, a nawet zwykły hałas miejski mogą powodować kłopoty ze słuchem.

Wg opinii profesora Adriana Daviesa z Instytutu Badań nad Słuchem MRC (Wlk. Brytania) problemy ze słuchem ma ponad 500 milionów ludzi na całym świecie. Przewiduje on, że do 2015 roku liczba osób z utratą słuchu większą niż 25dB przekroczy 700 milionów, a do 2025 roku więcej niż 900 milionów ludzi na całym świecie będzie cierpieć z powodu niedosłuchu. W większości przypadków problem rozwiązują aparaty słuchowe, ale – jak podaje portal slyszymy.pl – z powodu m.in. wstydu i niskich kosztów refundacji tylko 5 proc. Polaków z ubytkiem słuchu decyduje się na ich używanie, podczas gdy w Europie średnia wynosi 19 % (w Danii blisko 45%).

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze